reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Noctua NH-U 9 a 12: dvě věže z Rakouska

15.2.2006, Jan Vítek, recenze
Noctua NH-U 9 a 12: dvě věže z Rakouska
Na pole chlazení procesorů vstoupil nový adept – rakouská firma Noctua. Ta má prozatím ve svém repertoáru pouze dva modely, na které se dnes zaměříme. Jsou to chladiče využívající čtveřice heatpipe a hliníkových žeber rovnoběžných se základní deskou, což je dnes již zažitý a osvědčený design a výsledky testů budou tedy záležet hlavně na kvalitě zpracování - rozhodně ale překvapí.
Kapitoly článku:
  1. Noctua NH-U 9 a 12: dvě věže z Rakouska
  2. Instalace
  3. Teplotní testy
  4. Závěrečné hodnocení
Značka Noctua vznikla ze spolupráce mezi rakouskou firmou Rascom Computerdistribution a tchaj-wanskou Kolink International Corporation. Navíc je zainteresován i rakouský institut zkoumající přenos tepla a technologie ventilátorů (Österreichisches Institut für Wärmeübertragung und Ventilatorentechnik, ÖIWV). Vznikl tedy dobrý základ pro vývoj chladičů schopných konkurovat i dnešním předním výrobcům, jako je Thermalright, Thermaltake, Arctic Cooling a další, kde Rascom se stará o koordinaci výzkumu a vývoje (R&D – Research and Development), Kolink o samotnou výrobu a ÖIWV poskytuje nezbytnou vědeckou základnu pro vývoj.

Z celé trojice bude asi nezajímavější přínos firmy Rascom, jež již do světa IT přispívá výrobky z oblastí externích HDD boxů, odnímatelných racků a vstupních zařízení. Nyní se už podíváme na dnešní hlavní téma – chladiče Noctua NH-U 9 a NH-U 12. Jak již názvy napovídají, jedná se o dvě velikosti uzpůsobené k chlazení s pomocí 92mm a 120mm ventilátorů. Chladiče k nám přišly v líbivém balení, skládajícím se pouze ze silného papíru a to ne na úkor odolnosti proti mechanickému poškození. Chladiče jsou umístěny v lepenkové konstrukci, která je udržuje ve středu krabiček a kolem je tedy dostatek místa pro případnou deformaci.


Po sejmutí vrchního přebalu s potiskem se odhalí černá krabička. V ní narazíme nejdříve na netradičně pojatý manuál v podobě malé silné knížečky s barevným tiskem. Celkem si můžeme počíst ve čtyřech jazycích – v pořadí němčině, angličtině, francouzštině a španělštině. Čeština u mnou testovaných verzí sice chyběla, ale dle distributora pro Českou republiku - firmy JSC-Computers, bude český manuál již běžnou součástí dodávky.


Pod manuálem jsou již bezpečně ukryty chladiče a pod nimi igelitový pytlík s veškerým ostatním příslušenstvím. Chladiče silně připomínají model HighRiser-01 od firmy Thermalright, ovšem v této oblasti designu se již jen těžko dá vymyslet něco neotřelého, a tak nikoho nemůžeme nařknout ze sprostého kopírování, na to tu máme jiné adepty. Oba modely, jak je na první pohled zřejmé, se od sebe liší pouze celkovou výškou a šířkou hliníkových žeber. Jinak jsou naprosto totožné a to i co se týče počtu žeber. NH-U 12 má mezi nimi pouze větší odstup. Chladiče tak jeden jako druhý využívají efektivity čtveřice heatpipe v půlce rozdělených efektivně na dvě – tzv. dual-heatpipe, měděné základny pro kvalitní a rychlý rozvod tepla a hliníkových žeber pro konečné odevzdání tepelné energie proudícímu vzduchu.


Kvalita celých chladičů mi připadala velmi dobrá, zvláště 0,5mm tlustá žebra a jejich výborné uchycení na heatpipe. Kontaktní plocha velmi dobře obepíná trubice téměř po celém obvodu a letování skloubené s masivními žebry zajistí vysokou fyzickou odolnost těchto chladičů. Na koncích jsou žebra navíc ohnutá, aby od sebe udržovala optimální odstup.


Specifikace NH-U 9:

KompatibilitaIntel Socket 478/775, AMD K8 (754/939)
Výška128mm
Šířka95mm
Hloubka (bez ventilátoru)70mm
Hloubka (s ventilátorem)95mm
Hmotnost570g
MateriálMěď (základna+heatpipe), Hliník (žebra)
VyužitíP4 + AMD všechny frekvence
Aktivní plocha3800cm2
Ventilátory92x25mm/80x25mm (nejsou součástí)


Specifikace NH-U 12:

KompatibilitaIntel Socket 478/775, AMD K8 (754/939)
Výška155mm
Šířka124mm
Hloubka (bez ventilátorů)70mm
Hloubka (s ventilátorem/y)95mm/120mm
Hmotnost700g
MateriálMěď (základna+heatpipe), Hliník (žebra)
VyužitíP4 + AMD všechny frekvence
Aktivní plocha5000cm2
Ventilátory1x/2x 120x25/35mm (nejsou součástí)

Přes svoji velikost nejsou chladiče díky svým hliníkovým žebrům přehnaně těžké a neměl by tak kvůli tomu vzniknout žádný problém. Co se týče kvality zpracování základny, mohlo by být lépe. Z fotografie je sice vidět poměrně ostrý odraz šroubku na měděné ploše, ale zdání klame. Ve skutečnosti jsou patrné téměř rovné, vodorovné rýhy po finálním dopracování styčné plochy a to musí zachraňovat vrstva teplovodivé pasty.Oba chladiče se mezi sebou mírně liší také ve způsobu použití, což má na svědomí stejný počet žeber při rozdílné výšce. Žebra (mimochodem jejich tloušťka je příjemný půlmilimetr) vetší verze tak mezi sebou mají větší odstup - 2,6mm oproti 1,8mm. Větší odstup tak chladič určuje spíše pro použití s pomaloběžnými ventilátory, zatímco na menší chladič je lepší namontovat rychlejší ventilátor, aby se dosáhlo optimálního výkonu.
Příslušenství

Příslušenství chladičů Noctua v sobě obsahuje kromě ventilátorů vše, co budete k instalaci potřebovat. Podíváme se nejdříve na retenční mechanismy - zadní rámečky. Na obrázku jsou v pořadí zleva zadní kovové rámečky pro instalaci na sockety Intel 478, AMD K8 a Intel LGA 775. Rámeček pro S478 je zespodu opatřen lepicí páskou, aby na desce lépe držel, ovšem tu vás nikdo nenutí použít a klidně můžete vše ponechat tak, jak je. K8 má místo lepicí pásky měkkou plastickou hmotu, aby k desce lépe přilnul a nakonec rámeček pro LGA775 je stejně jako první rámeček opatřen na jeho vnitřním čtverci kouskem lepicí pásky. Vesměs jsou rámečky masivní, aby hmotnost chladičů (především NH-U 12) vydržely.
Dále tu máme bílou teplovodivou pastu v tubě zavařenou v igelitovém pylíku, dvojici umělohmotných proužků určených k nalepení na ventilátor a zmírnění přenosu vibrací na tělo chladiče a nakonec zbytek spon, šroubků a úchytů nezbytných k instalaci.A jako poslední v balení najdete manuál, o němž jsem se zmiňoval na začátku článku. Na obrázku je vyfocen v přítomnosti drátěných úchytů pro 80mm a 92mm ventilátory, a tak si můžete utvořit představu o jeho velikosti. Zpracován je velmi pěkně a přehledně, pouze fotografie jsou vzhledem k jeho velikosti titěrné a jen málo vypovídající. Nic vám ale nebrání si manuál prohlédnout a stáhnout ze stránek výrobce - NH-U 9 a NH-U 12.


reklama