www.svethardware.cz
>
>
>

Solární plachta funguje, družice LightSail 2 s její pomocí změnila svou orbitu

Solární plachta funguje, družice LightSail 2 s její pomocí změnila svou orbitu
, , aktualita
Družice LightSail 2 pohybující se na oběžné dráze Země jako první vesmírné plavidlo vůbec použila k pohonu solární plachtu. Tu si také s vlastní pomocí vyfotila a je vidět, že ta je skutečně napnutá pod náporem fotonů.
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se podívali na to, že na rozdíl od první družice LightSail se následovné LightSail 2 už povedlo na orbitě rozvinout svou solární plachtu, takže už mohl následovat praktický pokus s jejím využitím. Ten měl za cíl ověřit, zda družice bude schopna dostat se na jinou oběžnou dráhu, čili zda bude moci změnit rychlost a směr svého pohybu, a to pouze pomocí plachty vystavené slunečnímu světlu. 
 
Fotografie plachty o hraně 5,5 metru na LightSail 2 se Zemí v pozadí
 
Jak je vidět z fotografie, mylarová plachta není zdaleka tak hezky rovná jako na renderovaných obrázcích. Něco z toho má pochopitelně na svědomí širokoúhlý objektiv, ale i tak lze říci, že plachta je nadutá. To se ostatně dalo očekávat, pokud má skutečně fungovat pro pohon družice. 
 
 
Tato animace nám zase ukáže, jakým způsobem byla plachta použita. Na vhodném místě oběžné dráhy byla vystavena působení Slunce, takže družice při pohybu směrem od něj zrychlila, a mohla zvýšit své apogeum (nejvyšší bod při oběhu kolem Země). Ještě před jeho dosažením ve stínu Země dala svou plachtu přímo kolmo na Slunce, aby ji nezpomalovalo a naopak nesnižovalo perigeum (nejnižší bod). Je také nutné upozornit, že animace je pouze informativní a nijak neznázorňuje to, jak moc se apogeum navýšilo. 
 
LightSail 2 sestrojila neziskovka Planetary Society, jejíž ředitel Bill Nye, známý populizátor vědy, uvedl, že je pro něj plavení se na slunečních paprscích velice romantické. Ostatně se dá říci, že se tak trošku vrátila éra plachetnic, o níž by někdo možná soudil, že v moderní době letů do vesmíru nemá už co pohledávat. Zda ale bude tento pohon skutečně využitelný v praxi, na to si ještě počkejme, ostatně každému musí být jasné, že nebude silný a také že jej nelze využít pro pohyb do všech směrů, a to zvláště ve vesmírném vzduchoprázdnu. 
 
A jak vůbec tvůrci LightSail 2 zjistili, že jejich družice dokázala upravit svou orbitu? Ta totiž nese zrcadla pro odrážení laserových paprsků, takže byl jednoduše využit laserový dálkoměr dole na zemi. Ty zjistily, že plachty dokázaly zvednout apogeum oběžné dráhy o necelé dva kilometry. Navýšení naznačené v animaci je tak skutečně velice přehnané a slouží jen pro ukázku. 
 
Planetary Society už žádnou LightSail 3 nechystá, neboť jejím cílem není vyvíjet solární pohon. Vyzývá ostatní, aby v tom pokračovali a dává k dispozici vše, co vyvinula a zjistila. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů