Robotická ruka z Harvardu dokáže bezpečně uchopit medúzu

Robotická ruka z Harvardu dokáže bezpečně uchopit medúzu
, , aktualita
Robotika může pomáhat při výzkumech třeba i mořským biologům, zvláště pokud jsou zkoumaní tvorové velmi těžko polapitelní bez ublížení. Výzkumníci z Harvardu vytvořili robotickou ruku, která dokáže uchopit medúzu.
K oblíbeným
reklama
Tým výzkumníků z Wyss Institute z Harvardovy univerzity v USA pracuje na vývoji robota, který umožní mořským biologům zkoumat tak měkkého tvora, jakým je medúza. Tělo medúzy je z asi 95 % tvořeno vodou a je velmi křehké. Spousty nástrojů, které jsou na odchyt používány, jsou bohužel pro lapení medúz příliš neohrabané a můžou tvora i zranit nebo usmrtit. 
 
Robotická ruka od týmu z Harvardovy univerzity je vybavena speciálními silikonovými měkkými prsty, které jsou naplněny vodou. Ty zajistí, že se lapené medúze nic nestane, protože se svírají velmi jemně a postupně. I když se to živým medúzám nemusí zrovna líbit, měly by odchyt ve zdraví přečkat. 
 
 
Inženýři testovali svou robotickou ruku v Akváriu Nová Anglie, kde zkoušeli chytat talířovky ušaté, kořenoústky korálové a další medúzy. Vodní tvorové údajně nevykazovali známky stresu, takže by je biologové mohli bez obav zkoumat. Robotické prsty se zvládly sevřít a otevřít přibližně 100×, než se objevily nějaké známky opotřebení. 
 
Medúzy už dopomohly k objevení různých nových poznatků v biologii, zejména díky izolování zeleného fluorescenčního proteinu používaného pro vizualizaci exprese proteinů. Robotická ruka by mohla pomáhat vědcům ještě lépe studovat život pod vodní hladinou a shromažďovat data o medúzách. 
 
Měkká robotika by mohla být nápomocná i v jiných oborech než v biologii. Měkcí roboti by mohli v budoucnosti pomáhat s průzkumem vesmíru, ve zdravotnictví by mohly být užitečné měkké robotické svaly ze Švýcarska
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala