www.svethardware.cz
>
>

Revoluční bezpečné baterie HE3DA se budou vyrábět u Havířova

Revoluční bezpečné baterie HE3DA se budou vyrábět u Havířova
, , aktualita
Snad každý týden tu máme nějaké nové typy baterií. Nyní to vypadá, že se jedna z novinek bude skutečně vyrábět, a to dokonce v České republice. Superbezpečné baterie má totiž na svědomí Čech a v ČR postaví nejmodernější továrnu na světě.
K oblíbeným
reklama
Baterie jsou velkým problémem dnešní doby, ať už jde o telefony, kde občas hoří nebo se nafukují, nebo třeba o elektromobily, kde jsou příliš těžké a dlouho se nabíjejí. Čech Jan Procházka nicméně posledních několik let vyvíjel nový typ baterií, který je nyní znám pod značkou HE3DA a odstraňuje několik neduhů klasických lithiových baterií. Nejzásadnější výhodou nových článků je naprosto odlišná úroveň bezpečnosti (odolnosti vůči zkratu) a řádově nižší výrobní náklady.
 
Baterie HE3DA
 
Baterie HE3DA se proti běžným bateriím liší v separátoru, který je keramický a nedovoluje tak vzniku zkratu. Dle výrobce je tak bezpečnost na úplně jiné úrovni a odolnost vůči zkratu je minimálně 100krát vyšší. Hovoří se také o tom, že výrobní náklady baterií mohou být zhruba 50krát nižší ve srovnání s tím, kolik stojí baterie u Tesly. Jen si představte, že by celý článek pro Model S stál necelých deset tisíc korun a ne několik set tisíc. U hybridů by pak celá baterie stála zhruba tolik, kolik stojí dnešní klasický akumulátor pro startování. To by bylo vynikající. Pokud jde o kapacitu, tak první prototypy na tom byly lépe než běžné baterie, nicméně i ty se vyvíjí a konkurence se tak s hustotou přiblížila (divné však je, že výše vyobrazená 1kWh baterie má přes 11 kilogramů, zatímco dnešním standardem na kilowatthodinu je zhruba okolo 5 kilogramů). Také nabíjení má být poměrně rychlé.
 
Jenže, podobných revolučních baterií jsme už na stránkách SHW popisovali několik desítek a zatím dochází pořád jen k evoluci a žádné výraznější revoluci. Tentokrát tomu ale bude jinak. Pan Procházka totiž získal několik investorů, mezi kterými je Radomír Prus a privátní investiční fond Battery Unite. Díky nim je už od minulého roku v provozu vývojové středisko v Praze-Letňanech s výrobní kapacitou 10 MWh. S přispěním Battery Unite se tak může začít budovat i první továrna pro velkosériovou výrobu.
 
Továrna HE3DA v Horní-Suché
 
Ta bude stát v Horní-Suché mezi Havířovem a Karvinou na severu Moravy v areálu bývalého černouhelného dolu František. Už nějakou dobu zde probíhají přípravné práce a od poloviny října bude zahájena výstavba továrny, která by měla být nejmodernější továrnou na výrobu baterií na světě a předčit má i Muskovu Gigafactory. Ročně výrobní kapacita činí 1,2 GWh a investice do závodu si vyžádají 5,5 miliardy korun.
 
Továrna bude mít co nejvíce ekologický provoz, postupně by si měla sama vyrábět veškerou energii, zapracuje se na recyklaci tepla i vody a díky nanofiltrům a Hepa filtrům bude továrna vypouštět čistější vzduch než jaký bude přijímat. Taková čistička vzduchu se na Ostravsku rozhodně hodí. Doprava v rámci továrny i dovoz materiálu budou zajišťovány elektromobily. Továrna by měla být dokončena v roce 2018 a ze začátku bude produkovat zejména obří akumulátory pro průmysl (např. pro fotovoltaické elektrárny). Přesto není vše jisté. Pan Prus byl už v minulosti obviněn z dotačních podvodů a jeden z investorů se už s firmou HE3DA soudí. Obává se totiž podvodu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
IDC: polovodičový průmysl v příštím roce poroste, v roce 2023 přijde zlom IDC: polovodičový průmysl v příštím roce poroste, v roce 2023 přijde zlom
Společnost IDC se nyní zaměřila na celý trh výrobců čipů a obecně polovodičů a to, jak se bude vyvíjet v příštích letech. Jedním z hlavních témat je i to, kdy už jej konečně začnou ovlivňovat nové továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA AD10x a AMD Navi 3x: alespoň dvojnásobný výkon dnešních karet? NVIDIA AD10x a AMD Navi 3x: alespoň dvojnásobný výkon dnešních karet?
Není divu, že se nám už pomalu začínají množit informace o nově chystané generaci grafických karet NVIDIA, čili (Ada) Lovelace. A opět je tu aktivní leaker Greymon55, který přináší tyto fámy a věnuje se také příštím Navi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
XPeng nevidí v LiDARu nejdůležitější technologii pro autonomní auta XPeng nevidí v LiDARu nejdůležitější technologii pro autonomní auta
Elon Musk tvrdil, že lidar je cestou do záhuby a ze svých nových modelů v některých případech zmizel i radar. Automobilka XPeng sice uvedla lidar do svého modelu P5, nicméně tvrdí, že to není ta nejdůležitější technologie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Arc Alchemist: výrobní proces, nereferenční designy i XeSS v odpovědích Intel Arc Alchemist: výrobní proces, nereferenční designy i XeSS v odpovědích
Raja Koduri odpověděl na několik otázek ohledně první generace grafických karet Arc. Týkaly se jednak výrobního procesu, dále nereferenčních verzí karet a také supersamplingové technologie Intel XeSS.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny grafických karet jdou stále nahoru, zmatek na trhu nabývá na síle Ceny grafických karet jdou stále nahoru, zmatek na trhu nabývá na síle
Server 3DCenter sledující ceny grafických karet hlásí další růst cen, který je ovšem oproti prvnímu pololetí už spíše mírnější, ale přesto znatelný. Ceny karet GeForce navíc už opravdu kopírují vývoj cen Radeonů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře