Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Revoluční bezpečné baterie HE3DA se budou vyrábět u Havířova

8.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Revoluční bezpečné baterie HE3DA se budou vyrábět u Havířova
Snad každý týden tu máme nějaké nové typy baterií. Nyní to vypadá, že se jedna z novinek bude skutečně vyrábět, a to dokonce v České republice. Superbezpečné baterie má totiž na svědomí Čech a v ČR postaví nejmodernější továrnu na světě.
Baterie jsou velkým problémem dnešní doby, ať už jde o telefony, kde občas hoří nebo se nafukují, nebo třeba o elektromobily, kde jsou příliš těžké a dlouho se nabíjejí. Čech Jan Procházka nicméně posledních několik let vyvíjel nový typ baterií, který je nyní znám pod značkou HE3DA a odstraňuje několik neduhů klasických lithiových baterií. Nejzásadnější výhodou nových článků je vyšší úroveň bezpečnosti (odolnosti vůči zkratu) a řádově nižší výrobní náklady.
 
Baterie HE3DA
 
Baterie HE3DA se proti běžným bateriím liší v separátoru, který je keramický a nedovoluje tak vzniku zkratu. Dle výrobce je tak bezpečnost na úplně jiné úrovni a odolnost vůči zkratu je minimálně 100krát vyšší. Hovoří se také o tom, že výrobní náklady baterií mohou být zhruba 50krát nižší ve srovnání s tím, kolik stojí baterie u Tesly. Jen si představte, že by celý článek pro Model S stál necelých deset tisíc korun a ne několik set tisíc. Pokud jde o kapacitu, tak první prototypy na tom údajně byly lépe než běžné baterie, nicméně i ty se hodně rychle vyvíjí (divné však je, že výše vyobrazená 1kWh baterie má přes 11 kilogramů, zatímco dnešním standardem na kilowatthodinu je zhruba okolo 5 kilogramů, což moc zvěstem o lepší hustotě nenapovídá, nemluvě o cíli dosáhnout 1 kWh v 1 kg). Nabíjení má být poměrně rychlé.
 
Jenže podobných revolučních baterií jsme už na stránkách SHW popisovali několik desítek a zatím dochází pořád jen k evoluci a žádné výraznější revoluci. Navíc tyto parametry zní až podezřele dobře. Pan Procházka získal několik investorů, mezi kterými je Radomír Prus a privátní investiční fond Battery Unite. Díky nim je už od minulého roku v provozu vývojové středisko v Praze-Letňanech s výrobní kapacitou 10 MWh. S přispěním Battery Unite se tak může začít budovat i první továrna pro velkosériovou výrobu.
 
Továrna HE3DA v Horní-Suché
 
Ta bude stát v Horní-Suché mezi Havířovem a Karvinou na severu Moravy v areálu bývalého černouhelného dolu František. Už nějakou dobu zde probíhají přípravné práce a od poloviny října bude zahájena výstavba továrny, která by dle firmy měla být nejmodernější továrnou na výrobu baterií na světě a předčit má i Muskovu Gigafactory (otázkou je v čem). Ročně výrobní kapacita činí 1,2 GWh a investice do závodu si vyžádají 5,5 miliardy korun.
 
Továrna má mít co nejvíce ekologický provoz, postupně by si měla sama vyrábět veškerou energii, zapracuje se na recyklaci tepla i vody a díky nanofiltrům a Hepa filtrům má údajně továrna vypouštět čistější vzduch než jaký bude přijímat. Taková čistička vzduchu by se na Ostravsku docela hodila. Doprava v rámci továrny i dovoz materiálu má být zajišťovány elektromobily. Továrna by dle plánů měla být dokončena v roce 2018 a ze začátku bude produkovat zejména obří akumulátory pro průmysl (např. pro fotovoltaické elektrárny). Přesto není vše jisté. Pan Prus byl už v minulosti obviněn z dotačních podvodů a jeden z investorů se už s firmou HE3DA soudí. Obává se totiž podvodu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.