www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku

Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
, , aktualita
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
K oblíbeným
reklama
Rover americké kosmické agentury NASA zvaný Perseverance se už od 18. února nachází na povrchu Marsu. Po úspěšném přistání v kráteru Jezero se ale až donedávna ještě nikam nepřemisťoval. Před několika dny, 4. března 2021, dala NASA pokyn a Perseverance absolvoval svou vůbec první jízdu na Marsu. Při testu zvládl během 33 minut ujet asi 6,5 metrů a udělat i otočku okolo místa přistání. 
 
Ještě než rover bude zkoumat povrch rudé planety a odebírat vzorky, musí NASA ověřit funkčnost všech systémů v sérii testů. Všechny zkoušky zatím probíhají podle plánů, pokud to tak bude pokračovat i nadále, Perseverance již brzy započne svou pouť, v rámci které bude v kráteru Jezero pátrat po dávných stopách mikrobiálního života. 
 
 
Testovací jízdě předcházela zkouška otáčení kol, pak už roveru v pohybu nic nebránilo - NASA tuto zprávu avizovala i na svém twitterovém účtu. Podle Anais Zarifian, inženýrky z NASA Jet Propulsion Laboratory, reagovalo všech šest kol roveru skvěle. Nyní se tedy tým okolo projektu Perseverance může spolehnout na to, že pohon roveru funguje správně a že budoucí cesty po Marsu vozítko zvládne. 
 
Nedávno NASA na Perseverance úspěšně otestovala i robotické rameno, v následujících týdnech je na programu mise provést kalibraci některých přístrojů nebo také vyslat rover na delší cestu. Řada by měla přijít i na létající Ingenuity, vyložení této malé helikoptéry a její testování má prioritu před samotným vrtáním a odběrem vzorků. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínští výrobci začali vyrábět SSD pro kryptoměnu Chia, popularita roste Čínští výrobci začali vyrábět SSD pro kryptoměnu Chia, popularita roste
Pro start nové kryptoměny, která není primárně založena na výkonu hardwaru, ale na kapacitě úložného místa, je aktuálně zřejmě velice vhodná doba. Kryptoměny jsou stále na vzestupu a úložných zařízení je na trhu dost. Tedy zatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GANverse3D dokáže z 2D snímků vytvořit 3D objekty NVIDIA GANverse3D dokáže z 2D snímků vytvořit 3D objekty
Výzkumníci NVIDIE zabývající se vývojem systémů umělé inteligence připravili nástroj GANverse3D, rozšíření pro NVIDIA Omniverse. Ten dokáže z prostých 2D fotografií vytvořit odpovídající 3D model. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek