www.svethardware.cz
>
>
>

SK Hynix odstartoval výrobu 128vrstvých NAND Flash, chystá 176 vrstev

SK Hynix odstartoval výrobu 128vrstvých NAND Flash, chystá 176 vrstev
, , aktualita
Dnes jsou obvyklé 64vrstvé paměti NAND Flash, ale prosazují se už také 96vrstvé a brzy budou aktuální produkty se 128vrstvými paměťmi, které právě začala vyrábět ve velkém společnost SK Hynix. Po nich bude následovat 176 vrstev.
K oblíbeným
reklama
Díky rostoucímu počtu vrstev paměťových buněk může kapacita pamětí 3D NAND Flash velice pěkně škálovat, což především stojí za rostoucí kapacitou SSD v poslední době i klesající cenou za gigabajt. Zde existuje velký rozdíl mezi paměťmi NAND Flash a DDR4 DRAM. V případě operačních pamětí můžeme být víceméně rádi za to, že se jejich ceny dostaly alespoň na úroveň z roku 2016, což je na jednu stranu dobře, ale za pokrok se to označit nedá.
 
To cena NAND Flash za gigabajt vytrvale klesá, stačí se podívat na cenovou historii vybraných SSD. Například Samsung 860 EVO 500GB ještě minulý rok přišel na téměř pět tisíc korun a dnes se běžně prodává za necelé dva tisíce. A když nebudeme vybíraví, i za 2500 Kč se dá pořídit 1TB SSD a brzy hůře rozhodně nebude, takže už pomalu nastává doba, kdy si běžný uživatel na pevný disk pro svůj počítač ani nevzpomene. Není také divu, že se letos očekává prudký pokles prodejů HDD pro PC, a to asi o polovinu, nicméně pevné disky se dále budou téměř stejně dobře prodávat pro externí úložná zařízení, spotřební elektroniku a datová centra, takže hrana jim ještě nezvoní. 
 
 
SK Hynix k dalšímu vývoji elektronických úložných zařízení přispěje svými 128vrstvými 4D NAND Flash, které přicházejí do výroby jen osm měsíců po 96vrstvých. Tyto nové paměti dosahují kapacity 1 Tb a každý z nich je vybaven více než 360 miliardami buněk NAND, které ukládají tři bity (TLC). Paměti typu TLC ostatně dnes na trhu vedou a podílejí se na něm z 85 procent. 
 
Přechodem na 128vrstvé paměti z 96vrstvých firma SK Hynix zvyšuje produktivitu na wafer o 40 % a my se můžeme prvních výsledných produktů dočkat ještě letos. Nové paměti využívají tzv. four-plane architekturu, díky níž dosáhnou přenosových rychlostí 1400 Mb/s na jeden 1Tb čip. Ty se pak mohou vměstnat po osmi do jednoho 1 mm tlustého pouzdra s výslednou kapacitou 1 TB a SK Hynix předpokládá, že se taková pouzdra dostanou i do chytrých telefonů. 
 
Samotná firma pak plánuje výrobu 2TB SSD s vlastním kontrolerem a firmwarem a pro datová centra vyvine i 16TB a 32TB NVMe SSD. Aktuálně je také ve vývoji už technologie pro výrobu 176vrstvých pamětí, které tak o dalších 38 % zvýší kapacitu pamětí na stejné ploše. 
 
Zdroj: SK Hynix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala47 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
18.10.2019, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
18.10.2019, recenze, Jan Vítek8 komentářů