Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tenda W311R+ aneb N-ko za pár stovek

18.11.2009, Martin Kuchař, recenze
Tenda W311R+ aneb N-ko za pár stovek
Dostáváme se k routeru, který své konkurenty pokoří minimálně z pohledu své ceny. Pojďte se přesvědčit, že se dá pořídit nový router s podporou 802.11N za několik stovek korun. Dokáže ale obstát v náročných testech proti dvakrát tak drahé konkurenci?
Kapitoly článku:
  1. Tenda W311R+ aneb N-ko za pár stovek
  2. Webový management
  3. Testovací metodika
  4. Výsledky testů
  5. Závěr
Minulý router Tenda W306R zaujal svou příznivou cenou, ale dnes si ukážeme, že Tenda W311R+ je na tom ještě o pořádný kus lépe. Jeho cena se pohybuje kolem 590 Kč s DPH, což je částka skoro až neuvěřitelná. Za tyto peníze totiž většinou nekoupíte ani běžný 802.11G router a to si u této Tendy můžete užívat rychlejšího standardu 802.11N.
 

Jednoduchý design a provedení s jednou anténou u levného routeru nepřekvapí.
- pro zvětšení klikněte -

Hned po vybalení zjistíte, že je přístroj opravdu jednoduchý a jeho provedení je jaksi plastové. Na rozdíl od svého kolegy v podobě modelu W306R má jen jednu anténu, celé tělo zůstalo prakticky stejné. Kombinace bílé a černé barvy je velmi oblíbená, stejně jako super lesklý povrch – ostatně na fotografii krásně vidíte odlesk antény. Celkově je ale přístroj proveden robustně, nikde nic nevrže a v ruce působí pevně – to je ale u routeru asi to nejméně podstatné.


Sada diod je velmi podobná routeru Tenda W306R
- pro zvětšení klikněte -

Sada diod je šikovně schována pod černým průsvitným plastem a je prakticky zcela totožná s minule testovaným modelem, pouze jejich pořadí se změnilo. Stále ale hlídají čtveřici LAN portů, jeden WAN port, aktivitu WiFi sítě, stav WPS a napájení. Prakticky klasická sada, kdy se pouze střídají diody – toto řešení můžete vidět snad na všech běžně dostupných routerech.


Konektory působí značně plastově, ale za to jsou pěkně barevně odlišeny.
- pro zvětšení klikněte -

Stejně tak i konektory nedoznaly žádných zásadních změn. Čtveřice LAN a jeden WAN RJ-45 konektor je doplněn tlačítkem RESET schovaným pod plastem, aby nedošlo k náhodnému zmáčknutí. Další tlačítko WPS slouží k rychlému propojení počítače s routerem a konektor Power je určen k běžnému napájení z adaptéru. Všimněte se, že oproti W306R je zde pouze jeden RSMA konektor pro přišroubování dodané nebo externí antény.

Velmi jednoduché provedení kompletně postrádající jakékoliv kovové části (kromě RSMA konektoru) plně odpovídá běžné prodejní ceně. Výrobce někde ušetřit musel a prozatím musíme pevně věřit, že se tak stalo právě jen na vnějším provedení a že nebyly ořezány jinak slušné vnitřní funkce. Představa plně funkčního routeru fungujícího v pásmu 802.11N za cenu lehce přesahující 500 Kč je líbivá.

Nechybí ani přehled technických specifikací celého přístroje.

Technický parametr Hodnota
Standard 802.11b/g/n/d
WAN port 1 × RJ-45 10/100 BaseT
LAN porty 4 × RJ-45 10/100 BaseT
USB Ne
WPS Ano
Provozní režimy Router, AP, Repeater
Rychlosti 802.11b 11 Mbps, G 54 Mbps, N 300 Mbps
Anténa 1 × dipólová 3 dBi
Kódování 64/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, Radius
Výkon až 17 dBm
Spotřeba max 1 W
Napájení 5 V, max 3 A