reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Snapdragon 8 Gen 3 dle prvních testů v MT o 12 % překonává Apple A16 Bionic

, , aktualita
Snapdragon 8 Gen 3 dle prvních testů v MT o 12 % překonává Apple A16 Bionic
Připravovaný mobilní procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 by měl výkonem překonat nynější Apple A16 Bionic. Hovoří tak jedny z prvních testů, které se nedávno objevily na Internetu. Lepší má být především ve víceláknovém nasazení.
Snapdragon 8 Gen 3 dle prvních testů v MT o 12 % překonává Apple A16 Bionic
Ve třídě mobilních procesorů se mnozí snaží dohnat výkonnostní náskok Applu. Ten si pro každý rok připravuje novou generaci svých procesorů, nicméně jeho tradiční konkurence zejména v podobě Samsungu a Qualcommu by chtěla konečně srazit ty výraznější rozdíly mezi svými procesory a těmi od Applu. Samsung chystá Exynos 2400, Qualcomm zas Snapdragon 8 Gen 3 a je to právě onen Snapdragon, k němuž tu máme nová data. Už víme, že by měl obsahovat výkonné jádro Cortex-X4 a být v konfiguraci 1+2+3+2 nebo 1+5+2. V zásadě je to skoro jedno, prostředních 5 jader je stejného typu Cortex-A7xx v obou případech, první konfigurace ale hovoří o tom, že by se mohly lišit takty nebo velikost cache. Která z nich bude nakonec zvolena (zda všech 5 středních jader bude stejných, nebo se budou mírně lišit), to ještě nevíme.
 
 Qualcomm Snapdragon
 
Objevily se nicméně výsledky benchmarku Geekbench 6, kde měl nový Snapdragon 8 Gen 3 zastínit stávající vlajkovou loď od Applu. Zde připomeňme, že Apple nadále používá jen 6jádrovou konfiguraci 2P+4E, zatímco na Androidech je běžných 8 jader, a to i v low-endu. To se také projevuje v dosažených výkonech. Snapdragon s 2563 body překonává Apple A16 Bionic v jednovláknovém testu jen o 1,4 % (ten má 2528 bodů), nicméně ve vícevláknové verzi benchmarku už se 7256 body vítězí o nemalých 11,6 % (Apple má 6502 bodů).
 
Toto srovnání má ale i jednu chybičku. Srovnává připravovaný procesor se stávajícím. Jenže až Snapdragon 8 Gen 3 přijde na trh, Apple už bude mít A17 Bionic, který patrně bude výkonem zase někde jinde. Navíc oproti Qualcommu s technologií N4P bude Apple využívat 3nm technologii, takže je možné, že konkurenci opět unikne výkonem i spotřebou. To se ale teprve uvidí. Procesory Applu uvidíme patrně za 4 měsíce (dá se předpokládat keynote v první polovině září s představením iPhonu 15). U Qualcommu se předpokládá spíše závěr roku (listopad nebo prosinec 2023).
 


reklama
reklama
reklama