Rover Curiosity zachytil sluneční paprsky při soumraku na Marsu
12.3.2023, Kateřina Hoferková, aktualita
Po Marsu se prohání průzkumné sondy, mezi něž patří i starší rover Curiosity od NASA. Tomu se nedávno podařilo zachytit snímky, na kterých je možné vidět soumrakové sluneční paprsky z povrchu planety.
Rover Curiosity od NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory) je už sice veterán, stále ale poskytuje posádce na Zemi cenná data z Marsu. Rover nyní pozoruje mraky při stmívání na Marsu a navazuje tak na předchozí průzkum. Na začátku února se Curiosity podařilo pořídil neobvyklý snímek, na kterém je možné vidět krepuskulární paprsky (sluneční paprsky za soumraku) z povrchu planety Mars.
Krepuskulární paprsky na Marsu (NASA/JPL-Caltech/MSSS)
Mraky na zmíněné fotografii se nacházejí ve větší výšce než většina mraků na Marsu - asi v 60 kilometrech nad povrchem planety. NASA se domnívá, že z toho důvodu jsou tvořeny zmrzlým oxidem uhličitým a nikoliv zmrzlou vodou. Právě podobné snímky mraků mohou vědcům z NASA napovědět hodně o atmosférických podmínkách, teplotách a větrech na planetě Mars. Pozorování začalo v lednu tohoto roku a bude pokračovat do poloviny března.
NASA pro snímání Marsu používá barevnou kameru Marstcam, kterou je rover vybaven. Na vytvoření panoramatického snímku s krepuskulárními paprsky bylo potřeba poskládat dohromady 28 fotografií. Kromě tohoto snímku ale Curiosity zachytil i další zajímavé úkazy - na konci ledna vyfotografoval duhový oblak ve tvaru ptačího pera. Barevné přechody vědcům z NASA naznačují, jak se mění velikost částic mraku.
Mrak ve tvaru pera (NASA/JPL-Caltech/MSSS )
Od roku 2021 se po Marsu prohání i rover Perseverance, který pilně pracuje i na sběru vzorků hornin, jež budou nakonec odeslány zpět na Zemi k bližšímu prozkoumání.