reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Ryzen 3 v testu: nová definice low-endu

27.7.2017, Jan Vítek, recenze
AMD Ryzen 3 v testu: nová definice low-endu
AMD už konečně vysílá na trh také poslední skupinu úvodní generace procesorů Ryzen, která čítá pouze dva modely: 1200 a 1300X. Oba si dnes můžeme vyzkoušet a podívat se na to, co nám nabídnou.
Máme za sebou představení dvou procesorů Ryzen 3, které tvoří celou novou low-endovou skupinu, i když o low-endu jako takovém se nedá opravdu mluvit. AMD nám totiž za 109 a 129 dolarů nabízí modely Ryzen 3 1200 a 1300X, které se v důsledku dokáží vyrovnat i mnohem dražším procesorům. To zahrnuje jejich přetaktování, ale i bez něj rozhodně nejde o slabá CPU. 
 
Však AMD dokázalo do této cenové hladiny protlačit opravdová čtyřjádra, což je oblast kde Intel aktuálně začíná na 182 dolarech při srovnatelných taktech. Přičíst k tomu ale musíme především ono přetaktování, které v případě procesorů Core i5 "Kaby Lake" umožní až zcela nejdražší model Core i5-7600K a ten už má cenovku 242 dolarů. 
 
V testu se ukázalo několik věcí, a sice že ve vícevláknových testech se dokáže projevit výhoda procesorů Ryzen 5 a 7 v podpoře SMT, ale jinak mají Ryzen 3 nad dvoujádrovými procesory s Hyperthreadingem jasně navrch. Jde tak o velice zajímavý základ pro nový počítač, za nějž nechceme utratit jmění a právě možnost přetaktování dělá z Ryzen 3 ještě zajímavější procesory. 
 
V našem případě se podařilo pohodlně přetaktovat rychlejší Ryzen 3 1300X na 4,1 GHz, frekvenci plně srovnatelnou s tím, kam jdou dostat i Ryzen 7 či Ryzen 5, přičemž výhoda je zde v tom, že není zapotřebí silné chlazení. Naše Noctua NH-U14S dokázala tyto procesory i s výrazně vyšším napájecím napětím uchladit levou zadní a v praxi tak takovýto silný a drahý chladič ani nebudete potřebovat. Ostatně nabídka chladičů pro AM4 se rozšiřuje, i když výrobci by v tomto ohledu potřebovali trošku více pošťouchnout. 
 
 
Ocenění TREFA získávají procesory AMD Ryzen 3
za poměr výkonu ku ceně a možnosti přetaktování. Logo ocenění je ke stažení zde.
 
Hvězdou večera se ale stal Ryzen 3 1200, který šlo ze základního taktu 3,1 GHz vcelku snadno přetaktovat na stabilních 3,95 GHz, a to se také velice projevilo na výsledcích. Takový procesor se bude hodit i pro silnou herní sestavu, i když do budoucna bychom měli počítat i s více než jen čtyřmi fyzickými jádry. 
 
AMD tak opět vdechlo do procesorového světa nový život a pokud Intel nerad viděl, že mu procesor Pentium G4560 užírá z prodejů procesorů Core i3, jsem zvědav na to, co bude říkat na nástup procesorů Ryzen 3, neboť ty jsou jednoznačně TREFA do černého. 
 
Oficiální ceny procesorů Ryzen 3 1200 a 1300X stanovené firmou AMD jsou 2999 a 3499 Kč s daní (na Slovensku 112 a 133 eur).

 
Za zapůjčení testovací platformy AMD děkujeme AMD.
Za zapůjčení desky X370 Gaming 5 děkujeme Gigabyte.reklama