www.svethardware.cz
>
>
>

Solární plachta funguje, družice LightSail 2 s její pomocí změnila svou orbitu

Solární plachta funguje, družice LightSail 2 s její pomocí změnila svou orbitu
, , aktualita
Družice LightSail 2 pohybující se na oběžné dráze Země jako první vesmírné plavidlo vůbec použila k pohonu solární plachtu. Tu si také s vlastní pomocí vyfotila a je vidět, že ta je skutečně napnutá pod náporem fotonů.
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se podívali na to, že na rozdíl od první družice LightSail se následovné LightSail 2 už povedlo na orbitě rozvinout svou solární plachtu, takže už mohl následovat praktický pokus s jejím využitím. Ten měl za cíl ověřit, zda družice bude schopna dostat se na jinou oběžnou dráhu, čili zda bude moci změnit rychlost a směr svého pohybu, a to pouze pomocí plachty vystavené slunečnímu světlu. 
 
Fotografie plachty o hraně 5,5 metru na LightSail 2 se Zemí v pozadí
 
Jak je vidět z fotografie, mylarová plachta není zdaleka tak hezky rovná jako na renderovaných obrázcích. Něco z toho má pochopitelně na svědomí širokoúhlý objektiv, ale i tak lze říci, že plachta je nadutá. To se ostatně dalo očekávat, pokud má skutečně fungovat pro pohon družice. 
 
 
Tato animace nám zase ukáže, jakým způsobem byla plachta použita. Na vhodném místě oběžné dráhy byla vystavena působení Slunce, takže družice při pohybu směrem od něj zrychlila, a mohla zvýšit své apogeum (nejvyšší bod při oběhu kolem Země). Ještě před jeho dosažením ve stínu Země dala svou plachtu přímo kolmo na Slunce, aby ji nezpomalovalo a naopak nesnižovalo perigeum (nejnižší bod). Je také nutné upozornit, že animace je pouze informativní a nijak neznázorňuje to, jak moc se apogeum navýšilo. 
 
LightSail 2 sestrojila neziskovka Planetary Society, jejíž ředitel Bill Nye, známý populizátor vědy, uvedl, že je pro něj plavení se na slunečních paprscích velice romantické. Ostatně se dá říci, že se tak trošku vrátila éra plachetnic, o níž by někdo možná soudil, že v moderní době letů do vesmíru nemá už co pohledávat. Zda ale bude tento pohon skutečně využitelný v praxi, na to si ještě počkejme, ostatně každému musí být jasné, že nebude silný a také že jej nelze využít pro pohyb do všech směrů, a to zvláště ve vesmírném vzduchoprázdnu. 
 
A jak vůbec tvůrci LightSail 2 zjistili, že jejich družice dokázala upravit svou orbitu? Ta totiž nese zrcadla pro odrážení laserových paprsků, takže byl jednoduše využit laserový dálkoměr dole na zemi. Ty zjistily, že plachty dokázaly zvednout apogeum oběžné dráhy o necelé dva kilometry. Navýšení naznačené v animaci je tak skutečně velice přehnané a slouží jen pro ukázku. 
 
Planetary Society už žádnou LightSail 3 nechystá, neboť jejím cílem není vyvíjet solární pohon. Vyzývá ostatní, aby v tom pokračovali a dává k dispozici vše, co vyvinula a zjistila. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář