www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate na příští rok plánuje 16TB disky

Seagate na příští rok plánuje 16TB disky
, , aktualita
Pevné disky mají dnes smutnou pozici, neboť dnes už v podstatě nikoho nezajímá jejich výkon, kapacita běžným uživatelům už dávno bohatě stačí, a tak si jen čas od času přečteme, proč tu ještě není HAMR. Seagate se ale přece jen chce posunout dál.
K oblíbeným
reklama
Téma výkonu v případě úložných zařízení už dnes zcela patří elektronickým pamětem, které pevné disky už dávno nemají šanci předčít. Pokud chceme výkon, zaměřujeme se na SSD, což ostatně platí i pro provozovatele datových center a pevné disky už mohou zaujmout poslední výhodou, na niž SSD zatím nedosáhly a ještě nějaký čas nedosáhnou - poměrem kapacity a ceny. Právě kvůli tomu už se z nich ale dávno stal hardware, který téměř nikoho nevzrušuje a k tomu přispívá i pomalý vývoj nových technologií a nedostatek informací o nich.

Nicméně i když mají pevné disky ty nejlepší doby už za sebou, a že to byla dlouhá "kariéra", stále se připravují novinky posouvající kapacitu výš a výš. Seagate se sice chystá zavřít jednu ze svých velkých továren na pevné disky, a tím i značně utlumit výrobu, ale také se chystá v příštím roce a půl dostat na trh nové modely s kapacitami 14 a 16 TB. Do roku 2020 pak chce prý dostat na trh už 20TB pevný disk. O použitých technologiích se ale nemluví, a tak není jasné, zda půjde stále o konvenční technologie SMR a PMR, nebo už snad nové HAMR. Právě na HAMR ale nelze sázet, neboť tato technologie je zatím problémová a nespolehlivá.

Dle společnosti Seagate stále existuje velká poptávka po pevných discích s vysokou kapacitou. Seagate úspěšně mezi zákazníky testuje své 12TB modely, které vyhledávají třeba společnosti pro své dohledové systémy, jež nepotřebují tak vysoký výkon, ale především značnou kapacitu. My se můžeme těšit především z toho, že nástupem nových disků s vyšší kapacitou obvykle zlevňují ty starší a menší, díky čemuž se postupně výše posouvá i kapacita, která je vzhledem k ceně ideální ke koupi, i když v dnešní době ani to už moc neplatí. Jak jsme se nedávno podívali na možnosti zálohování, poměr kapacity a ceny je dnes velice podobný u 4TB i 8TB disků, zatímco pouze ty největší s kapacitou 10 TB jsou výrazně dražší (a pak naopak ty nejmenší).

Seagate zatím nezveřejnil, kdy asi tak chce dodat na trh 14TB a 16TB disky, natož aby se s námi podělil o další podrobnosti třeba o tom, jaké technologie využijí.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě

Obchodní válka USA a Číny může mít další dopad na čínské společnosti. Hodně se sice probírá Huawei, nicméně obavy o bezpečnost a strach ze sledování má USA i z čínských dronů. Nabízí se zejména oblíbené modely od DJI.

Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný
Před pár měsíci přišla automobilka Tesla s funkcí Navigate on Autopilot, která v další variantě uměla i sama měnit pruhy. Consumer Reports ale varuje. Tato funkce je hodně nespolehlivá a vytváří krizové situace.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů
Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0 Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0
V posledních dnech jsme řešili nástup nové platformy firmy AMD, která nám jako první ve světě běžných uživatelů nabídne rozhraní PCI Express 4.0. To je sice hezké, ovšem k jeho využití potřebujeme také příslušné komponenty a zde přichází Gigabyte.
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře