www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate na příští rok plánuje 16TB disky

Seagate na příští rok plánuje 16TB disky
, , aktualita
Pevné disky mají dnes smutnou pozici, neboť dnes už v podstatě nikoho nezajímá jejich výkon, kapacita běžným uživatelům už dávno bohatě stačí, a tak si jen čas od času přečteme, proč tu ještě není HAMR. Seagate se ale přece jen chce posunout dál.
K oblíbeným
reklama
Téma výkonu v případě úložných zařízení už dnes zcela patří elektronickým pamětem, které pevné disky už dávno nemají šanci předčít. Pokud chceme výkon, zaměřujeme se na SSD, což ostatně platí i pro provozovatele datových center a pevné disky už mohou zaujmout poslední výhodou, na niž SSD zatím nedosáhly a ještě nějaký čas nedosáhnou - poměrem kapacity a ceny. Právě kvůli tomu už se z nich ale dávno stal hardware, který téměř nikoho nevzrušuje a k tomu přispívá i pomalý vývoj nových technologií a nedostatek informací o nich.

Nicméně i když mají pevné disky ty nejlepší doby už za sebou, a že to byla dlouhá "kariéra", stále se připravují novinky posouvající kapacitu výš a výš. Seagate se sice chystá zavřít jednu ze svých velkých továren na pevné disky, a tím i značně utlumit výrobu, ale také se chystá v příštím roce a půl dostat na trh nové modely s kapacitami 14 a 16 TB. Do roku 2020 pak chce prý dostat na trh už 20TB pevný disk. O použitých technologiích se ale nemluví, a tak není jasné, zda půjde stále o konvenční technologie SMR a PMR, nebo už snad nové HAMR. Právě na HAMR ale nelze sázet, neboť tato technologie je zatím problémová a nespolehlivá.

Dle společnosti Seagate stále existuje velká poptávka po pevných discích s vysokou kapacitou. Seagate úspěšně mezi zákazníky testuje své 12TB modely, které vyhledávají třeba společnosti pro své dohledové systémy, jež nepotřebují tak vysoký výkon, ale především značnou kapacitu. My se můžeme těšit především z toho, že nástupem nových disků s vyšší kapacitou obvykle zlevňují ty starší a menší, díky čemuž se postupně výše posouvá i kapacita, která je vzhledem k ceně ideální ke koupi, i když v dnešní době ani to už moc neplatí. Jak jsme se nedávno podívali na možnosti zálohování, poměr kapacity a ceny je dnes velice podobný u 4TB i 8TB disků, zatímco pouze ty největší s kapacitou 10 TB jsou výrazně dražší (a pak naopak ty nejmenší).

Seagate zatím nezveřejnil, kdy asi tak chce dodat na trh 14TB a 16TB disky, natož aby se s námi podělil o další podrobnosti třeba o tom, jaké technologie využijí.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Microsoft představil Windows 11: rychlejší a s podporou Android aplikací Microsoft představil Windows 11: rychlejší a s podporou Android aplikací
Microsoft dnes představil Windows 11. Kromě uhlazenějšího designu přináší také návrat widgetů, podporu androidových aplikací z Amazon Appstore nebo vylepšené funkce pro tablety. K dispozici bude jako bezplatný upgrade z Windows 10.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NVIDIA volně nabízí Canvas: AI malování NVIDIA volně nabízí Canvas: AI malování
NVIDIA se rozhodla, že dá volně k dispozici betaverzi svého softwaru Canvas. Jedná se prostě a jednoduše o AI malování, čili grafický software, kterému stačí jen říci, kde chceme mít les, vodu, písek či horu a o výsledek se už nemusíme starat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI uvedlo těžební kartu CMP 50HX se 45 MH/s MSI uvedlo těžební kartu CMP 50HX se 45 MH/s
Společnost MSI uvádí na trh svou těžební kartu CMP 50HX Miner. Ta je vybavena 3584 CUDA jádry a slibuje těžební výkon 45 MH/s pro Ethereum. Na to, že jde o pracanta, má překvapivě stylový design.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3DMark dostal procesorové testy 3DMark dostal procesorové testy
UL Benchmarks konečně připravili pro sadu herních benchmarků 3DMark profilové testy samotných procesorů. Nejde tak už jen o dílčí testy v rámci grafických benchmarků, ale zbrusu nový CPU Profile test. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Záhadný objekt z okraje systému může být kometa s rekordní dráhou Záhadný objekt z okraje systému může být kometa s rekordní dráhou
Můžeme se těšit na to, že za delší řadu let se možná budeme kochat velice vzácnou podívanou, kterou by mohl zařídit objekt 2014 UN271. Astronomové mluví o obrovské kometě na dráze s oběhem trvajícím až kolem milionu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek