Asus Express Gate: na internet za 5 sekund
7.8.2008, Jan Černý, recenze
Už vás unavuje to neustálé čekání na start počítače, když potřebujete rychle vyřídit e-mail? Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo mít operační systém při ruce během několika sekund? Právě to nabízí notebooky a základní desky Asus s funkcí Express Gate.
Kapitoly článku:
- Asus Express Gate: na internet za 5 sekund
- Spuštění a první dojmy
- Pokročilá konfigurace a update
- Spotřeba, závěrečné hodnocení
Něco málo úvodem
Tato myšlenka není nijak revoluční, už v roce 2002 spatřil světlo světa Windows Media Center. Jeho primární účelem jsou multimédia, čemuž jsou i přizpůsobeny jeho funkce. Mezi ně mimo jiné patří podpora digitální televize, hudba, přehrávání streamovaného videa a rádia, také umí z vložených datových medií prohlížet fotky. Ale nejspíše první, kdo realizoval podobné řešení jako Asustek, byla firma produkující BIOSy - Phoenix Technologies a její HyperSpace. Také bych neměl opomenout plánovanou kompletní náhradu současných BIOSů - Intel Extensible Firmware Interface (EFI).
Windows Media Center
Odpovědí nejen fanoušků Linuxu na tyto trendy je například distribuce DSL (Damn Small Linux). Ta je neustále vyvíjena a aktualizována. Obsahuje plnohodnotný FireFox, ftp klienta, MP3 přehrávač, tabulkový procesor, textový editor, IM klienta (včetně IRC a ICQ) a změnu rozlišení včetně obnovovací frekvence. Velikost? Nikterak závratná - pouhých 50 MB.
Výrobní náklady pamětí klesají velmi rychlým tempem. Kdo by to byl před pěti řekl, že si dnes budete moci pořídit 2048 MB operační paměti za méně než 700 Kč nebo 2GB USB flashdisk za 250 Kč? Také SSD pevné disky přestávají být utopií.
Pár chytrých lidí dalo v Asusu hlavy dohromady a rozhodli se integrovat na základní desku flash paměť. To by samo o sobě nestačilo, proto upravili komerční distribuci Linuxu Splashtop. A výsledek? Uživatelsky přívětivé rozhraní, v kterém máte během pěti sekund k dispozici jednoduchý operační systém, který není závislý na pevném disku. Ten automaticky detekuje nastavení počítačové sítě a díky tomu máte přístup na internet.
Splashtop očima autorů
První vlaštovkou a současně vlajkovou lodí mezi deskami byla Asus P5E3 Deluxe/Wifi-AP@n. Ta na sobě hrdě nese čipovou sadu Intel X38. Širší uživatelská obec byla zpočátku od této funkce izolována. Kolik lidí dneska utratí 6000 Kč a více za základní desku, že ano? Proto si drželi odstup, ale poté, co vyšla série P5Q, získali větší důvěru, následovalo integrování na série základních desek pro platformu AMD a pozici ještě více upevnil oznámením Express Gate i pro notebooky. Je tedy nad Slunce jasné, že Asus to s Express Gate myslí opravdu vážně.
Reklamní video: „Stres po ránu? Žádný není - mám přece Asus Express Gate"
Hardwarová stránka - jak to vlastně funguje?
Základní deska (v našem případě Asus P5Q Deluxe) nebo notebook je ochuzen o jednu USB koncovku. To znamená, že místo dvanácti integrovaných USB portů je jich pro běžné použití vyvedeno jenom jedenáct. Na něj je přiletovaná malá deska plošného spoje. Na té leží řadič pro Flash paměti Phison PS2135 a podle modelu desky flash paměť.
Parametry řadiče jsou následující:
- rozhraní USB 2.0 & 1.1
- výrobní proces 0,18 μm
- spotřeba 300 mW
- SLC flash čtení / zápis až 34 / 23 MB/s
- MLC flash čtení / zápis až 31 / 10 MB/s
- hardwarová 512bit RSA autentizace
- hardwarové 128bit AES šifrování
PHISON PS21350C-G - řadič z USB sběrnice pro FLASH paměť
Podle exklusivity modelu základní desky je použita buď SSD NAND Flash (z nejdražších modelů například: P5Q Deluxe / P5Q Premium / P5Q3 Deluxe Wifi-AP @n) nebo NAND Flash (z levnějších modelů kupříkladu P5Q-E / P5QC / P5QL-E) paměť o velikosti 512 MB.
P5Q Deluxe: na SSD paměti o velikosti 512 MB je uložen Express Gate
Připravte BIOS - je čas začít
Nejprve je třeba zkontrolovat, zda je v BIOSu tato funkce povolená. To ověříme následujícím způsobem: stiskneme klávesu DEL, tím vstoupíme do BIOSu, šipkou doprava se dostaneme se do nabídky Tools. Položka Express Gate musí být povolena - tedy přepnuta do polohy Enabled.
- Enter OS Timer - slouží nastavení, jak dlouho bude k dispozici výběr mezi startem operačního systému nebo Express Gate. Po uplynutí této doby dojde ke spuštění OS. K dispozici je volba Prompt User - čeká se na reakci uživatele. Dále tu jsou časy 1, 3, 5, 10, 15, 20 a 30 sekund.
- Reset User Data - volba Reset zruší uložené nastavení v aplikaci Express Gate (datum, čas, rozlišení...) a při následujícím startu dojde ke spuštění průvodce nastavení. Po nastavení celé aplikace doporučuji zkontrolovat, zda je vybrána možnost No.
Všechny důležité volby pro nastavení Express Gate naleznete v záložce Tools
Tu nejsložitější, technickou, pasáž máme za sebou. V následující kapitole se budeme věnovat tomu, co je nejdůležitější - síla Asus Expres Gate spočívá v mnoha užitečných funkcích.