www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rychlá SSD Samsung SM951 se dostala do obchodů

Rychlá SSD Samsung SM951 se dostala do obchodů
, , aktualita
Samsung SM951 jsou první SSD pro rozhraní M.2, které můžeme označit za opravdu rychlé úložiště. Dokáže využít i čtyři linky rozhraní PCI Express 3.0, čemuž odpovídají i hodnoty datové propustnosti. Nyní se dostaly do nabídky prvních zahraničních obchodů.
K oblíbeným
reklama
Modely Samsung SM951 byly představeny na začátku tohoto roku, kdy nadšení potenciálních zákazníků zchladila informace, že jde o SSD určené především pro OEM zákazníky, kteří je budou montovat do svých počítačů (např. Lenovo). Na trhu přitom už v tu dobu byla řada základních desek, které mají ve výbavě sloty M.2 vyzbrojené čtyřmi linkami rozhraní PCI Express 3.0. Mezi výrobci takových desek byla viditelná zvláště firma ASRock, která nedávno vypustila na trh desku X99M-Killer USB 3.1, v jejíž výbavě je takový slot také.

Nyní tedy můžeme s potěšením konstatovat, že si svůj Samsung SM951 budeme moci pořídit i v běžných obchodech, ovšem v těch našich je zatím nehledejme. Zatím se dočkali zákazníci australského RamCity a amerického Amazonu, přičemž RamCity nabízel dle informací Anandtechu podstatně lepší ceny, ale ty se dle aktuální nabídky srovnaly. Za 128GB, 256GB a 512GB verzi si řekne 135, 267 a 515 USD, přičemž v Amazonu to jsou částky 160, 260 a 510 USD. Pokud tedy bezpodmínečně chcete svůj SM951, můžete objednávat, neboť i RamCity nabízí zaslání zboží do celého světa s využitím služeb FedEx či DHL, ale přijde nás to přinejmenším na 24 australských dolarů.

Když se zaměříme na samotné ceny, pak 260 USD za 256GB model je v přepočtu cca 6600 Kč, což vypadá velmi dobře, neboť starší Samsung XP941 u nás seženeme za cenu přes 8000 Kč s DPH. I tak jsou ale nové SM951 zatím nedostatkové zboží. Na RamCity je 512GB model nyní vyprodán a v dalším týdnu by mělo být naskladněno dalších 150 kusů, což na takový obchod není mnoho. Nicméně 128GB a 256GB modely jsou stále na skladě. Nemusí být ani překážkou, že nemáte ve svém počítači slot M.2 vybavený čtyřmi linkami PCIe 3.0. K dispozici jsou i adaptéry pro zapojení do klasického slotu PCI Express, například Lycom DT-120.

Co se týče výkonu SM951, na rozhraní PCIe 2.0 je maximem v případě sekvenčního čtení a zápisu 1600 MB/s a 1350 MB/s, ovšem pokud použijeme rozhraní PCIe 3.0, rychlosti se zvýší až na 2150 MB/s a 1550 MB/s. Vedle toho nové modely dosahují až 130.000 IOPS v případě čtení (4K) a 85.000 IOPS při zápisu. Můžeme prý ale očekávat, že v letošním létě přijde na trh více spotřebitelských SSD s podobnými vlastnostmi, však není důvod, aby takové nabízel pouze Samsung. Snad se tedy nabídka rychlých modelů pro M.2 výrazně rozšíří, protože nyní modely SM951 v podstatě nemají konkurenci.

Zdroj: Anandtech
reklama
Nejnovější články
Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce
Britské bankovky by nás asi vůbec nezajímaly, nicméně tentokrát uděláme trochu výjimku, neboť na novou 50librovsku se dostane vědec, který pomáhal definovat umělou inteligenci i vyhrát 2. světovou válku. Alan Turing.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek