reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master SK650: nízký profil, podsvícená mechanika

21.3.2019, Jan Vítek, recenze
Cooler Master SK650: nízký profil, podsvícená mechanika
Mechanická klávesnice Cooler Master SK650 není o moc větší, než musí být. Nabízí nízkoprofilová tlačítka Cherry MX, barevné podsvícení a velice subtilní tělo. Dle dodávané výbavy se počítá i s tím, že si ji uživatelé budou balit s sebou na cesty.
Kapitoly článku:
  1. Cooler Master SK650: nízký profil, podsvícená mechanika
  2. Instalace a nastavení klávesnice
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Cooler Master si nepřipravil pouze model SK650, ale vedle něj patří do stejné řady ještě dva další modely, a sice SK630 a SK621. Klávesnice SK630 je typu TKL (tenkeyless), což znamená, že postrádá numerický blok kláves, zatímco SK621 je ještě menší, a sice pouze 60%, takže má odlišné rozmístění kláves, které na rozdíl od ostatních dvou tvoří jednolité pole. SK621 je navíc mobilní, napájená bateriemi a podporuje rozhraní Bluetooth, takže se dá využít třeba pro ovládání domácího HTPC.
 
 
My se ale už budeme zabývat největším modelem této trojice, klávesnicí SK650. Stejně jako všechny ostatní přichází v provedení Chiclet, takže její klávesy mají rovný povrch, tedy téměř rovný. Uprostřed jsou totiž velice mírně prohnuté. 
 
 - klikněte pro zvětšení -

Rozměrům SK650 odpovídá také její balení, na němž se ihned dozvíme, jakým typem tlačítek je naše zakoupená verze vybavena. Ta naše má dle samolepky v rohu krabice nízkoprofilové Cherry MX Red, takže by se dalo předpokládat, že tu budou i další verze s jiným typem tlačítek, ale ze stránek výrobce se žádné podrobnosti nedozvíme, z nabídky obchodů také ne a vzhledem k tomu, že je všude zmiňováno jen jedno modelové označení, a sice SK-650-GKLR1, budeme počítat pouze s tlačítky Red. Ta mají spíše lehčí lineární stisk.  
 
 
 
Produkt Cooler Master SK650
Modelové označení SK-650-GKLR1-US
tlačítka Cherry MX RGB Red - nízkoprofilová
Materiál Hliník, plast
Color Gunmetal Black
LED podsvícení RGB
Dotazovací frekvence / odezva 1000 Hz / 1 ms
Procesor 32bit ARM Cortex M3
Vestavění paměť 512KB
Přímé programování klávesnice multimedia, záznam maker, nastavení podsvícení
Multimediální klávesy Sekundární funkce (prostřednictvím přepínače Fn)
Rozhraní
Odpojitelný USB kabel s konektorem typu C (na straně klávesnice)
pletená izolace
Software Cooler Master Portal
Délka kabelu 1,8 m
Rozměry klávesnice 430 x 125 x 25 mm
Hmotnost bez kabelu 629 g
Záruka 2 roky
 
Specifikace ukazují na jednoduchou klávesnici, která však pod svým kabátkem nabídne zajímavé funkce. Možnost si zapamatovat makra či podsvícení přímo v interní paměti může přijít vhod právě na cestách, kde budeme svou klávesnici třeba připojovat k různým počítačům. Jak moc tyto funkce budou užitečné, to nám ukáže i software Portal, ovšem výrobce zdůrazňuje možnost programování klávesnice i tzv. on-the-fly, čili bez využití jakéhokoliv softwaru.
 
 

Zpracování klávesnice 

 
Cooler Master SK650 je prostě tenká či nízká a její okraje kolem pole kláves nesahají o moc dál, než musí. Klávesnice je také poměrně lehká, však mechanické modely plné velikosti obvykle váží spíše kolem kilogramu a zde je to asi 630 g. Co se týče kabelu, ten jsem z fotografií neumazal. Je totiž odpojitelný a na straně klávesnice má oboustrannou koncovku USB-C. Na straně počítače je to však už klasické USB-A. 
 
 
Tělo klávesnice je tvořeno plastovou vaničkou, na níž máme hliník s kartáčovanou úpravou a kolem dokola je lesklá zkosená hrana. Právě díky tomu je klávesnice i přes své tenké tělo vcelku pevná a tuhá. 
 
 
Nabídka kláves je standardní s ohledem na jejich rozložení. Máme tu jednořádkový Enter a díky tomu, že ten se uskrovnil, mohou být obě klávesy Shift dlouhé, stejně jako Backspace. Jak je vidět i ze stínů na fotografiích, klávesy po okrajích mají zcela rovný povrch, ale malé klávesy s písmeny, čísly, závorkami a podobně mají mírně prohnutý povrch, což lze poznat i bříšky prstů, a trochu nám to napomůže se při psaní "vycentrovat", čili lépe po hmatu nacházet střed kláves. 
 
Speciální funkce jsou jak obvykle na funkčních klávesách a dále na šipkách a dalších klávesách středového pole. Začneme s klávesami F1 až F4, kde máme funkce pro nastavení podsvícení. Pomocí F1 si můžeme rychle zvolit mezi barvami a režimy podsvícení, to alespoň dle manuálu, ale ve skutečnosti jsou to prostě různé barvy vysvícené naplno. Pomocí zbývajících F2 až F4 pak lze přímo na klávesnici míchat barvy, a to s využitím 10 úrovní cyklicky nastavitelných intenzit pro červenou, modrou a zelenou.
 
Cooler Master nás však ani zde nepřipravil o profily, jen to na daných klávesách není vidět. Můžeme ale využít klávesy 1 až 4 (ne v numerickém bloku), jež pomocí přepínače aktivují jeden ze čtyř režimů. To je ostatně vidět okamžitě v případě, že jsme si v každém z nich nenastavili stejné podsvícení kláves. 
 
 
Další čtyři klávesy F také slouží pro nastavení podsvícení. Pomocí F5 můžeme přepínat mezi různými efekty, jaké jsme mohli vidět už dříve, čili tu jsou na výběr barevné vlny, efekt vánočního stromečku, výběr různobarevně podsvícených kláves, pulzování, celkové procházení jednotlivých barev a zkrátka režimy, na něž se člověk chvíli možná rád kouká, ale aby je měl na své klávesnici neustále zapnuté, na to přitahují moc pozornosti.
 
Ostatně pokud se budeme chtít pokochat přehledem různých efektů, můžeme si pomocí klávesy F8 zapnout demo režim, v němž klávesnice cyklicky projíždí veškeré barevné efekty (přehled najdete zde v sekci RGB Backlighting and Lightbar), které zná.
 
F6 a F7 mají dle manuálu funkce Lighting Foreground / Background Effect, což nám moc neřekne. Kdo si tyto funkce vyzkouší, zjistí, že jde o přepínače pro nastavení světelných efektů. Můžeme si např. vybrat takový, který klávesnici rozsvítí dejme tomu zeleně a stisknuté klávesy na chvíli rozsvítí červeně. Pokud stiskneme Fn + F6 (a držíme Fn), můžeme si pak pomocí kláves F2 až F4 upravit zelenou na libovolnou jinou barvu. Pomocí Fn + F7 si pak zase můžeme vybrat barvu stisknutých kláves. 
 
 
Poslední skupina funkčních kláves slouží jednak k deaktivaci kláves Windows (Fn + F9), což je obvykle označováno za herní režim. Jeho aktivaci klávesnice zobrazí tak, že po stisknutí přepínače Fn se F9 rozbliká červeně. 
 
Makra můžeme tvořit přímo na klávesnici pomocí kombinací Fn + F11 a F12 pro jejich záznam či smazání. Pak tu máme ještě klávesy Print Screen, Scroll Lock a Pause, které určí, zda dané makro bude provedeno jen jednou, v nekonečné smyčce, nebo opakovaně. Manuál nám sice vysvětluje, co které klávesy či kombinace kláves dělají, ale rozhodně ne dostatečně. Nedozvíme se tak, jak opravdu fungují smyčky a už vůbec ne to, jakým způsobem se zaznamenávají makra. Nicméně tento systém je zcela shodný s tím, co nabízí klávesnice Cooler Master CK550, takže s tím jsem byl už seznámen. Blíže se ale o něm zmíním v následující kapitole. 
 
Nakonec tu máme zbylé speciální funkce. Na šipkách máme možnost zrychlovat/zpomalovat efekty či měnit jejich směr a pak tu je už jen šestice kláves (Insert, Delete, atd.) pro obvyklé multimediální funkce a změnu hlasitosti. 
 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Spodní část klávesnice nenabídne nic zajímavého. Máme tu pouze 4 nalepovací gumové nožky, čili bohužel tu nejsou výklopné nohy, které by dokázaly nastavit větší sklon klávesnice a trochu více ji zvednout nad povrch stolu. Klávesnice tak na něm může sedět pouze v jedné poloze, jakou ukazuje následující fotografie. 
 
 
 
 

Příslušenství 

 
V balení s klávesnicí najdeme i černý semišový obal, do nějž si můžeme klávesnici na cestách uschovat. Pak se i velice hodí to, že USB kabel je odpojitelný, aby nám z klávesnice netrčel a nehrozilo jeho poškození.
 
 
Pak je tu také jednoduchý manuál vysvětlující speciální funkce jednotlivých kláves a nakonec pak drátový vytahovač kláves. S tímto modelem však žádné náhradní či prostě jiné klávesy už nedostaneme, takže toto příslušenství ani nebylo nutné, ale když už tu je, tak proč ne?
reklama