www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rozšířená realita má dle Tima Cooka větší potenciál něž VR

Rozšířená realita má dle Tima Cooka větší potenciál něž VR
, , aktualita
Nynější velitel Applu Tim Cook v rozhovoru pro Good Morning America vyjádřil větší důvěru v technologie rozšířené reality (AR) než ve virtuální realitu (VR). Jeho samotná firma přitom experimentuje s obojím.
K oblíbeným
reklama
Včera jsme se v krátkosti podívali na to, jak vypadá trh s headsety virtuální reality. Ten aktuálně stagnuje, ačkoliv je ještě velice mladý (nebo spíše právě proto). Potenciální zákazníci čekají na dostatek her na trhu a vývojáři zase čekají na rozšíření headsetů a problém je také celkový technický stav VR systémů. Nicméně potenciál do budoucna tu jistě je, ale dle Tima Cooka z firmy Apple větší potenciál tkví v technologiích rozšířené reality. Té ostatně více věří také Microsoft a Google, kteréžto firmy se do virtuální reality moc nemíchají. Microsoft má svůj HoloLens a Google zase projekt Magic Leap.

Společnost Apple dle neoficiálních zpráv experimentuje s VR i AR, což aktuálně platí i pro Intel, který má svůj Project Alloy. Tim Cook ale míní, že právě nyní je rozšířená realita mnohem zajímavější, a to právě kvůli své povaze. VR headsety nás vizuálně zcela odříznou od reality, zatímco AR nám umožní "si sednout, mluvit s ostatními lidmi, a přitom vidět jiné věci". Můžeme také dodat, že k AR nepotřebujeme žádný objemný headset, který si musíme celý nasadit na hlavu. Stačit může jen příslušně vybavený mobilní telefon, tablet, brýle či jiné zařízení, které se používá daleko snadněji. A že je široká veřejnost připravena takové technologie využívat, to už ukázala dnes již utichající mánie s chytáním Pokémonů.

Otázka je, co přesně Apple vyvíjí a v jaké fázi se zrovna nachází. HoloLens od Microsoftu je už k dispozici, ale jde o velice drahé zařízení (3000 dolarů), které má daleko k dokonalosti. Můžeme uvažovat i o tom, že Apple chystá rozšíření pro své mobilní telefony a tablety, které by v příští generaci byly pro AR lépe připraveny a je řada cest, jak tuto technologii zpeněžit. Jak ukazuje obrázek, jednou z cest je využít ji pro nakupování. Potřebujete sedačku? Stačí vzít tablet, namířit jeho kameru na volné místo v pokoji a už nepotřebujete živou představivost k tomu, abyste se přesvědčili, jak bude daný kus nábytku v domácnosti vypadat.

Nicméně osobně si nemyslím, že by měla rozšířená realita virtuální realitě v dohledné době konkurovat. Spíše jde o dva podobné proudy, které se zatím nebudou ovlivňovat, neboť AR se zaměřuje spíše na profesionály (pokud uvažujeme právě o HoloLens) a VR zase na zábavu a hry (HTC Vive a Oculus Rift).

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala