Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TCL ukázalo 4K displej s nebývale vysokou obnovovací frekvencí 1000 Hz

21.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
TCL ukázalo 4K displej s nebývale vysokou obnovovací frekvencí 1000 Hz
Čínská společnost TCL CSOT ukázala koncept velmi zajímavého displeje. Ten má nejen vysoké rozlišení 4K, toho ale dosahuje s extrémně vysokou frekvencí 1000 Hz. Otázkou je, nakolik je to užitečné.
Dlouhé roky měly naše LCD monitory obnovovací frekvenci 60 Hz a grafické i některé další monitory ji mají dodnes. Herní, ale i některé pracovní monitory jsou už výše a např. Asus ROG Swift Pro PG248QP dosahuje velmi vysoké hodnoty 540 Hz. Čínská společnost TCL CSOT se ale u takové hodnoty nechce zastavit a na Display Week 2004 prezentovala koncept displeje, který dosahuje extrémní frekvence 1000 Hz. To ale zdaleka není jediná zvláštnost. Dalo by se čekat, že taková vysoká frekvence bude vyvážena nižším rozlišením (1080p, nanejvýš 1440p), nicméně tento monitor má rozlišení 4K.
 
 
Jde nicméně jen o koncept, tedy o něco, co se patrně ještě nějaký ten rok nebude prodávat. Problém je už totiž i v tom, že 4K při 1000 Hz je obrovská porce dat, kterou nezvládají nakrmit dnešní rozhraní. Budeme si muset počkat na nějaký ten standard HDMI 3.0 nebo DisplayPort 3.0, což v době, kdy se teprve jen začíná objevovat nejnovější generace 2.1, nezní jako něco, co by se mohlo stát v dohledné době. Vedle rozhraní je tu i další problém. Jaký PC hardware by vůbec zvládal rozběhat hry v tak vysokých frekvencích, a to zároveň v rozlišení 4K, nemluvě o tom, zda vůbec někdo pozná rozdíl mezi už tak vysokými dnešními obnovovacími frekvencemi nejrychlejších monitorů a oněmi 1000 Hz.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.