Robotické kraťasy pomohou sportovcům při běhu

Robotické kraťasy pomohou sportovcům při běhu
, , aktualita
Robotické exoskeletony se dají uplatnit při zvedání těžkých věcí ve skladech, vědci z Harvardovy univerzity se ale zaměřili na robotickou pomoc při běhu. Pracují na vývoji robotických šortek, které usnadní pohyb.
K oblíbeným
reklama
Doping ve sportu není ničím novým, co kdyby ale běžci ke zkrácení svého času používali robotické kraťasy? Možná bude třeba dát si i na takové věci brzy pozor, tento systém totiž vyvíjejí vědci z Harvardovy univerzity. Robotický exoskeleton snižuje průměrný čas běhu maratónu z 9:14 minut za míli na 8:49 minut za míli.

Robotické kraťasy budou ještě součástí většího systému exoskeletonu, který vědci plánují. Nyní se ale zatím jedná jen o podpůrný robotický systém, který se stará o boky a horní část nohou. Kraťasy dodávají sílu a výdrž svalům, které musí při běhu pracovat. Tímto se sníží celkové požadavky na metabolismus při běhu o 5,4 procent.

Inženýři z Harvardovy univerzity - konkrétně z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering - hodlají nadále pokračovat ve vývoji exoskeletonu, protože se stále nachází v počáteční fázi. Do budoucna bude třeba odstranit kabely, které nyní spojují exoskeleton a zdroj. S těmi by se totiž člověk mohl držet jen na běžeckém pásu, jak je vidět ve videu, ale v terénu by daleko nedoběhl.


Konečným cílem vedců je vyvinout přenosný systém, který bude mít skvělý poměr výkonu ke své hmotnosti. Přínos robotického obleku totiž musí vysoce převyšovat energetické výdaje na jeho nošení. Robotické kraťasy jsou měkké a aplikují sílu na kyčelní kloub pomocí tenkých a ohebných vláken, které pomáhají svalům při každém kroku.

Tato technologie by se určitě neměla používat jako pomůcka při závodech sportovců. Její výhody by si ale mohli užít lidé, kteří sportují rekreačně. Další využití by systém našel jistě ve zdravotnictví, a to pro zotavování a cvičení po různých úrazech.

Vývoj tohoto měkkého robotického exoskeletonu, který ulehčuje uživateli běh, byl financován z programu DARPA Warrior Web, přispěla i Národní vědecká nadace, Samsung, Wyss Institute a Harvard. Své exoskeletony vyvíjí v současné době mnoho společnosti a institucí, do robotických obleků se pustila i společnost Hyundai, která pracuje na oblecích pro lidi po úrazech či nemocích.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů