Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od rpajik
Občas něco pořídíte, protože prostě nemáte jinou volbu. Třeba SAP­/HANA procesory Intel vyžaduje, AMD neni podporované a provozovat takovýhle cukrovar bez podpory na unsupported HW, to chce hodně odvahy.
Odpovědět0  0
2TB i 4TB SATA3 SSD na trhu jsou.
Odpovědět1  0
Mohou použít password manager ­( bitwarden, pass, .... ­).

Další ­( a mnohem lepší ­) možností je přihlašování se přes službu nějaké identity ­( appleid, google, microsoft, mojeid, .... ­) a to nejlépe formou bez hesla, tedy třeba tokenem s podporou FIDO2. Pak neni potřeba mít nikde žádná hesla a je potřeba si pamatovat pouze pin pro odemknutí tokenu. A kdo nezvládne ani ten PIN, tak třeba Yubikey je i ve variantě se čtečkou ostisků prstů a místo PINu se token odemkne přiložením prstu.

Odpovědět2  0
Ono to zase tolik elektřiny nebude a síť se tomu postupně přizpůsobí. Zároveň to může být skvělý nástroj na zajištění rovnováhy v distribuční síti. To že někde došlo k omezení nabíjení po dobu špičky neznamená, že tam došlo k výpadku elektřiny kvůli nabíjení elektrických aut. V době špičky distribuční síť odpojuje řízeně zátěže, je standardní věc ­- každý kdo má bojler či topení spínané přes HDO se určitě už někdy dostal do situace, kdy mu to neběželo v době, kdy podle rozvrhu mělo. Distributor má možnost odtavit i velké provozy, například právě datová centra ... která v takové situaci řízeně přechází na záložní zdroje. V ČR je tohle implementované například v datacentru TTC2.

A k množství elektřiny ­- na výrobu litru paliva potřebujete cca 1.5kWh energie, většina této energie je elektrická. Pokud tedy auto se spotřebou 8 litrů nahradíte elektrickým se spotřebou 15kWh­/100km ... tak to neznamená že potřebujete někde v síti navýšit výrobu o celou spotřebu elektrického auta, ale spíš tak o polovinu.
Odpovědět1  0
NVMe SSD se 7GB­/s vyžaduje PCIe alespoň 4.0. Jediný kdo pozná rozdíl mezi NVMe na PCIe 3.0 a 4.0 bude benchmark.

Dovolím si tvrdit, že normální uživatel počítače prakticky neni schopen poznat rozdíl mezi SATA SSD a NVMe, protože i se SATA SSD je počítač hodně svižný. Není to zdaleka tak radikální upgrade, jako při přechodu z HDD na SATA SSD, který poznal skutečně každý.
Odpovědět1  3
10Gbit na metalice je pro domácnosti drahý, protože se nepoužívá v datacentrech. Zde dominuje právě SFP+ a to z jednoho prostého důvodu ­- je to energeticky mnohem méně náročné. Díky tomu nejsou na trhu levné bazarové kousky switchů s metalikou a na výrobce tak neni tlak aby udělali nějaké levné 10gbit SOHO switchě.

Ostatně proto vznikl taky multigig standard s rychlostmi jako 2.5 či 5Gbit, které se pomalu začínají objevovat i v SOHO segmentu ­( 8port 2.5Gbit switch kolem 4­-5tis­).

I ten zmíněný USW​­-EnterpriseXG​­-24 není switch z kategorie SOHO, proto má SFP+. Nicméně alespoň podporuje multigig, což třeba Professional edice od UI na 10Gbit portech neumí a je to čistě 1­/10Gbit.

Pokud máte na desce 10Gbase­-T, podívejte se zda je to multigig nebo ne. Pokud ano, tak switch s 2.5 nebo 5Gbit porty může být poměrně levná cesta jak se posunout z 1Gbit dál. Další možností je víc 1Gbit portů v LACP, pokud máte switch co to umí.

Odpovědět3  0
To jsem zvědavej, jak se to bude chladit. V 1U serveru chlazeném vzduchem je i stávajících téměř 300W dost problematické. Pokud budou procesory s dvojnásobnou spotřebou, tak buď zapomenout na 1U nebo to chladit vodou.
Odpovědět1  0
Potřebujeme. Naše ekonomika je hodně svázaná s automobilovým průmyslem. Pokud tu baterie nebudeme vyrábět, budeme je muset dovážet. Tím se prodraží u nás vyráběná auta. Už nyní vyrábíme poměrně drahá auta, pokud je dalšími vstupy ještě zdražíme, ztratíme konkurenční výhodu, což může v důsledku znamenat přesun výroby do jiného státu. Myslíte si, že Škodovku nebo Hyundai někdo kupuje, protože jsou to tak skvělá auta ? Ne, kupuje se to kvůli ceně.
Odpovědět4  0
V principu souhlas. A co udávané spotřeby u aut se spalovacím motorem, kde u některých značek se na ty hodnoty nedostanete ani omylem ­( standard je, že udávaná spotřeba +20% je ta reálná, pokud jedete s lehkou nohou ­). A největší problém je to imho u plugin­-hybridů, kde se udávají spotřeby jako 0.9 litru na 100km ... ale s vybitou baterkou jedete za 10. Mimochodem tohle neni jen problém vyšších nákladů, ale i účetní. To takhle vezmete soukromé auto na služebku a zaměstnavatel Vám proplatí náklady dle toho co udává techničák. Podobně je to směrem k FU, který vyšší spotřebu než udává TP do určité míry toleruje ... ale zkuste si obhájít, že nejezdíte za 0.9 litru ale za 10 ­-> takový náklad FU při kontrole asi neprojde.

Ten problém je imho obecný a měl by se řešit nejen v kontextu EV.
Odpovědět5  0
Prosím autora o opravu překlepu v nadpisu. Sasmung ­-> Samsung
Odpovědět0  0
Tak baterie jsou vyměnitelné i teď, jen si to člověk nevymění doma. Ale v servisu se tohle dělá v podstatě na počkání.

Za mě vzniká mnohem víc elektroodpadu tím, že se prodávají laciné krámy, které vlastně nikdy pořádně nefungují a výrobce do nich neposílá aktualizace.
Druhý problém je, že do mobilů dostáváme stále větší výkon a vývojáři mají pocit, že ho musí využít zcela naplno ... takže aplikace nejsou vůbec optimalizované. Vždyť dnes i hloupá kalkulačka v mobilu má větší nároky na provoz, než v devadesátkách třeba celý Microsoft Office 95 ... těm pro provoz stačila 386 a 8MB paměti.
Odpovědět4  0
Měření vnitřního odporu baterie + vybíjecí test ?
Odpovědět0  0
Tak teď už jen High Voltage verzi ­- USB­-C pro distribuční sítě a elektromobily.
Odpovědět0  0
Rozdíl je ten, že mobil, notebook nebo auto se pak obvykle nevyhodí, ale to zařízení dál někdo používá. Narozdíl od toho mineru, který nemá žádné využití, leda na zimu místo přímotopu nebo jako umělou zátěž pro testování elektroinstalací.
Odpovědět1  3
Já určitě nejsem odevzdanej, jen to omezení nevnímám jako problém a to jak pro mě osobně, tak v nějakém globálním měřítku.

Samozřejmě vnímám tu negativní vlnu proti prozhodnutí Microsoftu, ale z technického hlediska jsem přesvědčený, že to je správný krok. Vyčistit kód od nepotřebného balastu a využít potenciál HW je potřeba. K zamyšlení je jedna věc ... Apple se svým MacOS dělá v principu to samá a navíc mnohem agresivněji než to teď udělal Microsoft ... a klienti Applu jsou s tím naprosto v pohodě, tak proč uživatelé Windows ne ?
Odpovědět0  0
Zřejmě tam je nějaká vlastnost resp. instrukční sada, kterou Microsoft prohlásil za must­-have. Ale neviděl bych to nijak tragicky. Nejnovější HW co se těstně do kategorie W11 supported nevešel je starý zhruba ty 3­-4 roky jak píšete. Takže na konci podpory Windows 10 mu bude zhruba 8+ let.

To že vyjdou W11 neznamená, že člověk musí hned přejít ... prostě buď mám HW co to podporuje a pak možná přejdu, nebo budu mít W11 při příští výměně HW.

Diskuze o tom,jestli by se tam ještě jedna generace Intelu nebo AMD nevešla .... nikam to nevedel. Microsoft to rozhodl za nás. Stresovat se něčím, co nemohu ovlivnit, je zbytečné.

Podle mě to problém reálně není ... lidé co se o IT zajímají, ti mají buď podporovaný HW, nebo si nový do konce podpory W10 určitě koupí. Lidé co to neřeší nebo na to nemají finance, tak jim je obvykle jedno, jestli mají OS s podporou nebo ne .... takže je to nijak neovlivňuje. A i hodně chudý člověk bude mít za 4 roky možnost pořídít si repasovaný počítač­/notebook za pár korun, který podporu W11 mít bude.
Odpovědět0  0
První generace Ryzenů je skvělý HW, který lze bez problémů provozovat další 4 roky na supportovaných Windows 10. V době kdy ten support Windows 10 bude končit bude těm procesorům zhruba 8 let, bude to tedy morálně zastaralý HW ... což neznamená, že nemůže dál sloužit ­- buď s Windows 10 bez podpory, nebo s jiným OS ­( Linux, BSD )
Odpovědět2  0
Já si naopak myslím, že s tím výrobci HW vůbec nesouvisí. Windows 10 lze technicky nainstalovat na opravdu hodně starém HW, pokud Microsoft podporu těchto zařízení a procesorů zahodí, tak si může opravdu hodně vyčistit kód od spousty balastu co sebou táhne. A když jasně definuje, jaké procesory jsou podporovány, tak bude jádro systému i veškerý software pro Windows 11 překládán tak, že využije kompletní instrukční sadu těchto procesorů ­- a tohle bude z podstatné části ta optimalizace, kterou Microsoft popisuje.

To samé se děje i v linuxovém světě ­- z jádra systému také postupně mizí podpora pro nepoužívané zařízení. A linuxové distribuce ... v minulosti bylo vše kompilováno pro i386, později postupně některé distribuce přešly na i586 nebo i686 ­- ale takové programy a jádro na procesorech jako P3 nebo P4 zdaleka neběžely optimálně a manuálním překompilováním s přidáním veškerých instrukčních sad co CPU podporoval se daly některé programy hodně zrychlit. Dnes se situace opakuje na 64bitové x86 platformě ... vše se kompiluje pro generické amd64, ale mezi prvními procesory co tohle podporovaly a dnešními procesory je obrovský rozdíl.
Odpovědět3  1
No ... když uvážíte kolik stojí k domácí solární elektrárně cca 11kWh baterie, tak tohle vlastně nevychází až tak draho. Má to trojnásobnou kapacitu, ale také mnohem delší životnost.

Jen si nejsem jistý, jestli bych chtěl mít v RD nainstalovanou nádrž s vodíkem pod tlakem cca 30bar.
Odpovědět0  0
Nesmysl ... systém i se spoustou SW mi běží na skoro 4 roky starém 512GB NVME SSD. Za tu dobu mam zapsáno cca 43TB a opravdu to nijak nešetřim. Výrobce udává životnost 288TBW ­- takže v průměru za rok používání ukrojím 4% udávané životnosti a opravdu nemám v plánu ten disk používat dalších 21 let.

Navíc pokud se SSD dostane na hranici své životnosti a dojde k takovému opotřebení buněk, že není možné zapisovat, tak se přepíná do read only režimu. Co mam zkušenosti, tak opotřebovat ssd zápisem je reálné u intenzivně používané databáze, nebo ten disk umře na něco jiného ­( typicky náhle a bez varování ­).
Odpovědět2  2
Četl jsem toho také dost, ale žádný problém nepozoruju. CPU s TDP 140W, RTX 3080 od MSI, zdroj 760W.

Zkoušel jsem kde co, včetně různých benchmarků, zátěžových testů ... a problém reportovaný v diskuzních fórech se mi nepodařilo zreprodukovat.

Takže za mě: buď je problém ve výstupní kontrole a některé kusy mají problém. Nebo to ty lidi taktujou nad hranice toho co ta karta zvládne ­- teoreticky klidně může způsobovat i přetaktovaný procák, pokud je díky němu na PCIe sběrnici nějaká nestandardní frekvence.

Jsem zvědavej, jestli to utichne nebo co z toho nakonec bude.
Odpovědět1  1
A všiml jste si, že Apríla už bylo ?
Odpovědět11  2
Ta evoluce je taková ... někde přidají, jinde vezmou.

Mam starší model P4317Q zhruba 2 roky, takže si dovolím malé srovnání:

HDMI 2.0, USB­-C a zbavení se miniDP ... super
možnost natáčení .... velké plus, to upravdu chybí
odstranění integrovaných repráků ... docela škoda, na běžný poslech videa­/hudby apod úplně stačí a pokud chci lepší kvalitu sáhnu stejně po sluchátkách.

A teď malý povzdech ­- největší nedostatek toho monitoru vidím v tom, že neni alespoň maličko zakřivený ­- při standardní vzdálenosti na běžném stole jsou cca 2­-3mm od levé a pravé hrany v podstatě neviditelné. Když bych nějakým držákem dal monitor o cca 15cm dál, tak problém zmizí, ale pro použití v nativním 4K rozlišení bez zvětšení písma to bude už těžko použitelné.
Odpovědět0  0
Pocitac, ktery auto ridi je 100% naprogramovan na to, aby auto jelo maximalne bezpecne. Ani naznak rizika neprichazi v uvahu ...
Pak se tedy ptam, zda rychlostni limit na tom useku neni nastaven moc prisne.
Odpovědět0  0
ECC maji u Intelu jen Xeony. Procesor ktery zminujete ­( tedy FX 8350 a ne 8250 ;­-­) stoji kolem 200USD a ma vykon nekde mezi E3­-1220 v3 a E3­-1230 v3. Takze tu mame srovnatelny vykon za srovnatelnou cenu. Navic s bonusem nizsi spotreby u Intelu.

E5­-2687W rozhodne neni srovnatelne s FX 8350, srovnavate hrusky z jablkama. AMD uz davno nema plnohodnotna jadra, ma moduly co umoznuji zpracovat 2 thready, je to o neco efektivnejsi nez HT od Intelu, ale Intel ten rozdil dohani lepsi technologii. Krom toho zminovana E5 je procesor do dvouprocesorovych sestav, coz FX 8350 rozhodne neni.

Nerikam ze to AMD je spatny procesor. Ale je treba se na veci divat trosku mene zaslepene a s vetsim nadhledem. Neporovnavat jen pocet ­"jader­" a frekvenci. Jasne 8core na 4GHz zni hrozne huste ... s kdyz nekomu ta spotreba, tak proc ne ...
Odpovědět2  0
V clanku u i7­-4770K pisete, ze podporuje 8 vlaken ­( tedy 4core + HT ­). Nasledne pri srovnani i7­-4930K s timto procesorem pisete, ze i7­-4930K nabizi navic HT. To si trosku protireci. Nebudu ctenare napinat, dle specifikace Intelu i7­-4770K HT opravdu ma.

Take mi neni jasne proc v teto katerogii dominuji procesory s integrovanou grafickou kartou. Neznam nikoho, kdo si koupi procesor za 8 tisic a pak si rekne ­"jo ta integrovana hraficka karta je super­". Na hry si lidi koupi dedikovanou grafickou kartu a na praci Xeon E3 nebo E5, kde integrovane graficke jadro typicky neni. Resp. u E3 nejake modely jsou a vetchina chipsetu je nepodporuje. E5 nastesti tyhle nesmysly nema.

Take nechapu, proc vsichni blazni nad ­"K­" radou procesoru. Ano, moznost pretakovani je lakava. Ale zklamani z absence podpory VT­-d muze byt u takto draheho procesoru znacne. Byla by slusnost na to v clanku upozornit, alespon u tech nejdrazsich modelu, kde lze virtualizaci predpokladat.
Odpovědět1  0