Showa Denko na cestě k 80TB diskům vyvinulo nové plotny pro HAMR

Showa Denko na cestě k 80TB diskům vyvinulo nové plotny pro HAMR
, , aktualita
Společnost Showa Denko K.K. (SDK), jeden z hlavních dodavatelů ploten pro výrobce pevných disků, ohlásila ukončení vývoje nových verzí pro disky s technologií HAMR, čili Heat-Assisted Magnetic Recording. 
K oblíbeným
reklama
Showa Denko K.K. tak má už hotový vývoj nových ploten pro disky využívající lasery pro umožnění zápisu. Nové plotny mají zcela nový typ magnetické vrstvy s velice malými zrny pro účel maximalizace hustoty zápisu, přičemž konečným cílem pro ně bude dosažení kapacity 70 až 80 TB pro 3,5" formát. 
 
 
Nové plotny jsou v základu vyrobeny z hliníku a magnetická vrstva je zase tvořena slitinou železa a platiny. Výrobce přitom musel vytvořit novou speciální strukturu záznamové vrstvy, kterou vidíme na následujících fotografiích. Jednotlivá zrna tak mají v průměru něco přes 5 nm. 
 
pohled seshora na povrch plotny
 
průřez plotnou
 
Kvůli velice malým zrnům, jež by bylo možné s využitím klasických materiálu magnetizovat až moc snadno, bylo nutné využít feromagnetický materiál s velice vysokou koercivitou, čili schopností odolat vnějšímu magnetickému poli, aniž by jej ovlivnilo. To ale znamená, že pro zápis pomocí diskových hlav je nutné danou oblast plotny zahřát, a právě k tomu slouží obecně technologie EAMR - Energy-Assisted Magnetic Recording, kam patří laserová HAMR i mikrovlnná MAMR. Tomuto zahřívání musel být přizpůsoben výběr hlavního materiálu pro výrobu ploten a dále neplatí, že co se hodí pro HAMR, bude využitelné i pro MAMR.
 
Společnost SDK nemluví o tom, jaká je maximální (zatím) teoretická hustota zápisu nových ploten. Pro dnešní plotny využívané v discích s klasickým způsobem zápisu přitom platí až 1,14 Tb na čtverečný palec a můžeme počítat s tím, že tato hodnota už v jejich případě moc nahoru nepůjde. 
 
Čili pokud SDK počítá se 70 až 80 TB disky formátu 3,5", pak by nové plotny měly nabídnout cca 5 až 6 Tb na čtverečný palec, a to pokud počítáme s tím, že disky budou mít stále stejné množství ploten (maximálně 9). 
 
Společnost Showa Denko dodává plotny všem aktuálním výrobcům disků, ovšem společnosti jako Seagate a Western Digital si vyrábějí i vlastní, díky čemuž se mohou těšit s vyšších marží. Zatím tak nevíme, kdo jako první využije nové plotny od SDK, které se ještě na trh nechystají, protože výroba dosud nebyla spuštěna. Seagate chce ale ještě letos dostat na trh své HAMR disky, takže ten zatím spíše využije vlastní plotny a Toshiba už od SDK nové plotny odebírá, ale zde jde o jiné verze pro disky s MAMR. Čili uvidíme. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD opravuje problematické ovladače Radeonů, uvádí verzi 20.2.2 AMD opravuje problematické ovladače Radeonů, uvádí verzi 20.2.2
Pokud máte grafickou kartu AMD Radeon a zažíváte s ovladači Radeon Software Adrenalin 2020 Edition nestabilitu, černé obrazovky a jiné chyby, má pro vás AMD řešení. Mnoho z těchto pádů má vyřešit nová verze 20.2.2.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H
Poslední dobou uniklo mnoho benchmarků mobilních procesorů Intel, které by měly bojovat proti připravovanému Ryzenu 7 4800H, ale pořád jsme neměli výsledky tohoto procesoru od AMD. To se nyní mění a máme čísla z Geekbench 4 i 5.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NASA otestovala motor pro příští měsíční mise NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny
Herec Steven Seagal bude muset zaplatit pokutu 314 tisíc dolarů za matoucí propagaci kryptoměny Bitcoiin2Gen. Stal se její tváří v roce 2018 a jen o chvíli později byla shledána jako podvod s pyramidovým schématem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů
Intel by měl pomalu postupovat k vydání svých prvních samostatných grafických karet po modelu 740 a k tomu bude potřebovat i příslušnou softwarovou výbavu. Nyní je tu jako novinka pro Command Centre také funkce pro streamování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře