www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung Foundries chce stále být světově největší výrobce čipů, za 116 miliard USD

Samsung Foundries chce stále být světově největší výrobce čipů, za 116 miliard USD
, , aktualita
Společnost Samsung a její Samsung Foundries se stále připravuje zaútočit na Intel, aby se opět stala světově největším výrobcem čipů. Tuto pozici si přitom už nakrátko vyzkoušela, ale nyní tomu chce obětovat i značné finanční prostředky.
K oblíbeným
reklama
Už dříve jsme se dozvěděli, že Samsung Foundries chce opět předhonit Intel a hodlá této vize dosáhnout s využitím obrovské finanční sumy. Dle nejnovějších informací půjde o 116 miliard dolarů, díky nimž vznikne mimo jiné také na 15 tisíc pracovních míst, a to v průběhu následující dekády. Téměř polovina celkové částky přitom půjde do výzkumu a vývoje nových technologií, přičemž 69 miliard dolarů pak bude vloženo do samotných výrobních zařízení.  
 
 
Vypadá to tak, že v popředí nám zůstali tři silní hráči, a sice jednak Intel, který je momentálně v krizi, ale má obrovské finanční prostředky a plán, jak z ní vybřednout. Na koni je naopak společnost TSMC, které se daří jak technologicky, tak finančně a Samsung na tom z technologického hlediska také není vůbec špatně, i když nízký zájem o paměti mu finančně v posledních letech ublížil. 
 
Samsung se tak nevzdává svého plánu, aby se jeho výrobní divize stala světově největším výrobcem čipů, což znamená, že by jistě chtěl i ukousnout značný podíl z koláče představujícího trh se smluvní výrobou čipů. Tomu dnes dominuje společnost TSMC a Samsung má podíl jen 18 procent. Záleží ale samozřejmě i na tom, jak dobře dokáže prodávat své vlastní produkty. 
 
Výkonný viceprezident Samsung Foundry se nechal slyšet, že se otevírá celý nový trh díky společnostem jako Amazon, Google a Alibaba, které nemají velké zkušenosti ve výrobě čipů, ale ví, co potřebují a Samsung jim to může zajistit. Jde tak o různé specializované procesory či akcelerátory. Jako příklad tu máme třeba nové AI čipy Kunlun pro společnost Baidu. Vedle toho byly jmenovány i 5G čipy Snapdragon pro Qualcomm a údajně půjde také o velkou zakázku na výrobu 7nm GPU pro NVIDII. 
 
V průběhu příštích 11 letech (plán sahá do roku 2030) tak Samsung vydá v průměru 10,5 miliardy dolarů za rok, a to na výzkum, vývoj i výrobu. To ovšem vedle Intelu a TSMC není zase tak obrovská částka, ostatně CapEx Intelu letos dosáhl 16 miliard s oním výjimečným navýšením a TSMC počítá se 14 miliardami. 
 
Co se týče vývoje nových technologií, zde toho o Samsungu moc nevíme. Je zřejmé, že se bude u něj rozšiřovat EUVL a dále že chce začít od příštího roku vyrábět pomocí 5nm technologie, což je stejné jako v případě TSMC. Další plán je ale nejasný, ovšem zahrnuje 3nm proces, jenž by snad už měl využít nové tranzistory GAA (Gate All Around). Možná že tak právě Samsung bude první firma, která se posune za hranice tranzistorů FinFET, ovšem nyní to lze podat přinejlepším tak, že má k tomu příležitst, stejně jako jeho konkurenti. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů