reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Bulldozer vs. Sandy Bridge-E: souboj generací

, , recenze
Bulldozer vs. Sandy Bridge-E: souboj generací
Před pár dny jsme vyzkoušeli nový procesor z rodiny Intel Sandy Bridge-E, který podal velmi slušné výkony a zařadil se do čela dnešní nabídky desktopových modelů. Nyní si jej zbývá srovnat i s konkurenčními Bulldozery od AMD, a ty si vyzkoušíme celkem tři.
Bulldozer vs. Sandy Bridge-E: souboj generací
Za sebou máme test procesorů AMD Zambezi, tedy modelů FX-8150, FX-6100 a FX-4100 s architekturou Bulldozer, které se postavily desktopovému výkvětu společnosti Intel a také předchůdci z vlastních řad. Celkem jsme tedy testovali tři procesory a postavili je proti třem dalším, jež byly předmětem předchozího testu.Nyní se tedy v krátkosti můžeme podívat na ceny nových procesorů. AMD si dle nich naprosto uvědomuje, že jeho FX Series nejsou nic moc, takže nasadilo odpovídající částky. Ani nejvýkonnější desktopový Bulldozer tedy nedosahuje ceny Core i7-2600K, ovšem ani výkonu tohoto procesoru. Dle testů a ceny se tedy FX-8150 jen těžko vyplatí. Dle mého názoru už bude lepší model FX-6100, který se dá na rozdíl od FX-8150 slušně přetaktovat a samozřejmě jej také pořídíme za nižší cenu. Jenomže pak už by se čistě dle výkonu i spotřeby vyplatil starší Phenom II X6 1100T, jehož slabinou je to, že nepodporuje moderní technologie.

Sečteno a podtženo, AMD má problém. Jeho procesory běžnému uživateli nepřináší moc navíc a leckde ztrácí i na starší generaci. Intel tak může být klidný, neboť v jeho nabídce si můžeme snadno vybrat model, který uspokojí naše nároky na výkon, spotřebu nebo obojí. Tím může být právě Core i7-2600K, jenž ale jednou již své ocenění dostal. V předchozím testu jsme ocenění neudělovali, protože se čekalo na výsledky procesorů AMD FX Series. Nyní ale k tomuto kroku již můžeme přikročit.
Ocenění BEST OF TEST získává procesor Intel Core i7-3960X
za nejvyšší výkon v testu. Logo ocenění je ke stažení zde.


Intel Core i7-3960X
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Popravdě jediný model, který si toto zaslouží, je Intel Core i7-3960X, jenž byl výborný ve všeho ohledech kromě ceny. Ocenění BEST OF TEST se však uděluje těm produktům, které jsou v něčem výjimečné a lepší než ostatní. A to tento model skutečně je, protože jde o momentálně nejvýkonnější desktopový procesor na trhu, u nějž nejde o výborný poměr ceny a výkonu, ale hlavně o výkon.


Poděkování na závěr:

AMD za zapůjčení základní desky Asus Crosshair V Formula a AMD FX-8150
CZC za zapůjčení procesorů AMD FX-4100 a FX-6100
Intelu za zapůjčení procesoru Core i7-3960X
MSI za zapůjčení základních desek Z68A-GD80 (B3) a X79A-GD65
Kingstonu za zapůjčení pamětí HyperX KHX1600C9D3K4/16GX

reklama
reklama
reklama