reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Sapphire plánuje alternativu NUC s APU od AMD

, , aktualita
Sapphire plánuje alternativu NUC s APU od AMD
Společnost Sapphire se chystá vyrábět základní desky a potažmo celé počítače, které budou evidentně postaveny proti systémům Intel NUC. Jedná se o desky s podobnými rozměry, na nichž však budou pracovat APU od firmy AMD.
Sapphire plánuje alternativu NUC s APU od AMD
Výrobu nových desek má zajistit divize Embedded Systems Business Unit ve firmě Sapphire, mezi jejíž první výsledky patří třeba zobrazená deska BP-FT3.

Ta svými rozměry, rozložením slotů SO-DIMM, mini PCIe, mSATA i pozicemi externích portů velmi připomíná základní desky v systémech Intel NUC, jak se můžete přesvědčit i v naší recenzi modelu NUC DC3217IYE. Jasné je i to, že na opačné straně desky bude samotné APU, a to především z toho důvodu, aby se na něj vešel i potřebný chladič. I velmi malý vzduchový chladič s nízkým radiálním ventilátorem totiž na takovéto desce zabere podstatnou část.

Sapphire chce konkrétně využít APU patřící do série G a zcela zřejmě půjde o G Series 2.0, čili čipy Kabini z roku 2013. Ty mají poměrně široké rozpětí s ohledem na spotřebu, a tedy i výkon. Nejníže stojí model GX-210JA se dvěma 1GHz jádry Jaguar, Radeonem HD 8180 se 128 shadery na 225 MHz a spotřebou 6 W, zatímco nejlepší model GX-420CA má čtyři 2GHz jádra, HD8400E s rovněž 128 shadery, ale na 600 MHz, a to s celkovou spotřebou až 25 W. Sapphire alespoň bude mít na výběr, stejně tak jako pak i my (snad).

Desky přijdou s podporou až 16 GB paměti DDR3 v modulech SO-DIMM a pak tu máme pro rozšíření jeden slot mini PCIe pro malé desky (hodit se bude především pro Wi-Fi s Bluetooth) a pro úložné zařízení se v případě desky BP-FT3 využije slot mSATA, čili zde je možné zapojit pouze SSD. Ovšem nebude překvapením, když Sapphire přijde také s deskami, které umožní zapojit i klasické SSD či HDD s rozhraním SATA. Zmíněná deska dále nese dva porty HDMI 1.4a, dva USB 2.0, stejně tolik USB 3.0, gigabitový Ethernet, a to ve stejném formátu 10 x 10 cm jako mají Intel NUC.

Otázkou je, kdy se tyto systémy dostanou na trh a s jakou cenou. Jisté však je, že tato iniciativa přeci jen přichází trošku pozdě, když Kabini série G jsou na trhu již tři čtvrtě roku.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
reklama
reklama