reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech diNovo Mini: ovládání PC z gauče

31.1.2012, Jan Vítek, recenze
Logitech diNovo Mini: ovládání PC z gauče
Společnost Logitech je firma, která dokáže být inovativní ve vývoji svých periferií, což si dnes dokážeme na multimediálním dálkovém ovladači diNovo Mini. S ním budeme moci ovládat naše PC nebo konzoli PS3 z pohodlí gauče pomocí Bluetooth.
Kapitoly článku:
  1. Logitech diNovo Mini: ovládání PC z gauče
  2. Nastavení a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Klávesnice Logitech diNovo Mini je pokračovatelkou staré série, jejíž počátky sahají do roku 2006 k bezdrátové klávesnici diNovo Edge, přičemž sama o sobě také není posledním výkřikem techniky. Už diNovo Edge bylo exkluzivním kusem hardware, který disponoval rozhraním Bluetooth, dotykovou ploškou pro ovládání ukazatele myši a dalšími prvky. Dnes recenzovaná diNovo Mini pokračuje v jejích šlépějích, takže nabízí obě zmíněné vlastnosti, ale v nesrovnatelně menším měřítku. Uživatel se s ní totiž dle představ Logitechu má pohodlně usadit do křesla, vzít si ji do dlaní a ovládat pouze palci. Na diNovo Mini tak budeme psát podobně jako na softwarové klávesnici moderního dotykového smartphonu.
- klikněte pro zvětšení -

Klávesnice k nám přišla sice již v použitém stavu, ale k jejímu provozu nic nechybělo. Jak je na obalu vidět, nachází se uvnitř americká/mezinárodní verze s nepočeštěnými klávesami, ale to nám nebude v recenzi vadit. Na trhu je i lokalizovaná CZ verze.

Nyní ke specifikacím.

Model
Logitech Wireless Touchpad
Rozměry
152 x 90 x 27,5 mm
Hmotnost
173 gramů
Tlačítka apod.
63 podsvícených tlačítek
kulatý touchpad s průměrem 25 mm
Napájení
napájení pomocí Li-ion akumulátoru (950 mAh)
Rozhraní
Bluetooth (USB klíč v balení)
Kompatibilita
Windows XP, Windows Vista či Windows 7
konzole PlayStation 3

Firma Logitech nám naštěstí u diNovo Mini poskytla detailní specifikace, což u ní není pravidlem, takže se dozvíme i o napájení. Klávesnice má na plně nabitou baterii s kapacitou 950 mAh vydržet cca 30 dní, přičemž opětovné dobití bude trvat s pomocí dodávaného adaptéru 4 hodiny. Pokud ale nebudete chtít tak dlouho čekat, stačí nechat klávesnici pomocí přiloženého adaptéru dobíjet 10 minut, aby pak vydržela po jeden den.

S pomocí USB klíče s rozhraním Bluetooth ji budete moci pohodlně připojit i k desktopovému počítači, nebo také ke konzoli PlayStation 3, k čemuž poslouží přepínač umístěný pod pozicí pro zmíněný USB klíč. Záruku pak na diNovo Mini dostaneme tříletou.


Zpracování klávesnice


Od diNovo Mini bychom měli očekávat velmi dobré zpracování především kvůli tomu, že s cenou od 2600 Kč s DPH nejde zrovna o levný kus hardware. Její vzhled s přiklopeným víkem by někomu mohl připomenout krabičku se šminkami, za což může lesklý materiál z trochu průsvitného kouřového plexi zasazený do stříbrného plastu. A zrovna zde bych očekával, že víko bude více mohutné, zvláště když se může velmi snadno přihodit, že si na klávesnici zapomenutou na gauči někdo sedne. Víko navíc funguje i jako vypínač, takže po jeho odklopení se klávesnice automaticky rozsvítí a naopak.

Ve spodní části je zasazen kus černého matného plastu, který můžeme pomocí západky snadno uvolnit a podívat se dovnitř na baterii, apod. Ani tato část však nepůsobí odolně, a to už jenom kvůli povrzávání prohýbaných plastů. A to je celkem zvláštní, když si uvědomíme, že takové myši od Logitechu mají daleko pevnější těla než tato drahá klávesnice.

Když odklopíte spodní víko, objeví se odpojitelná baterie s kapacitou 950 mAh, která vypadá, jako by vypadla ze staršího mobilního telefonu. Hned vedle je USB klíč s rozhraním Bluetooth 2.0 (právě pod ním je malinký přepínač mezi režimy PC a PS3) a nakonec tu máme červené tlačítko. To využijeme při spárování klávesnice, aby byla zjistitelná.
- klikněte pro zvětšení -


Nyní se ale již podívejme na to nejzajímavější - tlačítka a další ovládací prvky. Logitech diNovo Edge nabídne plnohodnotnou klávesnici QWERTY doplněnou o multimediální tlačítka a víceúčelovou dotykovou plochu s průměrem 25 mm. Nahoře máme vedle loga výrobce umístěny také kontrolky - nalevo je ukazatel stavu baterie (bliká zeleně při nabíjení, po startu zasvítí zeleně při dostatečné kapacitě a červeně při nízké kapacitě baterie) a napravo kontrolka rozhraní Bluetooth (zasvítí zeleně při navázání spojení, červeně při neúspěšném pokusu).
- klikněte pro zvětšení -


Pak tu máme onu kulatou dotykovou plošku, k níž se přímo váže kulaté tlačítko OK na opačné straně klávesnice a také přepínač vedle kontrolky Bluetooth. Pokud ten přesuneme doleva, boční prvky se rozsvítí zeleně a klávesnice bude přizpůsobena aplikaci Windows Media Center, kterou spustíme pomocí tlačítka pod Enterem. Z dotykové plošky se tak stanou defacto pouhé směrové šipky a Page Up/Down poslouží pro přepínání programů.

Pokud jej ale přesuneme doprava, celá klávesnice bude podsvícena oranžově a my získáme malý oranžově ohraničený touchpad, přičemž kterákoliv z jeho směrových šipek po stisku bude fungovat jako levé tlačítko myši, stejně jako tlačítko OK na opačné straně. Druhé kulaté tlačítko pro Windows Media Center ale bude stále sloužit svému účelu.
- klikněte pro zvětšení -


Jinak je to celkem jasné. Máme tu tlačítka v uspořádání QWERTY s přepínači Fn, jejichž funkce jsou zvýrazněny modře. Dokonce tu je i kombinaci Fn+Enter, která se rovná kombu Ctrl+Alt+Del. Hlavní tlačítka mají také vypoulené středy, takže je budete moci bříšky prstů dobře nahmatat.

Co se týče podsvícení, pak to se rozsvítí ve třech případech - když otevřeme kryt, když stiskneme nějaké tlačítko (v takovém případě se rozsvítí celá klávesnice) nebo když sáhneme na dotykovou plochu (rozsvítí se jen dotyková plocha a tlačítka OK, Backspace a PageUp/Down). Podsvícení se pak při neaktivitě samo po několika málo sekundách vypne.


Příslušenství


Kromě samotné klávesnice se v balení nachází také podrobný manuál, napájecí adaptér s kulatým konektorem, disk se softwarem SetPoint pro OS Windows a nakonec USB adaptér pro připojení pomocí technologie Bluetooth.
reklama