www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rocket Lake-S na Asus Z490 nenabídne PCIe 4.0 pro SSD

Rocket Lake-S na Asus Z490 nenabídne PCIe 4.0 pro SSD
, , aktualita
Pokud má někdo zájem provozovat nový procesor Rocket Lake-S na ještě starší desce, měl by si být vědom jistých omezení, což mu může ušetřit starosti nebo i peníze. Jedno z nich se týká i výkonných SSD. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se dozvěděli, že desky s čipovými sadami B460 a H410 nebudou kompatibilní s procesory Rocket Lake-S, což je zvláště v případě sady B460 překvapení, neboť nevíme o žádném závažném problému, který by to mohl zapříčinit. Je ale možné, že jde o otázku napájení, neboť nové procesory budou zřejmě ještě náročnější na spotřebu než Comet Lake-S a některé modely desek by nemusely stačit. Ale zpět k našemu tématu. 
 
Test zveřejněný na wccftech ukazuje, že pokud si pořídíme nový Rocket Lake-S a využijeme jej na starší desce značky Asus s čipsetem Z490, nebo i s jiným, který bude mít příslušnou podporu, nemůžeme automaticky očekávat, že rozchodíme SSD s rozhraním PCIe 4.0. A je vcelku jasné, proč tomu tak je. 
 
 
Procesory Intel totiž doposud nenabízely možnost napojit moderní M.2 SSD s rozhraním PCIe přímo na sebe, jak to nabízí procesory Ryzen. To jednak znamená, že veškerá taková SSD komunikují s procesorem okliknou přes čipovou sadu a sběrnici DMI 3.0. A je pak vcelku jasné, že starší desky včetně těch se Z490 nejsou na to připraveny a nemají první M.2 slot fyzicky napojen na procesorovou patici. 
 
Jak ukazuje následující nový diagram zveřejněný serverem VideoCardz, Rocket Lake-S už nabízí to samé, co procesory Ryzen, čili šestnáct linek pro hlavní slot či sloty PCIe x16 a k tomu ještě čtyři linky pro SSD. Ty ale zůstanou na starších deskách nevyužity, a proto nebude možné využít pro SSD rozhraní PCIe 4.0, neboť i nové čipové sady budou podporovat pouze verzi 3.0. Nové desky také budou mít mimochodem posíleno i rozhraní DMI 3.0 na osm linek, čili propustnost bude dvojnásobná (8 GT/s).
 
 
Výše odkázané testy využívající desky ASUS ROG Maximus XII HERO a ASUS TUF Gaming Z490-PLUS společně s SSD Samsung 980 PRO to potvrzují. Toto SSD dokáže nabídnout propustnost až cca 7200 MB/s při sekvenčním čtení, ovšem na PCIe 3.0 to bude přinejlepším kolem 3500 MB/s. Podpora PCIe 4.0 se tak při využití Rocket Lake-S na starších deskách omezí pouze na hlavní sloty PCIe x16 a především grafické karty, neboť v tomto případě tyto sloty samozřejmě byly už dříve napojeny přímo na patici procesoru.  
 
Desky jiných výrobců (potvrzeny byly MSI se Z490) však naopak jsou na další čtyři linky z procesoru určené pro SSD již připraveny, čili i nyní mohou být vhodnou volbou pro nové Rocket Lake-S, zvláště když se očekává, že Z590 budou spíše dražší. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře