Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
24.1.2023, Milan Šurkala, aktualita
Začíná se spekulovat, že by z nabídky mohla vymizet řada mobilních dedikovaných grafických karet GeForce MX. Důvodem by totiž mohl být hodně vysoký výkon integrovaných grafických čipů v moderních procesorech.
drk22 (585) | 25.1.202310:02
Vždyzky to můžou překoncipovat jako kartu vhodnou na něco jiného, třeba multimédia. Hafo video kodeků schopnost akcelerovat i kompresi, výstup na více monitorů a podobně. Spoustu lidí nějaký 3d výkon vlastně vůbec nezajímá... Integrované grafiky měli v tomto často plno omezení. Například ne dost video výstupů či max rozličení pro hw převod videa.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
wrah666 (6148) | 24.1.202319:49
Ne že bych rýpal, ale Mxka jsou k ničemu už roky. Buď holt budou muset zvednout výkon, nebo je stornovat.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
Milan Šurkala (3270) | 24.1.202320:59
"Buď holt budou muset zvednout výkon, nebo je stornovat.­"

Jak je psáno v článku, zvýšení výkonu také nedává moc smysl, protože tam už jsou výkonem mobilní RTX.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
wrah666 (6148) | 24.1.202321:45
Právě, tam už je obsazeno. A ostatně, ona ta mezera, kam se MX cpaly byla hodně úzká vždy. Výkon vždycky tristní, spíš šlo o pocit, že člověk má ­"dedikovanou grafickou kartu­", než že by měla nějaký reálný přínos. ­/Za mě je spíš škoda, že se neprosadilo nějak víc řešení z tuším kaby lake. Na jedné desce substrátu procesor, grafický čip a HBM. I když, ­"neprosadilo­" není jisté, AMD čipletová technologie by si přímo říkala o umístění grafického čipletu s i pamětí. A Intelí ted´ty severové procesory, co mají mít integrované HBM paměti a ­"akcelerátory­" k tomu mají též velmi blízko. Akcelerátor je obecně grafika, jen bez obrazového výstupu, který by se ale určitě dal snando vrazit na další plátek křemíku. ­(A v případě toho Intelu, co má být stejně složen z kolika desítek samostatných kusů, by asi nebyl problém přidet jeden další kousíček vedle.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
HoCh (170) | 25.1.202313:26
Dávat HBM pro grafiku integrovanou v procesoru by bylo dost plýtvání zdroji. Rychlosti chystaných DDR5 jsou velmi slušné. Třeba DDR5 na 10Gb­/s dá propustnost 160GB­/s, což dá na sběrnici 2x64=128 bitů 44% propustnosti paměti karty rtx3060, 71% karty rtx3050 a 62% propustnosti 1 čipu HBM2. Reálnou propustnost by šlo ještě výrazně zvýšit využitím Infinity Cache ­(IC­),. Ale to, že chystaný Phoneix nemá IC ukazuje, že propustnost DDR5 u něj nebude ­(při výkonu té integrované grafiky­) zásadním omezením.

Prostor pro přifukování propustnosti pomocí InfinityCache ­(IC­) je přitom docela velký. Mezi RDNA2 a RDNA3 se propustnost IC zvedla přibližně 2,5x a blíží se k 5 TB­/s. Kolik z téhle propustnosti IC se přidá k propustnosti DDR5 je dáno úspěšností nalezení dat v IC ­(hit rate­). Ta závisí na poměru velikosti grafické paměti a vyrovnávací paměti IC a taky na strategii práce s ní.

U RDNA2 karet řady rx5000 byla IC navržena tak, že propustnost kombinace GDDR+IC se zvýšila 3,2x proti samotně GDDR. Kdyby se pomocí IC pro integrovanou grafiku propustnost kombinace DDR5+IC zvýšila 3x, jsme na 480GB­/s, což je víc než je propustnost GDDR u karty rtx3070 ­(448GB­/s­). I když tohle porovnání není úplně košér, protože i nVidia karty používají vyrovnávací paměti na GPU čipu a i u nich díky tomu tedy dojde ke zvýšení efektivní propustnosti kombinace GDDR+cache paměti. Ale přínos použití IC proti integrované grafice běžící jen na samotné DDR5 může být značný.

Ideální by bylo, aby nešlo o vyhrazenou vyrovnávací paměť pro grafiku, ale o systémovou vyrovnávací paměť společnou pro CPU a GPU, aby byl křemík využitý nejen ve hrách, ale i v běžných aplikacích. Jenže způsob využívání se bude v obou těchto režimech lišit a aby byla vyrovnávací paměť optimálně využitá , bude řízení asi náročnější. V tom by možná mohl pomoci ten křemík pro akceleraci umělé inteligence od Xilinxu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
wrah666 (6148) | 25.1.202323:46
Ona nebyla až tak úplně integrovaná. vlastně šlo o samostatný čip, akorát byl frknutý hned vedle CPU křemíku. A k tomu byla přilepená ještě hbm.

https:­/­/www.svethardware.cz­/kaby­-lake­-g­-s­-integrovanou­-vegou­-konci­-nahrada­-tu­-neni­/50372
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.