Showa Denko na cestě k 80TB diskům vyvinulo nové plotny pro HAMR

Showa Denko na cestě k 80TB diskům vyvinulo nové plotny pro HAMR
, , aktualita
Společnost Showa Denko K.K. (SDK), jeden z hlavních dodavatelů ploten pro výrobce pevných disků, ohlásila ukončení vývoje nových verzí pro disky s technologií HAMR, čili Heat-Assisted Magnetic Recording. 
K oblíbeným
reklama
Showa Denko K.K. tak má už hotový vývoj nových ploten pro disky využívající lasery pro umožnění zápisu. Nové plotny mají zcela nový typ magnetické vrstvy s velice malými zrny pro účel maximalizace hustoty zápisu, přičemž konečným cílem pro ně bude dosažení kapacity 70 až 80 TB pro 3,5" formát. 
 
 
Nové plotny jsou v základu vyrobeny z hliníku a magnetická vrstva je zase tvořena slitinou železa a platiny. Výrobce přitom musel vytvořit novou speciální strukturu záznamové vrstvy, kterou vidíme na následujících fotografiích. Jednotlivá zrna tak mají v průměru něco přes 5 nm. 
 
pohled seshora na povrch plotny
 
průřez plotnou
 
Kvůli velice malým zrnům, jež by bylo možné s využitím klasických materiálu magnetizovat až moc snadno, bylo nutné využít feromagnetický materiál s velice vysokou koercivitou, čili schopností odolat vnějšímu magnetickému poli, aniž by jej ovlivnilo. To ale znamená, že pro zápis pomocí diskových hlav je nutné danou oblast plotny zahřát, a právě k tomu slouží obecně technologie EAMR - Energy-Assisted Magnetic Recording, kam patří laserová HAMR i mikrovlnná MAMR. Tomuto zahřívání musel být přizpůsoben výběr hlavního materiálu pro výrobu ploten a dále neplatí, že co se hodí pro HAMR, bude využitelné i pro MAMR.
 
Společnost SDK nemluví o tom, jaká je maximální (zatím) teoretická hustota zápisu nových ploten. Pro dnešní plotny využívané v discích s klasickým způsobem zápisu přitom platí až 1,14 Tb na čtverečný palec a můžeme počítat s tím, že tato hodnota už v jejich případě moc nahoru nepůjde. 
 
Čili pokud SDK počítá se 70 až 80 TB disky formátu 3,5", pak by nové plotny měly nabídnout cca 5 až 6 Tb na čtverečný palec, a to pokud počítáme s tím, že disky budou mít stále stejné množství ploten (maximálně 9). 
 
Společnost Showa Denko dodává plotny všem aktuálním výrobcům disků, ovšem společnosti jako Seagate a Western Digital si vyrábějí i vlastní, díky čemuž se mohou těšit s vyšších marží. Zatím tak nevíme, kdo jako první využije nové plotny od SDK, které se ještě na trh nechystají, protože výroba dosud nebyla spuštěna. Seagate chce ale ještě letos dostat na trh své HAMR disky, takže ten zatím spíše využije vlastní plotny a Toshiba už od SDK nové plotny odebírá, ale zde jde o jiné verze pro disky s MAMR. Čili uvidíme. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft představil bezdrátovou myš, klávesnici a další příslušenství Surface Microsoft představil bezdrátovou myš, klávesnici a další příslušenství Surface
Microsoft dnes rozšířil svou nabídku periferií o pět novinek. Bluetooth Ergonomic Mouse zajistí pohodlné používání, zatímco klávesnici Designer Compact Keyboard lze připojit až ke třem zařízením zároveň a baterie vydrží dva roky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v říjnu 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v říjnu 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Tradiční Oktoberfest se sice letos neuskutečnil, ale jeho atmosféru si můžete připomenout v novém seriálu Netflixu. Připraven je také další film s Adamem Sandlerem, anime inspirované řeckou mytologií nebo dokument o Davidu Attenboroughovi.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86 Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86
Společnost Nuvia je sice nová a nemá za sebou nic hmatatelného, čili se dá považovat za startup, ale tvoří ji jinak velice zkušení lidé, kteří dříve pracovali i ve firmách Apple či Google coby architekti SoC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD
Téma reálné výdrže SSD je věčné a neustále probírané. Věnovat se mu bude také nová funkce pro Windows 10, která by nás měla upozornit na to, že našemu SSD zvoní hrana a opravdu bude vhodné si zajistit záchranu dat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc
O zdolání Měsíce se už pokoušely sondy z různých zemí, nyní se zapojují Spojené arabské emiráty a plánují vyslat k přirozené družici Země svůj přistávací modul. Lander by se měl k Měsíci vypravit v roce 2024. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře