Robotická ruka z Harvardu dokáže bezpečně uchopit medúzu

Robotická ruka z Harvardu dokáže bezpečně uchopit medúzu
, , aktualita
Robotika může pomáhat při výzkumech třeba i mořským biologům, zvláště pokud jsou zkoumaní tvorové velmi těžko polapitelní bez ublížení. Výzkumníci z Harvardu vytvořili robotickou ruku, která dokáže uchopit medúzu.
K oblíbeným
reklama
Tým výzkumníků z Wyss Institute z Harvardovy univerzity v USA pracuje na vývoji robota, který umožní mořským biologům zkoumat tak měkkého tvora, jakým je medúza. Tělo medúzy je z asi 95 % tvořeno vodou a je velmi křehké. Spousty nástrojů, které jsou na odchyt používány, jsou bohužel pro lapení medúz příliš neohrabané a můžou tvora i zranit nebo usmrtit. 
 
Robotická ruka od týmu z Harvardovy univerzity je vybavena speciálními silikonovými měkkými prsty, které jsou naplněny vodou. Ty zajistí, že se lapené medúze nic nestane, protože se svírají velmi jemně a postupně. I když se to živým medúzám nemusí zrovna líbit, měly by odchyt ve zdraví přečkat. 
 
 
Inženýři testovali svou robotickou ruku v Akváriu Nová Anglie, kde zkoušeli chytat talířovky ušaté, kořenoústky korálové a další medúzy. Vodní tvorové údajně nevykazovali známky stresu, takže by je biologové mohli bez obav zkoumat. Robotické prsty se zvládly sevřít a otevřít přibližně 100×, než se objevily nějaké známky opotřebení. 
 
Medúzy už dopomohly k objevení různých nových poznatků v biologii, zejména díky izolování zeleného fluorescenčního proteinu používaného pro vizualizaci exprese proteinů. Robotická ruka by mohla pomáhat vědcům ještě lépe studovat život pod vodní hladinou a shromažďovat data o medúzách. 
 
Měkká robotika by mohla být nápomocná i v jiných oborech než v biologii. Měkcí roboti by mohli v budoucnosti pomáhat s průzkumem vesmíru, ve zdravotnictví by mohly být užitečné měkké robotické svaly ze Švýcarska
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře