Robotická chobotnice z Harvardu je celá vyrobena z měkkého materiálu

Robotická chobotnice z Harvardu je celá vyrobena z měkkého materiálu
, , aktualita
I vědci z Harvardovy univerzity se v robotice inspirují zástupci ze světa zvířat. Vyvinuli tedy vodního robota s měkkým tělem, který vypadá podobně jako skutečná chobotnice a jenž je poháněn chemickou reakcí.
K oblíbeným
reklama
V robotice je možné vidět inspiraci přírodou téměř všude. Když už se nejedná přímo o humanoida, spousta nejrůznějších robotů obvykle vypadá či se pohybuje jako nějaké zvíře, které je stavbou svého těla uzpůsobené určitému typu prostředí. Když to tak dobře funguje u zvířat, není důvod, aby tomu podobně nebylo i u robotů. Ale není jednoduché vyrobit takový stroj, který by živočicha napodoboval skutečně věrně. Tým vědců z Harvardovy univerzity pracuje na vodním robotovi z měkkého materiálu, který svým vzhledem připomíná chobotnici. Z toho důvodu vědci používají označení 'octobot'.

Harvardova univerzita však není jediným místem, kde se vyvíjí robot podobný chobotnici. Nedávno byl představen prototyp robotické chobotnice z Itálie. Octobot z Harvardu je však trochu jiný. V první řadě je celý vyroben z měkkého materiálu, při výrobě byla použita i technologie 3D tisku. Druhým rozdílem je způsob, jakým je celý robot poháněn. Chobotnice z Harvardovy univerzity totiž využívá chemické reakce, takže neobsahuje žádnou elektroniku, což je také důvod, proč celé robotovo tělo může být měkké. Octobot také funguje autonomně.


"Jedna z dlouhodobých vizí v oblasti 'měkké' robotiky byla vytvořit roboty, kteří jsou celí z měkkého materiálu. Nejtěžší bylo nahradit pevné součástky, jako jsou baterie nebo elektronika podobnými měkkými systémy a dát to vše dohromady. Tento výzkum dokazuje, že můžeme snadno vyrábět klíčové komponenty jednoduchých a měkkých robotů, kteří položí základy pro složitější návrhy," nechal se slyšet profesor Robert Wood z univerzity.

Robotická chobotnice je poháněna reakcí peroxidu vodíku. Ten se uvnitř jejího těla přeměňuje za pomoci katalyzátoru (platiny) z kapalného skupenství na plyn a velký objem vzniklého plynu pak následně 'nafoukne' jednotlivá chapadla, takže se pohnou - zkroutí a zvednou. Chemickou reakci a tedy i pohyb chapadel řídí mikrofluidní obvod.

Tento malý robot, který má rozměry asi jako SD karta, sice vypadá podobně jako skutečná chobotnice, s pohybem už je to ale trochu jiné. Na videu je vidět, že jeho pohyby mají ještě hodně daleko k těm od skutečného mořského tvora, chapadla se pohybují jen nahoru a dolů. Aby tento robot dosáhl tak plynulých a přirozených pohybů jako skutečný tvor, budou se vědci muset ještě hodně snažit.

Tato verze robotické chobotnice zatím zvládne jen nepříliš přirozeně hýbat chapadly, ale to má být jen začátek, protože vědci z Harvardovy univerzity chtějí vyvinout mnohem složitější systémy. Ty by měly být schopné už i plavat nebo reagovat na okolí.

Zdroje: engadget.com, harvard.edu

reklama
Nejnovější články
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung chce rozšiřovat výrobu, a zvedá proto ceny svých čipů Samsung chce rozšiřovat výrobu, a zvedá proto ceny svých čipů
Obvykle neslýcháme o tom, že by výrobci čipů zvedali ceny svých produktů kvůli tomu, aby mohli financovat rozšíření svých výrobních kapacit. V Samsung Foundry se ale k tomuto kroku nyní rozhodli, takže co konkrétního plánují?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte nabízí 1200W zdroj s integrovaným LCD displejem Gigabyte nabízí 1200W zdroj s integrovaným LCD displejem
Tam, kde obvykle na počítačovém napájecím zdroji najdeme jen štítek se specifikacemi a dalšími údaji, má model Gigabyte AORUS P1200W rovnou barevný LCD displej. K čemu nám tak asi může být? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek