www.svethardware.cz
>
>
>
>

Techspot otestoval problémové desky s Intel B560 dle kvality napájení

Techspot otestoval problémové desky s Intel B560 dle kvality napájení
, , aktualita
Právě server Techspot nedávno označil desky s čipsetem Intel B560 za pohromu, pokud jde o jejich schopnosti napájení. Je to ale v podstatě pohroma dané platformy Intelu a také nejde o všechny modely desek bez výjimky. Tomu se věnuje nový test. 
K oblíbeným
reklama
V kostce se jedná opět o to, zda desky umožní či neumožní provozovat procesory Intelu mimo doporučené specifikace týkající se zvýšeného TDP a časového limitu. Pokud některý výrobce bude tyto limity striktně dodržovat, v podstatě tím připraví zákazníka o výkon, který nabízejí modely, jež mají dané limity značně volnější, nebo se jimi netrápí vůbec. A zákazník bude pochopitelně vyžadovat takovou desku, která jeho Core bude v zátěži provozovat při nejvyšším turbu či all-core turbu pokud možno pořád, což jednak znamená, že na oficiální hodnoty TDP můžeme zapomenout a také bude zapotřebí koupit kvalitnější desku, jejíž VRM zvládnou takové napájení bez přehřívání, které by způsobilo škrcení výkonu. 
 
 
To jsme mohli vyčíst z původního článku serveru TechSpot, který na něj nyní navazuje testem tuctu modelů desek s Intel B560. Jedná se o modely s oficiálními cenami 80 až 150 dolarů, takže je zřejmé, že rozdíly v kvalitě napájení tu rozhodně budou.
 
Nový test navíc zahrnuje procesory Core i5-11400, Core i7-11700, Core i5-11600K a Core i9-11900K, čili jde o průřez celým spektrem generace Rocket Lake-S a autor se odhodlal dokonce provést (tam, kde to bylo možné) dva testy, a to s výchozím nastavením desky a pak s maximálně zvýšenými limity napájení. Za takovým testem se tak ukrývají dlouhé dny práce, zvláště když testování neprobíhalo s deskami jen tak pohozenými na stole, ale ve skříni Corsair 5000D, čili v reálném prostředí. 
 
Z celého testu si ukážeme jen dva grafy, které ukazují výsledky s využitím Core i5-11400F a pak s Core i9-11900K. Oba procesory pracovaly na výchozí nastavení, čili spotřebu a takty si řídila základní deska a v rámci testů se nesledoval výkon, ale teploty na zadní straně PCB, čili schopnost napájecího systému se vypořádat se zátěží. 
 
 
Dá se tak říci, že čím nižší teploty byly naměřeny, tím kvalitnějším napájením daná deska disponuje.
 
 
Na koncích celého spektra můžeme vidět model Gigabyte B560M Aorus Pro, oproti němuž se Asus PRIME B560M-K potýkala s dvojnásobnými teplotami a není divu, když daná deska firmy Gigabyte je přibližně o polovinu dražší a nabízí evidentně lepší a lépe chlazený napájecí systém. Je třeba ale podotknout, že Asus PRIME B560M-K i přes teploty přesahující 100 °C, a to se přitom bavíme o zadní straně PCB a ne o samotných MOSFETech, nezačala škrtit výkon procesoru. To ale neplatilo pro takovou Asrock B560M-HDV. 
 
Závěr testu je jednoduše takový, že na desce s B560 se nevyplatí šetřit, pokud se nechceme připravit o výkon procesoru, anebo nehodláme provozovat desku na teplotách přes sto stupňů s kdovíjakým dopadem na životnost a stabilitu. Více v samotném testu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů