Robotické kraťasy pomohou sportovcům při běhu

Robotické kraťasy pomohou sportovcům při běhu
, , aktualita
Robotické exoskeletony se dají uplatnit při zvedání těžkých věcí ve skladech, vědci z Harvardovy univerzity se ale zaměřili na robotickou pomoc při běhu. Pracují na vývoji robotických šortek, které usnadní pohyb.
K oblíbeným
reklama
Doping ve sportu není ničím novým, co kdyby ale běžci ke zkrácení svého času používali robotické kraťasy? Možná bude třeba dát si i na takové věci brzy pozor, tento systém totiž vyvíjejí vědci z Harvardovy univerzity. Robotický exoskeleton snižuje průměrný čas běhu maratónu z 9:14 minut za míli na 8:49 minut za míli.

Robotické kraťasy budou ještě součástí většího systému exoskeletonu, který vědci plánují. Nyní se ale zatím jedná jen o podpůrný robotický systém, který se stará o boky a horní část nohou. Kraťasy dodávají sílu a výdrž svalům, které musí při běhu pracovat. Tímto se sníží celkové požadavky na metabolismus při běhu o 5,4 procent.

Inženýři z Harvardovy univerzity - konkrétně z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering - hodlají nadále pokračovat ve vývoji exoskeletonu, protože se stále nachází v počáteční fázi. Do budoucna bude třeba odstranit kabely, které nyní spojují exoskeleton a zdroj. S těmi by se totiž člověk mohl držet jen na běžeckém pásu, jak je vidět ve videu, ale v terénu by daleko nedoběhl.


Konečným cílem vedců je vyvinout přenosný systém, který bude mít skvělý poměr výkonu ke své hmotnosti. Přínos robotického obleku totiž musí vysoce převyšovat energetické výdaje na jeho nošení. Robotické kraťasy jsou měkké a aplikují sílu na kyčelní kloub pomocí tenkých a ohebných vláken, které pomáhají svalům při každém kroku.

Tato technologie by se určitě neměla používat jako pomůcka při závodech sportovců. Její výhody by si ale mohli užít lidé, kteří sportují rekreačně. Další využití by systém našel jistě ve zdravotnictví, a to pro zotavování a cvičení po různých úrazech.

Vývoj tohoto měkkého robotického exoskeletonu, který ulehčuje uživateli běh, byl financován z programu DARPA Warrior Web, přispěla i Národní vědecká nadace, Samsung, Wyss Institute a Harvard. Své exoskeletony vyvíjí v současné době mnoho společnosti a institucí, do robotických obleků se pustila i společnost Hyundai, která pracuje na oblecích pro lidi po úrazech či nemocích.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021 Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021
V poslední době se roztrhl, či možná zatím jen značně natrhl pytel s herními počítači či konzolemi, které jsou založeny na x86 hardwaru a využívají moderní mobilní platformy firem Intel a AMD. Co nabídne GPD WIN Max 2021?
Dnes, aktualita, Jan Vítek