SiFive Hive Unmatched: nová deska s pětijádrovým RISC-V

SiFive Hive Unmatched: nová deska s pětijádrovým RISC-V
, , aktualita
Nedávno jsme se dozvěděli, že SiFive si chystá vývojářské desky s procesory RISC-V, otevřenou architekturou. Nyní se objevuje nová deska, která je určena právě pro vývojáře, ale ukazuje, jak by mohly vypadat produkty pro široký trh. 
K oblíbeným
reklama
Máme tu tak platformu SiFive Hive Unmatched založenou na desce s SoC SiFive FU740. Jedná se o čip s procesorovými jádry založenými na RISC-V, kterou můžeme vidět především jako konkurenci pro ARM. Všímá si jí přitom už řada velkých firem jako Alibaba Group, Western Digital, Samsung, Micron či Qualcomm. 
 
 
My tu máme desku, která nám nejen připomene formát Mini-ITX. Ona přímo je formátu Mini-ITX, jak ukazuje i umístění montážního šroubku vlevo dole a navíc se zde využívá ATX napájení, čili by neměl být žádný problém s jejím zprovozněním s využitím běžných zdrojů, skříní a dalšího vybavení. Deska ale ještě není plně osazena, takže nevidíme konečnou podobu produktu, který se bude prodávat za 655 USD, a to s bootovatelnou SD kartou s OS Linux. Celkově jde o nástupce desky Hive Unleashed, která neměla podporu PCIe či USB 3.2 Gen 1 a především měla mnohem slabší procesor. 
 
 
SiFive FU740 na nové desce nám může připomenout intelovský Lakefield. Jde totiž také o pětijádrový procesor tvořený čtyřmi plus jedním jádrem. Tím ale podobnost končí. Jednak tu jsou čtyři silnější a jedno slabší jádro, přičemž v případě Lakefieldu je tomu spíše naopak a pak jde pochopitelně o zcela jiný hardware. Čtveřice jader U74 je zde doplněna jádrem S7, které bude sloužit pro účely RTOS (real-time operating system), zatímco na U74 už bude běžet onen předinstalovaný Linux. 
 
Deska ještě obsahuje přímo na sobě paměťové čipy DRAM s kapacitou 8 GB, 32 MB paměti QSPI Flash, dále dva sloty M.2 (jeden pro Wi-Fi modul, druhý pro SSD) i gigabitový Ethernet plus čtyři USB 3.2 Gen 1 Type A. 
 
SiFive tak pokračuje ve svém záměru vybavit vývojáře svými deskami, což je základní předpoklad pro to, aby celá architektura RISC-V měla šanci se prosadit. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala