www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci
, , recenze
Od společnosti AMD jsme získali dva procesory Ryzen střední třídy, čili řady 5. Jedná se konkrétně o modely 1600X a 1500X se šesti a čtyřmi jádry plus v obou případech 16 MB L3 cache. Podívat se můžeme také na desku Gigabyte s čipsetem B350.
K oblíbeným
reklama

Přetaktování procesorů Ryzen 5


Procesory Ryzen 7 1700X a 1800X bylo možné stabilně provozovat na taktu až 4,1 GHz, ovšem se zvýšeným napětím na 1,425 V. Vzhledem ke spotřebě a nárokům na chlazení už bylo pomalu lepší nechat 4 GHz, což tyto procesory zvládly i na základní napětí.

Testované Ryzen 5 mají méně jader, a to alespoň o dvě, ale i tak disponují oběma CCX, čili ne pouze jedním a je otázka, zda takové modely z rodiny Ryzen AMD vůbec připraví. Je tak zřejmé, že Ryzen 5 nejspíše nemají deaktivovaná jádra jen tak z plezíru a že jde spíše o procesory, jejichž výroba se tak úplně nepovedla a některá jádra maji defektní. Pak bychom mohli očekávat, že jako takové ani nezvládnou tak vysoké frekvence při přetaktování. Jaká je tedy praxe?

Předem je třeba říci, že s novými Ryzen 5 společnost AMD také vypouští do světa novou verzi utility Ryzen Master 1.01. Ta nabízí stejné funkce jako doposud, ale už nemusíme sehat na HPET a také se budou ukazovat správné teploty procesorů s označením X, čili ne s 20°C kompenzací.Přetaktování probíhalo podobně jako dříve. AMD uvádí jako výchozí napětí 1,35 V při zátěži, i když procesor si jej dle utility Ryzen Master upravuje dle svého a zvláště při taktech nad 4 GHz (XFR) využívá napětí nad 1,4 V, i když oficiální materiály mluví o rozpětí 1,2 až 1,3625 V dle zátěže. Každopádně s adekvátním chlazením se nemáme bát nastavit i 1,45 V, ale tady už AMD uvádí, že může být negativně ovlivněna životnost procesoru.

Nejdříve šel na řadu Ryzen 5 1500X, u nějž jsem zkusil nastavit rovnou 4 GHz na výchozí napětí, což Ryzen 7 zvládly. Ovšem tento procesor při takové frekvenci nebyl stabilní a o moc se to nezlepšilo ani navýšením napětí k 1,45 V, takže nastoupila cesta snižování taktů. Nakonec jsem se musel spokojit s taktem 3,875 GHz, kdy byl procesor už konečně stabilní a nebylo třeba ani zvyšovat napětí, což stejně u tohoto kusu nikam nevedlo. Ryzen 5 1500X se tak odměnil vyšším výkonem, ale ne o moc vyšší spotřebou.

Z procesoru Ryzen 5 1600X jsem zkusil vymáčknout na vzduchovém chladiči maximum, ale opět v rozumných mezích. Tento procesor také zvládnul 4 GHz na výchozím nastavení napětí, avšak při zátěži se poroučel, takže nezbylo než zvyšovat napětí, neboť z tohoto taktu už jsem ustoupit nechtěl. Nakonec nezbývalo než nastavit na 4 GHz napětí 1,4375 V, což už se nebezpečně blíží limitním 1,45 V.Vyšší frekvence přetaktovaného Ryzen 5 1600X se projevila v jednovláknovém výkonu, kdy byl rychlejší než 1500X, ovšem rozdíly ve vícevláknovém výkonu už přirozeně ovlivnil jeho vyšší počet jader, takže tady se ani přetaktovaný 1500X přirozeně nechytal. Oba procesory pak dokázaly získat slušnou porci výkonu navíc v testu Resident Evil 6, a to především 1500X. A jak je to se spotřebou vzhledem k tomu, že 1500X pracoval na základním napětí a 1600X je měl podstatně zvýšené?

Hrátky s napětím jsou jednoznačně reflektovány v těchto výsledcích. Zatímco spotřeba plně zatíženého Ryzen 5 1500X se zvedla jen o 7 W, zvýšené napětí procesoru Ryzen 5 1600X zajistilo více než 50 W spotřeby navíc, což je i patřičně zvýšený objem tepla, který se musí odvést pryč. Zda je lepší o chlup vyšší výkon s cenou podstatně vyšší spotřeby a potenciálně snížené životnosti, nebo rozumné přetaktování na výchozím napětí, to ať si zvolí každý sám.

Sliboval jsem také informace o tom, jak se taktuje na základní desce Gigabyte AB350-Gaming 3, kde bylo vyzkoušeno ověřené nastavení procesorů z desky AX370-Gaming 5. Je potešitelné, že v obou případech bylo možné tyto procesory přetaktovat stejně, respektive to, co zvládla deska s X370 zvládla i deska s B350.
reklama
Nejnovější články
TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord
Na nové grafické karty GeForce Ampere si brousí zuby také profesionální overclockeři, neboť bylo jasné, že s jejich pomocí se budou lámat rekordy. A na první takový případ se už můžeme podívat díky Brazilcům z TecLab.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple 5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple
Společnost TSMC se nedávno pochlubila tím, že její 5nm proces se vyvíjí velice dobře z hlediska výtěžnosti a je na cestě k tomu, aby se z něj stala ještě mnohem důležitější technologie, než je 7 nm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích
Technologie SLI a CrossFire se dnes už dají označit spíše za mrtvé, čemuž ostatně firmy NVIDIA a AMD šly naproti. Sama NVIDIA jde nyní ještě dále, neboť podporu SLI už nechce řešit a nechává ji čistě na herních vývojářích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA? GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA?
Včera po 15:00 našeho času vstoupily do prodeje grafické karty GeForce RTX 3080, ovšem mohli jsme sledovat, jak těch několik málo kusů bylo ihned pryč a kdy přijdou další, toť otázka. Nyní tu ale máme alespoň vyjádření NVIDIE. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite
Na trhu s SSD se nově objeví výkonná SSD společnosti Adata pod herní značkou XPG. Jde o modely XPG Gammix S50 Lite, které využívají rozhraní PCIe 4.0 a dosahují přenosové rychlosti až 3900 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala