www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci
, , recenze
Od společnosti AMD jsme získali dva procesory Ryzen střední třídy, čili řady 5. Jedná se konkrétně o modely 1600X a 1500X se šesti a čtyřmi jádry plus v obou případech 16 MB L3 cache. Podívat se můžeme také na desku Gigabyte s čipsetem B350.
K oblíbeným
reklama

Vliv rychlosti pamětí na výkon


O procesorech Ryzen se uvádí, že na jejich výkon mají značný vliv paměti, respektive jejich taktovací frekvence a celková propustnost. To jsme ostatně rozebírali už v druhé kapitole, ale pro připomenutí: nejde jen o rozdíl v propustnosti pamětí, ale také v tom, že na jejich fyzickém taktu (1066 MHz pro DDR4-2133) pracuje i sběrnice Infinity Fabric, která propojuje čtyřjádrové CCX. Díky tomu tak mohou tyto dvě hlavní části procesorů rychleji komunikovat, ale otázka je, zda to je v praxi k něčemu dobré. Zkusil jsem tak provést několik testů.

Původně jsem měl v záměru testovat sestavy nejen s paměťmi na základní a nejvyšší možný takt, ale to se nakonec ukázalo jako zcela zbytečné. Bohatě tak postačilo 2133 MHz (15-15-15-36 CR1) a 3200 MHz (16-16-16-36 CR1), a to testováno na procesoru Ryzen 5 1600X.Těch bylo více, než ukazují okolní grafy, avšak v mnohých případech se rozdíly neprojevily vůbec, jako třeba v testu Resident Evil 6, SuperPi a jiných. Cinebench R15 poskytuje vysoce konzistentní výsledky, a tak lze rozdíl 20 bodů brát jako skutečně reálný. A co hry?

Jak je vidět, ať jde o nizounké rozlišení 800 x 600 nebo Full HD, rozdíly jsou stejně jako v Cinebench jen malé. To ostatně není tak úplně odlišné od výsledků, které prezentoval Robert Hallock z AMD při optimalizaci hry F1 2016. Ten s pomocí zvýšeného taktu pamětí získal nějakých 6 procent výkonu navíc. Můžete se tak připravit na to, že Ryzen díky vysokým taktům pamětí budou výkonnější, ale rozhodně to nebudou propastné rozdíly.
reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře