www.svethardware.cz
>
>
>
>

Robotická kosmická loď od NASA bude doplňovat satelitům palivo

Robotická kosmická loď od NASA bude doplňovat satelitům palivo
, , aktualita
Agentura NASA naplánovala misi Restore-L, která má za úkol prodloužit životnost satelitů. A jak to bude vypadat? NASA k satelitům vyšle robotickou vesmírnou loď, která na nich bude provádět údržbářské práce.
K oblíbeným
reklama
Kdyby člověk vystoupal na oběžnou dráhu Země, byl by zděšen, v jaké smetiště se za ta léta proměnila. Těmito odpadky, které kolem naší planety neustále krouží, jsou často i nefunkční nebo mrtvé satelity. A právě tomu chce NASA se svým projektem Restore-L začít předcházet. Cílem mise Restore-L je totiž prodloužení životnosti satelitů, a to pomocí robotických kosmických lodí. Tyto lodě satelity opět natankují palivem a při poškození můžou poskytnout i potřebnou opravu, bude se zkrátka jednat o robotické údržbářské práce, které budou prováděné přímo na místě - ve vesmíru.

V květnu byly oficiálně zveřejněny plány o spuštění mise Restore-L. A nyní už je naplánovaný i první krok. Pokusným králíkem se stane satelit Landsat 7, který byl na oběžnou dráhu Země vypuštěný v roce 1999. Robotická vesmírná loď bude mít za úkol mu doplnit palivo pomocí robotické paže. Toto robotické rameno bude zároveň sloužit i k přidržení satelitu. Celou tuto akci naplánovalo NASA už poměrně zanedlouho, a to na rok 2020. Bude se jednat o první misi svého druhu.

Celá akce Restore-L by tedy měla i změnit způsob, jakým společnosti satelity staví, protože by díky možnosti oprav a tankování vydržely déle. Při dopravě na orbitu Země by tak zároveň nemusely startovat s tak velkým množstvím paliva. Pokud by tak satelity získaly další roky života navíc, ušetřilo by to nejen oběžnou dráhu od nějakého odpadu, ale především by to společnostem ušetřilo peníze - o to hlavně agentuře NASA jde.

"Představuje to nové způsoby, jako roboticky vylepšovat a prodlužovat délku života našeho nákladného státního majetku na orbitě. Restore-L otevírá nové možnosti pro účinné a nákladově efektivní operace ve vesmíru," řekl Frank Cepollina, náměstek společnosti Satellite Servicing Capabilities Office.

Mise Restore-L se bude kosmické společnosti NASA hodit i z jiného důvodu, než je poskytnutí servisu satelitům. Spolu s robotickou kosmickou lodí na opravy a tankování bude NASA testovat technologie, které jsou potřebné pro misi na Mars. Navigační systém či robotické rameno se může hodit například při plánované cestě posádky na orbitu Marsu, která se má konat v roce 2028. Technologie však NASA plánuje využít i při Asteroid Redirect Mission, misi, která má za úkol přesměrovat asteroidy.

Zdroje: NASA, engadget.com
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře