reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Storm Quick Fire Rapid: Cherry MX v akci

23.7.2012, Jan Vítek, recenze
CM Storm Quick Fire Rapid: Cherry MX v akci
V poslední době se začaly na trhu rozšiřovat klávesnice, které mají uživateli nabídnout ne multimediální funkce, ale kvalitní zpracování a mechanická tlačítka. My se podíváme na jednu z nich, která má tlačítka Cherry MX Black a vyrábí ji Cooler Master.
Kapitoly článku:
  1. CM Storm Quick Fire Rapid: Cherry MX v akci
  2. Zkušenosti z provozu a závěr
Kvalitní klávesnice je jeden z mála typů hardwaru, který na rozdíl od grafických karet či procesorů nestárne, však dnes řada uživatelů považuje za nejlepší klávesnici IBM model M, ta se objevila už téměř před 30 lety. Testovaná klávesnice od CM Storm (respektive Cooler Master) Quick Fire Rapid se však objevila teprve letos na jaře s doporučenou cenou 75,60 euro, což v našich obchodech znamená částku cca 2200 Kč (v těch lepších případech). A proč bychom měli dávat takovou částku za klávesnici, která nenabízí žádná speciální tlačítka, podsvícení, natož pak LCD displej jako některé modely od Logitechu?
 - klikněte pro zvětšení -


Nejde totiž o normální hybridní membránovou klávesnici, tedy takovou, která má pod plastovými klávesami pouze silikonovou fólii s malými kupolemi. Ty kladou při stisku odpor a vrací klávesu do výchozí polohy. Takovéto klávesnice jsou dnes rozšířené nejvíce a navíc je tu rostoucí trend snižování zdvihu, čímž se desktopové klávesnice přibližují notebookovým.

O historii klávesnic si můžete počíst v našem starším článku.

Quick Fire Rapid je namísto toho klávesnice s klasickým rozložením, ovšem bez numerického bloku a dále s plným zdvihem a mechanickými tlačítky Cherry MX Black, o nichž jejich výrobce na svých stránkách podává vyčerpávající popis. Tento typ je nejvíce vhodný pro herní klávesnice, ale také má být vhodný pro uživatele, které často trápí při psaní překlepy, protože klávesy kladou vyšší odpor než obvykle. Výsledné klávesnice by také měly být relativně tiché, tedy v porovnání těmi, které využívají tlačítka Cherry MX Blue. Ty by ale díky svému provedení měly poskytnout lepší hmatovou odezvu, a lépe se tak hodit pro klávesnice určené čistě pro psaní textů.

Tento model je také prezentován jako herní klávesnice, což výrobce podporuje ujištěním o tom, že díky ní budeme mít bleskurychlé reakce, neboť na stisk kláves má reagovat bez zpoždění. Ve specifikacích ostatně hovoří o dotazovací frekvenci 1000 Hz, kterou nabízí také kdejaká herní myš. Krom toho tu je i herní mód, tedy známá funkce deaktivující klávesu Windows, abychom se nechtěně nemohli přepnout do desktopu operačního systému. A pak je tu neméně obvyklá funkce Anti Ghosting, která zase zajistí, aby klávesnice reagovala na více stisknutých kláves najednou.

Model
CM Storm Quick Fire Rapid (Cherry MX Black)
Rozměry
355 x 135 x 35 mm
Hmotnost
940 gramů
Rozhraní
USB
PS/2 (n-key rollover)
Extra klávesy
6x (4 červené šipky, 2 klávesy "Cooler Master")
Dotazovací frekvence
1000 Hz (1 ms)
Verze
SGK-4000-GKCL1 (Cherry MX Blue)
SGK-4000-GKCC1 (Cherry MX Black)
SGK-4000-GKCM1 (Cherry MX Brown)

Quick Fire Rapid je na své rozměry poměrně těžkou klávesnici, což je jedině dobře. Alespoň si dobře sedne a také uživatel bude mít pocit, že pracuje s pořádným železem. Co se týče rozhraní, pak v případě připojení přes PS/2 by měl fungovat "n-key rollover" (známý také jako NKRO). To znamená, že hardware klávesnice dokáže detekovat stisk každé klávesy zvlášť, takže je úplně jedno, kolik kláves najednou stisknete - všechny budou zaznamenány.

Tuto schopnost si můžete sami vyzkoušet tak, že přidržíte stisknuté obě klávesy Shift a zkusíte na klávesnici něco napsat. Ty obyčejné začnou vynechávat některá písmena, neboť jejich hardware stisk několika kláves nezaznamená. Pak můžete do toho zapojit ještě podržený Caps Lock, kdy z levné klávesnice už nevymlátíte vůbec nic. Testovaná klávesnice by toto měla zvládnout bez problémů, což si posléze ověříme, ale je třeba mít na paměti, že NKRO funguje pouze s rozhraním PS/2, tedy ne USB, kde funguje 6KRO, tedy schopnost detekce maximálně 6 kláves najednou.

Co se týče dostupných verzí, pak po prolétnutí obchodů na Heuréce lze bohužel konstatovat, že u nás je dostupná pouze jedna, a to SGK-4000-GKCC1 s tlačítky Cherry MX Black, kterou jsme také dostali k dispozici. Ostatně výrobce na svých stránkách uvádí, že tato dostupnost závisí na regionu. A k tomu všemu je třeba ještě poznamenat, že české obchody nabízí US, tedy americkou verzi, což jen dokládá, že nepředpokládá velký zájem. Ostatně s dostupností mechanických klávesnic na našem trhu je to vůbec špatné.


Zpracování klávesnice


Cooler Master využil pro zpracování této klávesnice kvalitní materiály, což poznáme už po letmém seznámení. Její vnější plášť je tvořen matnými plasty s černou nebo metalízově šedou barvou, přičemž zrovna tato část má pogumovaný, změkčený povrch. Klávesnice je na svou velikost celkem těžká a má vysoké tělo s poměrně ostrými hranami, které je velmi pevné. Klasickou hybridní membránovou klávesnici můžete většinou klidně zkroutit, uprostřed ji prohnout, či jinak deformovat, ale ne tak Quick Fire Rapid. Ta si velmi dobře drží svůj tvar, k čemuž výrobci u mechanických klávesnic často využívají kovové výztuhy.

Quick Fire Rapid je také klávesnice bez numerického bloku, takže pokud jste na něj zvyklí, bude pro vás psaní číslic asi dost nepříjemné, ovšem dlouholetý uživatel notebooků si asi moc stěžovat nebude. Jinak je ale rozložení kláves klasické a speciální funkce byly zařazeny pouze jako alternativa k již existujícím klávesám, a to především k F5 až F12. Tvar mírně prohnutých kláves je také naprosto standardní, pokud tedy za standard bereme klávesnici s plným zdvihem.

A co se týče nabídky kláves s popiskami vytvořenými pomocí laseru, pak za zmínku stojí speciální funkce v horní řadě funkčních kláves zahrnující ovládání přehrávání multimédií, přepínání mezi normálním a herním módem a ovládání zvuku (hlasitost a mute). Herní mód znamená, že se na klávesnici deaktivují klávesy Windows, které však u této klávesnice mají čepičky s logem CM Storm. To samé logo najdeme také nad šipkami a mezi Escape a F1, což si už výrobce mohl odpustit, ale i tak je vzhled klávesnice celkem decentní.

Jak již bylo uvedeno, u nás je (alespoň v těchto dnech) k dispozici pouze US verze, takže jednak tu nenajdeme české popisky kláves, a pak tu máme i menší, jednořádkový Enter. Tomu místo uzmulo zpětné lomítko, jež v jiných případech usekne Backspace (ten je zde tedy velký) nebo levý Shift. A když se ještě na moment vrátíme k popiskům kláves, je dobré vědět, že ty jsou jasně bílé, takže na černých klávesách velmi dobře kontrastují. Díky tomu pro jejich rozpoznání večer stačí pouze svit monitoru.

Zvědavý uživatel se také může ihned podívat pod čepičky kláves, kde však uvidí pouze zapuštěná tlačítka Cherry MX Black s vysunutým křížkem, na nějž se nasune samotná čepička. Není tedy problém ji vycvaknout, k čemuž mohou posloužit i dodávané kleštičky. Některé čepičky jsou také podsvícené, což realizuje červená LED umístěná přímo v samotném tlačítku. Najdeme ji u Scroll Locku, Caps Locku a také u F9, čili přepínače mezi herním a normálním módem. Svit této diody je možná až příliš ostrý, ale není problém vzít černý fix a její jas snížit.

Nakonec jsem se také pídil po tom, jaká je speciální funkce Quick Fire na mezerníku, ovšem pravdou je, že jde čistě jen o nápis, pro nějž mezerník posloužil jako vhodný podklad.
- klikněte pro zvětšení -


Spodní část klávesnice je čistě černá a obsahuje jednak čtyři měkké gumové podložky, aby si dobře sedla, a vedle toho také vyklápěcí nožky pro nastavení sklonu. Ty jsou pevně zasazeny do těla klávesnice a vypadají velmi odolně.
Vedle toho tu také máme kanálky určené pro USB kabel. Konektor pro něj je ve čtvercovém výřezu, odkud jej tedy můžeme vést přímo nejkratší cestou ven, nebo ohnout nalevo či napravo. V kanálcích jsou sice malé zarážky, ale přesto se z nich kabel opatřený pletenou bužírkou snadno vysmýkne, a to je škoda, protože jinak bych ke zpracování klávesnice Quick Fire Rapid neměl sebemenší výhrady.


Příslušenství


Společně s touto klávesnicí dostaneme jednak velmi jednoduchý manuál, což je v podstatě jen popis jejích vlastností, dále 180cm USB kabel s pletenou bužírkou, k němu patří adaptér pro připojení k portu PS/2 a nakonec tu jsou kleštičky a k nim sada náhradních čepiček - 4 červené šipky, 2 klávesy "Cooler Master".reklama