www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung uvede své GDDR6 příští rok, budou je mít GPU Volta?

Samsung uvede své GDDR6 příští rok, budou je mít GPU Volta?
, , aktualita
Pokud chce NVIDIA nabídnout v rámci generace Volta obecně vyšší výkon, měla by k tomu využít také rychlejší paměti. Nyní je zřejmé, že jí je chystá zajistit společnost Samsung, jejíž vysokorychlostní GDDR6 přijdou v dohledné době. 
reklama
Paměti GDDR6 jsme očekávali již mnohem dříve, ale jak se ukázalo, firmy namísto toho přišly s paměťmi GDDR5X jako s rychlejšími verzemi staré technologie. Ovšem ani GDDR6 nemají být výrazně odlišné a nás může zajímat především to, že nabídnou propustnost 16 Gb/s. Dnešní GDDR5X oproti tomu dosahují propustnosti maximálně 11,41 Gb/s, a to v případě karty NVIDIA Titan Xp. Dříve se přitom uvádělo, že právě 16 Gb/s bude pro GDDR5X či GDDR6 konečná, ale nyní to vypadá, že tomu tak být nemusí, neboť Samsung již tak rychlé GDDR6 zanesl do svého produktového portfolia. Uvidíme tak, zda se jejich propustnost bude časem zvyšovat, což by vytvořilo tlak na konkurenční HBM. Samsung tak chce v příštím roce dostat na trh 16Gb/s GDDR6, jež tak dosáhnou na jeden čip 64 GB/s, a to při 1,35 V. Takové paměti by se tak dostaly na celkovou propustnost 512 GB/s na obyčejném 256bitovém rozhraní, a pokud by se použily na 384bitovém rozhraní, jaké mají karty Titan, a že se nejspíše použijí, dosáhlo by se propustnosti 768 GB/s. Dnes používané HBM2 na kartách Radeon RX Vega přitom nedosahují ani propustnosti první generace HBM, jak ukazuje následující tabulka, ale za to "vděčíme" pouze poloviční šířce sběrnice, takže to neznamená, že by HBM2 byly horší než HBM. 

Grafická karta Paměti Propustnost na pin Sběrnice Celková propustnost Rok
NVIDIA GeForce GTX 1080 GDDR5X 10 Gbps 256bit 320 GB/s 2016
AMD Radeon R9 Fury X HBM1 1 Gbps 4096bit 512 GB/s 2015
AMD Radeon RX Vega 64 HBM2 1,9 Gbps 2048bit 483 GB/s 2017
NVIDIA Volta GPU  GDDR6 16 Gbps 256bit 512 GB/s 2018
NVIDIA Titan Xp GDDR5X 11,4 Gbps 384bit 547 GB/s 2017
NVIDIA Tesla P100 HBM2 1,4 Gbps 4096bit 720 GB/s 2016
NVIDIA Volta GPU  GDDR6 16 Gbps 384bit 768 GB/s 2018
NVIDIA Tesla V100 HBM2 1,7 Gbps 4096bit 901 GB/s 2017

Neměli bychom ale zapomínat na paměti GDDR5X, které dle Micronu mohou také dosáhnout 16 Gb/s, ovšem to už je spíše jejich limit a my můžeme očekávat, že v praxi to bude 12 - 14 Gb/s. Právě tyto paměti by se mohly uplatnit na prvních kartách NVIDIA s GPU Volta, neboť lze očekávat, že GDDR6 budou v rámci této generace využity pro ty nejvýkonnější karty, čili spíše pro nový Titan či GTX 2080 Ti, pokud se tak bude jmenovat. 

Paměti GDDR tak ještě zdaleka nekončí a navíc mohou přinejmenším velice zatopit konkurenčním HBM. Paměti GDDR6 mezitím už stačily získat cenu CES 2018 Innovation Award. 


Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED
Společnost AU Optronics si dle Digitimes a LED Inside chystá velkou novinku týkající se podsvícení. Půjde o nasazení Mini-LED, které se mají představit především v herních panelech a výsledných monitorech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače
Large Hadron Collider (LHC) je v provozu už od roku 2010 a nyní odstartoval proces jeho významného vylepšení, po němž budeme moci mluvit o HL-LHC, čili High-Luminosity. O co se v tomto případě jedná?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů
Tchaj-wanští výrobci a dodavatelé grafických karet musejí počítat s tím, že dodávky na trh budou mít v druhém letošním pololetí sestupnou tendenci. Důvod je naprosto zřejmý, a sice značně ochablý zájem těžařů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz už jste utratili na Steamu za hry či jiné zboží, dosud jste pomocí svého klienta neměli možnost, jak to rychle a přesně zjistit. Valve nám ale tuto možnost brzy dá a půjde o nástroj External Funds Used. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek