www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rychlá SSD Samsung SM951 se dostala do obchodů

Rychlá SSD Samsung SM951 se dostala do obchodů
, , aktualita
Samsung SM951 jsou první SSD pro rozhraní M.2, které můžeme označit za opravdu rychlé úložiště. Dokáže využít i čtyři linky rozhraní PCI Express 3.0, čemuž odpovídají i hodnoty datové propustnosti. Nyní se dostaly do nabídky prvních zahraničních obchodů.
K oblíbeným
reklama
Modely Samsung SM951 byly představeny na začátku tohoto roku, kdy nadšení potenciálních zákazníků zchladila informace, že jde o SSD určené především pro OEM zákazníky, kteří je budou montovat do svých počítačů (např. Lenovo). Na trhu přitom už v tu dobu byla řada základních desek, které mají ve výbavě sloty M.2 vyzbrojené čtyřmi linkami rozhraní PCI Express 3.0. Mezi výrobci takových desek byla viditelná zvláště firma ASRock, která nedávno vypustila na trh desku X99M-Killer USB 3.1, v jejíž výbavě je takový slot také.

Nyní tedy můžeme s potěšením konstatovat, že si svůj Samsung SM951 budeme moci pořídit i v běžných obchodech, ovšem v těch našich je zatím nehledejme. Zatím se dočkali zákazníci australského RamCity a amerického Amazonu, přičemž RamCity nabízel dle informací Anandtechu podstatně lepší ceny, ale ty se dle aktuální nabídky srovnaly. Za 128GB, 256GB a 512GB verzi si řekne 135, 267 a 515 USD, přičemž v Amazonu to jsou částky 160, 260 a 510 USD. Pokud tedy bezpodmínečně chcete svůj SM951, můžete objednávat, neboť i RamCity nabízí zaslání zboží do celého světa s využitím služeb FedEx či DHL, ale přijde nás to přinejmenším na 24 australských dolarů.

Když se zaměříme na samotné ceny, pak 260 USD za 256GB model je v přepočtu cca 6600 Kč, což vypadá velmi dobře, neboť starší Samsung XP941 u nás seženeme za cenu přes 8000 Kč s DPH. I tak jsou ale nové SM951 zatím nedostatkové zboží. Na RamCity je 512GB model nyní vyprodán a v dalším týdnu by mělo být naskladněno dalších 150 kusů, což na takový obchod není mnoho. Nicméně 128GB a 256GB modely jsou stále na skladě. Nemusí být ani překážkou, že nemáte ve svém počítači slot M.2 vybavený čtyřmi linkami PCIe 3.0. K dispozici jsou i adaptéry pro zapojení do klasického slotu PCI Express, například Lycom DT-120.

Co se týče výkonu SM951, na rozhraní PCIe 2.0 je maximem v případě sekvenčního čtení a zápisu 1600 MB/s a 1350 MB/s, ovšem pokud použijeme rozhraní PCIe 3.0, rychlosti se zvýší až na 2150 MB/s a 1550 MB/s. Vedle toho nové modely dosahují až 130.000 IOPS v případě čtení (4K) a 85.000 IOPS při zápisu. Můžeme prý ale očekávat, že v letošním létě přijde na trh více spotřebitelských SSD s podobnými vlastnostmi, však není důvod, aby takové nabízel pouze Samsung. Snad se tedy nabídka rychlých modelů pro M.2 výrazně rozšíří, protože nyní modely SM951 v podstatě nemají konkurenci.

Zdroj: Anandtech
reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek