www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Starlink firmy SpaceX v testu, jak si vede oproti jiným satelitním službám?

Starlink firmy SpaceX v testu, jak si vede oproti jiným satelitním službám?
, , aktualita
Společnost SpaceX nedávno zpřístupnila svou službu Starlink, kterou zatím nabízí jen v rámci veřejného betatestování. Neslibuje tak bezproblémové připojení, které ale není na poměry jiných služeb dle specifikací vůbec špatné. Co ukazují testy?
K oblíbeným
reklama
Elon Musk dříve slíbil, že až bude na oběžné dráze dostatek satelitů systému Starlink, bude zprovozněna i příslušná služba. To se také stalo, i když lidé, kteří mají k dispozici dostatečně kvalitní připojení, s takovou nabídkou asi uchváceni nebudou. Zájemce totiž musí nejdříve investovat 500 dolarů do příslušné výbavy a následně bude hradit poplatek 100 dolarů za měsíc. 
 
 
Pokud ovšem někdo cestuje s obytným vozem, bydlí mimo městskou infrastrukturu či prostě v místě bydliště nemá kvalitního operátora, Starlink pro něj může být velice zajímavý. A to zvlášť když bude mít s kým se podělit o náklady, což právě závisí i na tom, jakou datovou propustnost může očekávat. Ta by přitom v průběhu příštího roku měla postupně narůstat, naopak dolů má jít ping i četnost výpadků.
 
To jsou ale jen sliby, takže my se zatím můžeme podívat spíš na to, co Starlink nabídne dnes. SpaceX aktuálně mluví o downloadu s propustností mezi 50 a 150 Mb/s. Na to se podíval PCMag, který srovnal výkon Starlinku s konkurenčními systémy Viasat a HughesNet.
 
 
Výsledky mluví samy za sebe. Starlink je už nyní nesrovnatelně rychlejší při stahování i odesílání dat, což není vše. Satelitní systémy jsou také známy svými vysokými hodnotami zpoždění, což je dáno prostě vzdáleností, kterou musí urazit signál ke vzdálenému satelitu a zpět. Starlink má výhodu v nízké výšce obíhajících satelitů, takže zatímco systém Exede od Viasat a HughesNet dosahují kolem 730 a 640 ms (jsou až na geosynchronní orbitě), Starlink už nyní má ping cca 40 ms a ten by do léta příštího roku měl klesnout na polovinu. Už dnes tak ping Starlinku víceméně odpovídá tomu, co v USA nabízí 4G LTE. 
 
Zdroj: PCMag


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy
Osoba Patricka Gelsingera, který se už do tří týdnů stane novým šéfem Intelu, zřejmě přitahuje pozornost lidí, kteří by už jinak byli raději v důchodu nebo pracovali jinde. Nyní je to Sunil Shenoy, který povede svůj inženýrský tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů