www.svethardware.cz
>
>
>

Sledování očí jako běžná součást budoucích VR headsetů?

Sledování očí jako běžná součást budoucích VR headsetů?
, , aktualita
Aktuální generace VR headsetů představuje slušný pokrok oproti tomu, co bylo k dispozici předtím, ale že by nebylo co vylepšovat, to se rozhodně nedá říci. Ve skutečnosti je plno věcí, které by mohly a měly být udělány lépe.
K oblíbeným
reklama
Mezi tolikrát diskutované problémy aktuálních VR headsetů patří jednak očividné věci jako rozlišení vs. výkon, dále zapeklité potíže s bolestmi hlavy či prostě nevolností, sledování pohybu, zajištění co nejkratší prodlevy mezi vstupem a výstupem nebo také kabely. Pokud by toto všechno bylo uspokojivě vyřešeno a na trhu byl dostatek softwaru, pak by celý trh s VR určitě odstartoval jinak než ve skutečnosti. Nicméně na tom všem se pracuje a VR headsety příští generace se mají zlepšovat i jinými způsoby, a to i s použitím technologie pro sledování pohybu očí. K čemu by mohla být dobrá?

Už dnes máte možnost si za rozumné peníze pořídit ovladač jako Tobii Eye Tracker, který už má slušnou podporu ze strany softwarových vývojářů a umožní využívat oči při ovládání her i aplikací. Můžeme tak třeba pohledem do rohu monitoru se virtuálně rozhlížet, případně rovnou očima mířit nebo využívat schovávací menu, která se objeví pouze při přímém pohledu na danou část obrazovky. Něco z toho by pak mělo fungovat i v případě VR headsetů. Rozhlížení asi ne, neboť to si zajistíme sami, ale řešit se tak může problém s ovládáním. S nasazeným headsetem jsme vizuálně odříznuti od reality, takže pak musíme využívat vstupní zařízení pouze po hmatu, a proto je tak důležitý vývoj ovladačů pro VR headsety. Systém sledování očí by pak mohl ovládání dále vylepšit, ať už jde o samotnou akci nebo třeba jen o prostý pohyb v menu.

Nyní už jsou technologie pro sledování očí levné a dostupné, takže jejich integrace do VR headsetů nemusí stát moc. Navíc by mohla přinést v konečném důsledku i úspory, a to tak, že se využije vylepšená technologie pro renderování obrazu v různých rozlišeních. Dnes je to především NVIDIA Multi-Res Shading, která umožní vykreslovat scénu uprostřed obrazu v plném rozlišení a po stranách ve sníženém. To jsme si již vyzkoušeli v novém Shadow Warrior 2, kde však systém nijak nereaguje na to, kam se na monitoru díváme. Pokud by se toto spojilo se sledováním pohybu očí, uživatel by v podstatě ani neměl šanci zjistit, že je obraz mimo oblast jeho ostrého vidění renderován v nižším rozlišení, tedy za předpokladu, že by systém reagoval na pohyby oka s minimálním zpožděním. Lze také uvažovat o tom, že by oblast s nejvyšším rozlišením pak mohla být daleko menší než dnes, díky čemuž by byl dopad na výkon ještě vyšší.

Sledování očí ve VR headsetech tak rozhodně má smysl, ale bude třeba to dotáhnout do konce, což je opět problém podpory ze strany softwaru. Potřebné funkce musí umožnit jednak výrobci grafických karet, s čímž nebude velký problém, ale pak i samotní vývojáři her a aplikací. Uvidíme, co přinese takový Fove VR, jehož existence je na sledování očí založena a pak tu máme i samotnou společnost Tobii spolupracující se StarBreeze na vývoji headsetu StarVR IMAX. Technologie je připravena a zbývá jí zajistit podporu, což je bohužel pro VR přetrvávající problém.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář