www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Starlink firmy SpaceX v testu, jak si vede oproti jiným satelitním službám?

Starlink firmy SpaceX v testu, jak si vede oproti jiným satelitním službám?
, , aktualita
Společnost SpaceX nedávno zpřístupnila svou službu Starlink, kterou zatím nabízí jen v rámci veřejného betatestování. Neslibuje tak bezproblémové připojení, které ale není na poměry jiných služeb dle specifikací vůbec špatné. Co ukazují testy?
K oblíbeným
reklama
Elon Musk dříve slíbil, že až bude na oběžné dráze dostatek satelitů systému Starlink, bude zprovozněna i příslušná služba. To se také stalo, i když lidé, kteří mají k dispozici dostatečně kvalitní připojení, s takovou nabídkou asi uchváceni nebudou. Zájemce totiž musí nejdříve investovat 500 dolarů do příslušné výbavy a následně bude hradit poplatek 100 dolarů za měsíc. 
 
 
Pokud ovšem někdo cestuje s obytným vozem, bydlí mimo městskou infrastrukturu či prostě v místě bydliště nemá kvalitního operátora, Starlink pro něj může být velice zajímavý. A to zvlášť když bude mít s kým se podělit o náklady, což právě závisí i na tom, jakou datovou propustnost může očekávat. Ta by přitom v průběhu příštího roku měla postupně narůstat, naopak dolů má jít ping i četnost výpadků.
 
To jsou ale jen sliby, takže my se zatím můžeme podívat spíš na to, co Starlink nabídne dnes. SpaceX aktuálně mluví o downloadu s propustností mezi 50 a 150 Mb/s. Na to se podíval PCMag, který srovnal výkon Starlinku s konkurenčními systémy Viasat a HughesNet.
 
 
Výsledky mluví samy za sebe. Starlink je už nyní nesrovnatelně rychlejší při stahování i odesílání dat, což není vše. Satelitní systémy jsou také známy svými vysokými hodnotami zpoždění, což je dáno prostě vzdáleností, kterou musí urazit signál ke vzdálenému satelitu a zpět. Starlink má výhodu v nízké výšce obíhajících satelitů, takže zatímco systém Exede od Viasat a HughesNet dosahují kolem 730 a 640 ms (jsou až na geosynchronní orbitě), Starlink už nyní má ping cca 40 ms a ten by do léta příštího roku měl klesnout na polovinu. Už dnes tak ping Starlinku víceméně odpovídá tomu, co v USA nabízí 4G LTE. 
 
Zdroj: PCMag


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
DDR5-8888 CL88-88-88-88: nový rekord pamětí G.Skill na desce Asus DDR5-8888 CL88-88-88-88: nový rekord pamětí G.Skill na desce Asus
Nezahráváme si tu s jistou symbolikou, ale jen uvádíme výsledek taktovacího pokusu, kterou předvedl overclocker ve jménu společnosti G.Skill. Využil k tomu samozřejmě její pamětí DDR5, a to na desce Asus. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další pozitivní zpráva pro výrobu čipů: materiálu ABF má být letos už dostatek Další pozitivní zpráva pro výrobu čipů: materiálu ABF má být letos už dostatek
Loni jsme se několikrát otřeli o téma nedostatku materiálu zvaného ABF. Jde o zkratku pro Ajinomoto Build-up Film, nezbytnou věc používanou pro pouzdření počítačových čipů, která stála a stále ještě stojí i za nedostatkem GPU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Šestnáct tisíc NVIDIA A100 bude sloužit v novém AI superpočítači firmy Meta Šestnáct tisíc NVIDIA A100 bude sloužit v novém AI superpočítači firmy Meta
Společnost Meta (býv. Facebook) se rozhodla nechat si postavit nový superpočítač učený se zaměřením na umělou inteligenci. Hlavní úlohu tak v něm budou hrát tisíce akcelerátorů NVIDIA A100 generace Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC i UMC preventivně bojují proti omikronu, nařizují práci z domova TSMC i UMC preventivně bojují proti omikronu, nařizují práci z domova
Tchaj-wan se snaží bojovat proti nové vlně nákazy covidem-19, který přinesla mutace omikron a my se dozvídáme, že už tak na doraz vytížené firmy TSMC a UMC se rozhodly nařídit svým zaměstnancům práci z domova.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Solid-state baterie míří do provozu: Dongfeng a Ganfeng testují 50 EV Solid-state baterie míří do provozu: Dongfeng a Ganfeng testují 50 EV
Solid-state akumulátory by měly přinést výrazně vyšší bezpečnost i další jiné vlastnosti. Prozatím jsou ale zpravidla v laboratořích nebo testovacích prototypech. Takto do čínských ulic vyjelo 50 elektromobilů s testovacími vzorky baterií.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů