www.svethardware.cz
>
>
>
>

Techspot otestoval problémové desky s Intel B560 dle kvality napájení

Techspot otestoval problémové desky s Intel B560 dle kvality napájení
, , aktualita
Právě server Techspot nedávno označil desky s čipsetem Intel B560 za pohromu, pokud jde o jejich schopnosti napájení. Je to ale v podstatě pohroma dané platformy Intelu a také nejde o všechny modely desek bez výjimky. Tomu se věnuje nový test. 
K oblíbeným
reklama
V kostce se jedná opět o to, zda desky umožní či neumožní provozovat procesory Intelu mimo doporučené specifikace týkající se zvýšeného TDP a časového limitu. Pokud některý výrobce bude tyto limity striktně dodržovat, v podstatě tím připraví zákazníka o výkon, který nabízejí modely, jež mají dané limity značně volnější, nebo se jimi netrápí vůbec. A zákazník bude pochopitelně vyžadovat takovou desku, která jeho Core bude v zátěži provozovat při nejvyšším turbu či all-core turbu pokud možno pořád, což jednak znamená, že na oficiální hodnoty TDP můžeme zapomenout a také bude zapotřebí koupit kvalitnější desku, jejíž VRM zvládnou takové napájení bez přehřívání, které by způsobilo škrcení výkonu. 
 
 
To jsme mohli vyčíst z původního článku serveru TechSpot, který na něj nyní navazuje testem tuctu modelů desek s Intel B560. Jedná se o modely s oficiálními cenami 80 až 150 dolarů, takže je zřejmé, že rozdíly v kvalitě napájení tu rozhodně budou.
 
Nový test navíc zahrnuje procesory Core i5-11400, Core i7-11700, Core i5-11600K a Core i9-11900K, čili jde o průřez celým spektrem generace Rocket Lake-S a autor se odhodlal dokonce provést (tam, kde to bylo možné) dva testy, a to s výchozím nastavením desky a pak s maximálně zvýšenými limity napájení. Za takovým testem se tak ukrývají dlouhé dny práce, zvláště když testování neprobíhalo s deskami jen tak pohozenými na stole, ale ve skříni Corsair 5000D, čili v reálném prostředí. 
 
Z celého testu si ukážeme jen dva grafy, které ukazují výsledky s využitím Core i5-11400F a pak s Core i9-11900K. Oba procesory pracovaly na výchozí nastavení, čili spotřebu a takty si řídila základní deska a v rámci testů se nesledoval výkon, ale teploty na zadní straně PCB, čili schopnost napájecího systému se vypořádat se zátěží. 
 
 
Dá se tak říci, že čím nižší teploty byly naměřeny, tím kvalitnějším napájením daná deska disponuje.
 
 
Na koncích celého spektra můžeme vidět model Gigabyte B560M Aorus Pro, oproti němuž se Asus PRIME B560M-K potýkala s dvojnásobnými teplotami a není divu, když daná deska firmy Gigabyte je přibližně o polovinu dražší a nabízí evidentně lepší a lépe chlazený napájecí systém. Je třeba ale podotknout, že Asus PRIME B560M-K i přes teploty přesahující 100 °C, a to se přitom bavíme o zadní straně PCB a ne o samotných MOSFETech, nezačala škrtit výkon procesoru. To ale neplatilo pro takovou Asrock B560M-HDV. 
 
Závěr testu je jednoduše takový, že na desce s B560 se nevyplatí šetřit, pokud se nechceme připravit o výkon procesoru, anebo nehodláme provozovat desku na teplotách přes sto stupňů s kdovíjakým dopadem na životnost a stabilitu. Více v samotném testu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář