www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung na největší lince světa rozjel výrobu 16Gb LPDDR5

Samsung na největší lince světa rozjel výrobu 16Gb LPDDR5
, , aktualita
Společnost Samsung se v tiskové zprávě pochlubila, že už rozjela masovou výrobu pamětí typu LPDDR5 DRAM s kapacitou 16 Gb. Využívá přitom k tomu technologii EUV, a to ve "světově největší lince pro výrobu polovodičů". 
K oblíbeným
reklama
Jedná se o druhou výrobní linku v jihokorejském Pyeongtaek, která se rozkládá na ploše 128.900 čtverečných metrů a právě v tomto ohledu je Pyeongtaek Line 2 největší na světě, alespoň dle tiskové zprávy firmy Samsung. To nakonec není důležité, i když to dobře ilustruje, že Samsung výrobu 16Gb pamětí LPDDR5 RAM (LP - úsporné Low Power) nerozjel s opatrností, ale právě naopak že chce řádně nastartovat éru pamětí DDR5, které budou významné pro další generace hardwaru. V případě LPDDR5 půjde především o 5G technologie, AI a budoucí mobilní zařízení. 
 
 
Samsung uvedl, že pro výrobu nových pamětí využije 1Znm proces s EUV. Označení 1Z znamená, že rozlišení by se už opravdu mělo blížit 10 nm, neboť dříve jsme tu měli 1X a poté 1Y. V rámci dalšího kroku by se tak Samsung už měl s výrobou pamětí dostat pod hranici 10 nm. Co se týče EUV, jde pochopitelně o extrémní ultrafialovou litografii, díky níž může být výroba čipů na pokročilých procesech snazší, rychlejší a díky méně krokům v celém postupu také slibuje vyšší výtěžnost. 
 
Éra pamětí DDR5 tak startuje, jak nám ostatně bylo slíbeno, ovšem pokud jde o PC, mezi ta nám nové paměti DDR5 dorazí nejdříve někdy v příštím roce. Mezi desktopy by to měly být konkrétně procesory Intel Alder Lake a vedle nich pak AMD generace Zen 4. 
 
Samsung může nové LPDDR5 srovnávat se svými moderními LPDDR5, které nabízejí propustnost až 5500 Mb/s a kapacitu 12 Gb. Vedle vyšší 16Gb kapacity se i propustnost zvedla na 6400 Mb/s, přičemž to je pochopitelně pouze výchozí hodnota, která se bude v průběhu dalšího vývoje zvyšovat, stejně jako paměti DDR5 začínaly na 1600 Mb/s či MT/s.
 
Vedle toho budou i pouzdra s LPDDR5 menší, respektive o třetinu tenčí než LPDDR4, neboť pro výsledných 16 GB kapacity postačí jen osm čipů v pouzdře, zatímco s využitím LPDDR4 jich je zapotřebí dvanáct. 
 
LPDDR5 jsou tak především o mobilních produktech, takže si ještě musíme počkat na to, až je budou následovat DDR5 jako nástupci pro dnešní DDR4. Ale jak už bylo řečeno, na ně je ještě čas. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů