Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Smartfouny III. - Jak se žije s komunikátorem?

3.2.2003, Petr Hájek, článek
Smartfouny III. - Jak se žije s komunikátorem?
Treo 270 již sice není žádná horká novinka, patří ale k jednomu z mála dostupných komunikátorů na bázi Palm OS na našem trhu. Neodolali jsme a výsledkem naší testovací snahy je tento další populárně-netechnický článek, který si klade za cíl odpovědět na výše uvedenou otázku.
Pokusím se neopakovat, co už napsali kolegové ve svých recenzích přístrojů Handsping Treo 90 a Handspring Treo 180, ve kterých se dozvíte o technických detailech mladších příbuzných vše a najednou.

Jen poznámka na začátek, na náhledové obrázky si můžete ťuknout pro zvětšení.

Komunikátor Treo 270 v sobě sdružuje barevný přístroj značky Palm a mobil GSM. Je dostupný v šedé elegantní barvě, kterou osobně pokládám za ještě povedenější, než čerň předchozích verzí. Přestože jde o plast, nepůsobí lacině. Treo vypadá možná na první pohled nezvykle, ale řešení PDA (potažmo mobilu) s flipem je z hlediska výrobce poměrně praktická věc, celé zařízení má mnohem menší výšku a na obě strany flipu se dá umístit více prvků, které by se jinak na menší půdorys nevešly, mimoto také chrání displej.

Co se týče velikosti displeje (nejdříve fyzické), je o pár milimetrů menší, než je u Palmáčů zvykem, myslím ale, že u Handspringu zvolili přijatelný kompromis mezi velikostí displeje, hrubým rastrem rozlišení 160 x 160 a přehledností.

Ovládání přes stylus je samozřejmostí, dále je tu Jog rocker - kolečko, Jog dial to sice není, ale aspoň něco. Je dvoupolohové, lze jej stisknout nebo krátkodobě přidržet. LED nahoře indikuje věci jako třeba dobíjení nebo nedostupnost sítě, ap. Dále tu najdeme běžná čtyři tlačítka pro předvolené aplikace a tlačítka nahoru/dolů. Trochu mi vadila spodní "šipka" - je umístěna možná až příliš šikmo.

Co se týče klávesnice, tak se přiznám, že jakožto poměrně nerozhodná povaha jsem si ani po několika dnech s Treem nebyl jistý, jestli je klávesnice lepší nebo horší než Graffiti ploška. Oba způsoby ručního vstupu jistě najdou svoje fanatické zastánce, ale osobně bych nakonec asi přece jen jakožto "psavá" povaha dal přednost Graffiti.

Pro neznalé minikláves je připravený tutorial, který vysvětlí všechny chvaty + co a jak.

Použitý Palm OS 3.5.2H5.6. je něco jako minimální standard. Je trochu škoda, že nelze systém "přeflashnout" na vyšší verzi, ale dá se říct, že spustíte víceméně všechny aplikace pro Palmy pro OS nižší, než 5.0.
PDA zná dva režimy - kapesní počítač a telefon, kdy oba mohou existovat dobře i jeden bez druhého - můžete mít komunikátor, jen mobil nebo jen Palmáč, záleží na Vás. Výdrž je vcelku snesitelná, pokud Treo 270 používáte především jako mobil, občas naťukáte zprávu a zavoláte, hravě vydrží několik dní, pokud ale některou z výše jmenovaných činností provádíte častěji, případně neustále něco kutíte, instalujete a prohlížíte, buďte připraveni na výdrž cca 1-2 dny.

Velmi mě potěšilo, že u Handspringů znají čísla - proklamovaných 16 MB RAM zde totiž znamená 15872 kB volných. Ne nesmějte se, třeba u takového Tungstenu T je z 16 MB RAM dostupných 14 MB, paradox, že?

Pro aplikace i Vaše data je k dispozici spousta paměti - každpádně, nepřítomnost slotu pro paměťovou kartu nahrazují pořádným množstvím RAM. Uvažte, že "superhighendové" Sony Clié PEG-NX70V a NX60 mají podobně jako nově ohlášené Sony Clié PEG-NX90 stejné množství paměti, přitom jde o stroje výkonem i cenou někde úplně jinde. Jinak řečeno, zatímco na Treu je paměti "tak akorát", u Clií se šetří na nesprávném místě.

Synchronizuje se přes kabel, kolébka by se určitě hodila. Součástí dodávky je i Headset - samozřejmě s kabelem.
Velice praktické je, že chvilkovým podržením zapínacího tlačítka se od/při-hlásíte ze sítě. Večer při vyřizování agendy a schůzek nebo čtení novin je nesmírně příjemné přímo z postele vyřídit došlou zprávu bez nutnosti shánět mobil po bytě. Když Vám přijde zpráva, prostě vyskočí nad aktivní aplikaci okno, vy plynule odpovíte a nerušeně se zase vrátíte k práci.

Asi záleží hodně na stylu, jakým je člověk zvyklý držet obyčejné psací pero, ale mně osobně stylus připadal trochu krátký - být aspoň o půl centimetru delší, netlačil by tolik.

Co se mi na Treu s klávesnicí opravdu velice líbilo je rychlost, s jakou jde "lepit" SMS. Když si totiž zvyknete na miniklávesničku (za pár dní ji máte v krvi a začnete psát poslepu), tak můžete psát solidní rychlostí. Navíc si lze přededitovat slova a slovní spojení, která pak vložíte jediným klikem a pouze doplníte. Např. do přededitované a vložené věty jen doplníte jméno a čas a zpráva o zpoždění je na světě. Ano, v podstatě jde o obyčejné šablony z mobilů, jen při rychlém ovládání stylusem dostávají další rozměr - můžete dokonce vkládat přededitované řetězce i do těchto šablon.

Podívejme se na krátký popis "komunikátorovských" aplikací, které v Treu najdeme:
  • Phone Book - Treo 270 má pod jedinou klávesou sdruženy rychlé předvolby (čísla komu nejčastěji voláte), vlastní vytáčení i kontakty - je to trochu nezvyklé, ale když se nad těmito položkami zamyslíte, zjistíte, že je to vcelku logické držet je u sebe.
  • SMS - zprávy jsou rozdělené ve složkách Inbox, Sent, Pending - u každé SMS máte datum, čas, číslo, listování v seznamech je velmi pohodlné, protože na displej se Vám obvykle vlezou 3-4 celé zprávy.
  • SIM Book - Aplikace pro práci se SIMkou, nabízí přenos čísel do Trea, také lze přímo odtud napsat SMS nebo zavolat.
  • SIM Services - služby poskytované operátorem.
  • Blazer - internetový prohlížeč.
Další aplikace, které najdeme u všech PDA od Handspringu:
  • City Time - zobrazuje čas v různých světových městech (až 4 najednou) a časových zónách.
  • DateBook+ - zde souhlasím se ZM, vylepšený Datebook z Palmáče, který je dokonce lepší, než pozdější verze od Palmu - např. na rozdíl od Palmů nabízí celoroční kalendář.
Pokud se Vám aplikace dodávané Handspringem nebudou zdát, můžete PDA samozřejmě dovybavit vlastním softem.

Problémů s nekorektním vyzváněním a ukončováním hovoru jsem i po potestování nezakusil, vypadá to, že nová Trea mají buď další revizi OS nebo u Handspringu zapracovali na nové verzi systémového programu, který obsluhuje samotné GSM služby.

Další důležitá věc - citlivost na signál a přístup do sítě. Hmmm, citlivost na signál bych si troufl subjektivně označit jako velmi průměrnou, v místech se slabším signálem už mělo Treo potíže, ale pokud se nechalo chvíli v klidu, většinou se dalo přemluvit k aspoň "jedné čárce", no budiž.

Zamrzí, že Treo 270 trpí podobným neduhem jako jeho mladší bratři - nestejnoměrným podsvícením.

Pro někoho, kdo uvažuje o koupi staršího barevného Palmáče a průměrného mobilu jistě zajímavá volba, škoda jen té vysoké ceny, za kterou hravě seženete highendové Pocket PC s procesorem XScale na 400 MHz. Pokud by Vám nevadilo časté nabíjení (každé 1-2 dny při častém používání), jsem si jistý, že s GPRS to rozhodně nebude špatný společník.

A ještě jedna výtka na závěr:

Kolega ZM nelenil a otestoval funkčnost SIM tookitu na Treu s u nás nejrozšířenější aplikací - GSMbankingem E-banky. Výsledek? Stejný jako u všech "starších" modelů Trea: GSM banking NEFUNGUJE, po obdržení první zprávy se celá telefonní část "zasekne" a pomůže až restart.

Děkujeme za zapůjčení panu Tomáši Brožovi a webu Palm PC.