www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci
, , recenze
Od společnosti AMD jsme získali dva procesory Ryzen střední třídy, čili řady 5. Jedná se konkrétně o modely 1600X a 1500X se šesti a čtyřmi jádry plus v obou případech 16 MB L3 cache. Podívat se můžeme také na desku Gigabyte s čipsetem B350.
K oblíbeným
reklama

Vliv rychlosti pamětí na výkon


O procesorech Ryzen se uvádí, že na jejich výkon mají značný vliv paměti, respektive jejich taktovací frekvence a celková propustnost. To jsme ostatně rozebírali už v druhé kapitole, ale pro připomenutí: nejde jen o rozdíl v propustnosti pamětí, ale také v tom, že na jejich fyzickém taktu (1066 MHz pro DDR4-2133) pracuje i sběrnice Infinity Fabric, která propojuje čtyřjádrové CCX. Díky tomu tak mohou tyto dvě hlavní části procesorů rychleji komunikovat, ale otázka je, zda to je v praxi k něčemu dobré. Zkusil jsem tak provést několik testů.

Původně jsem měl v záměru testovat sestavy nejen s paměťmi na základní a nejvyšší možný takt, ale to se nakonec ukázalo jako zcela zbytečné. Bohatě tak postačilo 2133 MHz (15-15-15-36 CR1) a 3200 MHz (16-16-16-36 CR1), a to testováno na procesoru Ryzen 5 1600X.Těch bylo více, než ukazují okolní grafy, avšak v mnohých případech se rozdíly neprojevily vůbec, jako třeba v testu Resident Evil 6, SuperPi a jiných. Cinebench R15 poskytuje vysoce konzistentní výsledky, a tak lze rozdíl 20 bodů brát jako skutečně reálný. A co hry?

Jak je vidět, ať jde o nizounké rozlišení 800 x 600 nebo Full HD, rozdíly jsou stejně jako v Cinebench jen malé. To ostatně není tak úplně odlišné od výsledků, které prezentoval Robert Hallock z AMD při optimalizaci hry F1 2016. Ten s pomocí zvýšeného taktu pamětí získal nějakých 6 procent výkonu navíc. Můžete se tak připravit na to, že Ryzen díky vysokým taktům pamětí budou výkonnější, ale rozhodně to nebudou propastné rozdíly.
reklama
Nejnovější články
Gigabyte ukázal své GeForce RTX 2070 GAMING a EAGLE Gigabyte ukázal své GeForce RTX 2070 GAMING a EAGLE
NVIDIA má pochopitelný zájem vyslat na trh své GeForce RTX 3070 co nejdříve, a to ještě před tím, než AMD představí své nové Radeony. To se bezpochyby stane, ostatně i Gigabyte už ukazuje své modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dostala turbo 1935 MHz ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dostala turbo 1935 MHz
Vypadá to, že ani série RTX 3000 nepřijde o nabídku výrazně přetaktovaných modelů, i když bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostanou na trh a bude je možné běžně koupit. Nyní tu máme jako ukázku ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3090 nabídne ve hrách +10 % výkonu k RTX 3080 GeForce RTX 3090 nabídne ve hrách +10 % výkonu k RTX 3080
Už dle specifikací a nastavené ceny bylo zřejmé, že GeForce RTX 3090 bude z hlediska poměru výkonu a ceny naprosto nesmyslná koupě, a to i kdyby reálný výkon odpovídal jejímu hrubému výkonu. Ovšem ani s tím nelze počítat, alespoň ne ve hrách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita
Nejspíš jste si toho ani nevšimli, ale datový tok při přehrávání obsahu na Netflixu v posledních týdnech výrazně klesl – údajně v průměru o polovinu. Naopak kvalita videa měla utrpět zcela minimálně. Tento „zázrak“ umožnila dynamická optimalizace.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů