www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Starship SN11 dle Muska explodoval kvůli úniku metanu

Starship SN11 dle Muska explodoval kvůli úniku metanu
, , aktualita
Výkony prototypů lodi Starship se postupně lepšily, ovšem pak přišel test verze SN11, která bohužel startovala v mlze, a tak jsme nemohli ani pořádně sledovat, co se přihodilo. Víme ovšem, že explodovala, ale proč? 
K oblíbeným
reklama
Starship SN11 explodovala ve vzduchu a Elon Musk ve svém optimistickém komentáři uvedl, že alespoň kráter po ní je na správném místě. Vysvětlení celé události jsme se ale pochopitelně tehdy ještě nedočkali, a tak jsme nevěděli, z jakého důvodu SN11 ukončila svůj pokus v průběhu zážehu motorů, které už loď několik minut po startu měly navést na měkké přistání. Dle Elona Muska je ale příčina exploze jednoduchá, z jedné trubky unikal metan
 
Starship SN11 se chystá na start
 
Z videa, které velice krátce po zážehu v čase T+ 5:49 zamrzlo, jsou vidět tři motory, z nichž ten zcela vpravo vypadá, že nedokázal správně nastartovat a v jeho oblasti s ukazuje množství kouře či spíše právě unikajícího metanu. Ani tehdy nebyla loď kvůli husté mlze vidět ze země, takže obsluha mohla poté pozorovat už jen to, jak z nebe prší její trosky právě na místě přistání. 
 
poslední záběr na motory SN11
 
SpaceX ale pochopitelně má dostupná data z telemetrie a také pozůstatky lodi, a tak mohl Musk sdělit, že první část letu, čili stoupání a následně i navádění lodi při sestupu probíhalo zcela normálně. Poté se ovšem objevil relativně malý únik metanu v motoru číslo dvě, který se ovšem vzňal a poškodil část avioniky, což způsobilo "tvrdý start" motoru. To znamená, že ve spalovací komoře bylo příliš mnoho paliva a vysoký tlak, což způsobilo následnou explozi motoru a celé rakety.
 
SpaceX nyní pracuje na šesti opatřeních, která mají takové věci v budoucnu zabránit, takže bychom mohli očekávat, že se to bude týkat již prototypu SN12. Dozvídáme se však, že žádný takový nebude a po SN11 bude následovat rovnou verze SN15, která má nabídnout stovky vylepšení týkajících se designu celé lodi, avioniky či celého softwaru a motorů. A co víc, SN15 se má ukázal už velice brzy, a to snad ještě v průběhu tohoto měsíce. 
 
Dalším milníkem ve vývoji Starship bude SN20, která už má dosáhnout oběžné dráhy, ovšem i zde Musk počítá s mnoha pokusy, než dokáže přežít vstup do atmosféry rychlostí 25 Mach a následné přistání. Máme se na co těšit.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek