reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Tech guru firmy AMD radí, jak vyladit Ryzen na hry

, , aktualita
Tech guru firmy AMD radí, jak vyladit Ryzen na hry
Šéf skupiny AMD Technical Marketing, Robert Hallock, se s námi podělil o své tipy, s jejichž pomocí lze zvýšit výkon procesorů Ryzen ve hrách. Vzal si na pomoc titul F1 2016 v rozlišení 1080p, v němž dosáhl postupně o 35 % vyššího výkonu s ohledem na FPS.
Tech guru firmy AMD radí, jak vyladit Ryzen na hry
Test se samozřejmě týká procesorů AMD Ryzen 7, neboť právě a pouze ty jsou zatím na trhu, kdežto Ryzen 5 můžeme očekávat 11. dubna. Robert Hallock přitom nevyužil s procesorem Ryzen 7 1800X to nejlepší, co bylo k dispozici, čímž máme na mysli především grafickou kartu. A právě to je důležité k uvědomění si, že vyšší výkon můžeme z těchto procesorů vymáčknout i na kartě, jejíž výkon lze ve srovnání s dostupnou nabídkou považovat za průměrný. Použitá sestava byla následující:
  • AMD Ryzen 7 1800X (8C16T/3.6-4.0GHz)
  • 16GB G.Skill (2x8) DDR4-3200
  • Takty 2133MT/s: 15-15-15-35-1t, nebo 2933MT/s: 14-14-14-30-1t
  • ASUS Crosshair VI Hero (5704 BIOS)
  • 1x AMD Radeon RX 480 GPU (Radeon Software 17.2.1)
  • Windows 10 Anniversary Update (Build 14393.10)
Co nám tedy Robert Hallock doporučuje? Pokud čekáte nějaký dosud neznámý nebo téměř zázračný trik, jak z Ryzen 7 vymačkat maximum, tak čekáte marně. Většinou jde o kroky, které věci znalý uživatel udělá automaticky, pokud nechce nic nechat náhodě: instaluje na desku nejnovější BIOS, použije novou a čistou instalaci systému, zakoupí paměti naplno využívající možností základní desky, upraví řízení spotřeby Windows 10, pohlídá si jiné procesy, které by mohly v pozadí zbytečně zatěžovat procesor a nakonec svůj Ryzen přetaktuje. I tak jde ale o zajímavé čtení.
- klikněte pro zvětšení -


Hallock začínal na 98,5 FPS s paměťmi na 2133 MHz, nastavením výkonu na rovnováhu, a to na systému, který dříve už pracoval na jiné sestavě. Poté už použil čistou instalaci systému, a tedy i hry a vypnul HPET (High Precision Event Timer), tzv. časovač událostí s vysokým rozlišením. Vypnutí HPET asi na rozdíl od čisté instalace (hra si při ní vytvoří novou mapu topologie CPU v hardware_settings_config.xml) moc nepomohlo, jak ukazuje třetí test, i když ten už byl dělán s Windows nastavenými na vysoký výkon, což omezuje parkování jader a zrychluje změny v nastavení taktu a napětí procesorových jader.

Dále bylo na řadě zvolit takt pamětí 2933 MHz, k čemuž Hallock uvedl, že procesorům Ryzen rychlejší paměti opravdu "chutnají", což ostatně potvrdill test s rozdílem dalších 7,4 procent. Menší rozdíl už přineslo přetaktování všech jader na 4,1 GHz a podobné to bylo s omezením hry, která mohla využít už jen 8 jader, čili se zamezilo využití logických jader, respektive zpracování dvou vláken jedním jádrem. Hra totiž měla Ryzen 7 detekovat jako procesor se 16 fyzickými jádry a ne s 8.

Ve výsledku se tak výkon zvýšil o slušných 35,5 procent a znovu podotýkám, že to bylo na kartě RX 480 (neupřesněný typ), takže je vidět, že rozhodně nepotřebujeme GTX 1080 Ti, aby byly patrné provedené rozdíly v konfiguraci systému a navýšený výkon procesoru.

Zdroj: AMD
reklama
reklama
reklama