www.svethardware.cz
>
>
>

Solární plachta funguje, družice LightSail 2 s její pomocí změnila svou orbitu

Solární plachta funguje, družice LightSail 2 s její pomocí změnila svou orbitu
, , aktualita
Družice LightSail 2 pohybující se na oběžné dráze Země jako první vesmírné plavidlo vůbec použila k pohonu solární plachtu. Tu si také s vlastní pomocí vyfotila a je vidět, že ta je skutečně napnutá pod náporem fotonů.
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se podívali na to, že na rozdíl od první družice LightSail se následovné LightSail 2 už povedlo na orbitě rozvinout svou solární plachtu, takže už mohl následovat praktický pokus s jejím využitím. Ten měl za cíl ověřit, zda družice bude schopna dostat se na jinou oběžnou dráhu, čili zda bude moci změnit rychlost a směr svého pohybu, a to pouze pomocí plachty vystavené slunečnímu světlu. 
 
Fotografie plachty o hraně 5,5 metru na LightSail 2 se Zemí v pozadí
 
Jak je vidět z fotografie, mylarová plachta není zdaleka tak hezky rovná jako na renderovaných obrázcích. Něco z toho má pochopitelně na svědomí širokoúhlý objektiv, ale i tak lze říci, že plachta je nadutá. To se ostatně dalo očekávat, pokud má skutečně fungovat pro pohon družice. 
 
 
Tato animace nám zase ukáže, jakým způsobem byla plachta použita. Na vhodném místě oběžné dráhy byla vystavena působení Slunce, takže družice při pohybu směrem od něj zrychlila, a mohla zvýšit své apogeum (nejvyšší bod při oběhu kolem Země). Ještě před jeho dosažením ve stínu Země dala svou plachtu přímo kolmo na Slunce, aby ji nezpomalovalo a naopak nesnižovalo perigeum (nejnižší bod). Je také nutné upozornit, že animace je pouze informativní a nijak neznázorňuje to, jak moc se apogeum navýšilo. 
 
LightSail 2 sestrojila neziskovka Planetary Society, jejíž ředitel Bill Nye, známý populizátor vědy, uvedl, že je pro něj plavení se na slunečních paprscích velice romantické. Ostatně se dá říci, že se tak trošku vrátila éra plachetnic, o níž by někdo možná soudil, že v moderní době letů do vesmíru nemá už co pohledávat. Zda ale bude tento pohon skutečně využitelný v praxi, na to si ještě počkejme, ostatně každému musí být jasné, že nebude silný a také že jej nelze využít pro pohyb do všech směrů, a to zvláště ve vesmírném vzduchoprázdnu. 
 
A jak vůbec tvůrci LightSail 2 zjistili, že jejich družice dokázala upravit svou orbitu? Ta totiž nese zrcadla pro odrážení laserových paprsků, takže byl jednoduše využit laserový dálkoměr dole na zemi. Ty zjistily, že plachty dokázaly zvednout apogeum oběžné dráhy o necelé dva kilometry. Navýšení naznačené v animaci je tak skutečně velice přehnané a slouží jen pro ukázku. 
 
Planetary Society už žádnou LightSail 3 nechystá, neboť jejím cílem není vyvíjet solární pohon. Vyzývá ostatní, aby v tom pokračovali a dává k dispozici vše, co vyvinula a zjistila. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP
Pro velmi levné notebooky určené např. do školství jsou určené dva nové mobilní procesory společnosti AMD, 3015e a 3020e. Ty sice nepřesvědčí vysokým výkonem, potěší však nízkou spotřebou. Slibují 6W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře