www.svethardware.cz
>
>
>

Tesla začala nabízet své solární tašky, na kolik přijdou?

Tesla začala nabízet své solární tašky, na kolik přijdou?
, , aktualita
Využití střešní krytiny pro zisk elektrické energie ze slunečního záření zní naprosto logicky a příhodně. Však jde o plochu, která přímo vybízí k využití a my se nyní už můžeme podívat, co v tomto ohledu nabízí Tesla a SolarCity.reklama
Tesla k tomu říká, že její řešení bude cenově velice dostupné, takže co více bychom si měli přát, než levné řešení, které nám zajistí energii zdarma? Tak jednoduché to ale samozřejmě nebude už jen kvůli tomu, že energii v domácnosti potřebujeme spíše už v době, kdy slunce zapadlo, a tak bude k soběstačnosti zapotřebí také nějaké řešení pro její průběžné ukládání. To mohou zajistit již známé domácí baterie Powerwall také od Tesly, ale o nich nyní řeč nebude.

Solární tašky od Tesly byly představeny už v minulém roce a nyní firma společně se SolarCity svorně tvrdí, že jsou již k předobjednání a že výsledná střecha bude celkově i levnější než střecha z normálních tašek. To ale neplatí pro levné asfaltové šindele nebo jiná nízkonákladová řešení. Při předobjednání také bude nutné jako zálohu složit 1000 dolarů, aby byla žádost přijata.

Tesla také připravila kalkulačku založenou na Google Sunroof, která ze satelitních snímků, 3D modelů a slunečního svitu v dané oblasti určí, jaký potenciál vaše střecha skrývá. Ta bohužel zatím není určena pro ČR, ačkoliv jiné evropské země tu jsou. Kalkulačka také přímo započítává i cenu 14kWh Powerwall, i když tu si nakonec se střechou objednávat není třeba. A pak je započítávána návratnost v průběhu 30 let, které mají tašky dle záruky vydržet. Následující výpočet uvádí, že ve výsledku nás může střecha i s baterií díky bezplatně získané energii a úlevám na dani stát jen 1100 dolarů, ale to je pochopitelně jen odhad.

Tiskovka firmy Tesla uvádí, že solární střecha nás bude stát v průměru 21,85 USD na čtverečnou stopu (zhruba desetina m2), takže čistě v přepočtu na naše kolem 5300 Kč za čtv. metr. To v případě, že je aktivní pouze třetina střechy, což znamená, že jen třetina tašek sbírá energii (42 USD na čtv. stopu) a dvě třetiny nemají solární články (11 USD). Z ulice mají přitom oba typy tašek vypadat zcela stejně.

Elon Musk uvádí, že nejdříve se k taškám dostanou zákazníci v USA, a to už letos a od příštího roku bude následovat Velká Británie a další evropské země. Postupem času také budou k dispozici další designové verze tašek, ale nám stejně nezbývá než čekat, zda se její nabídka dostane také do ČR a za jakých podmínek.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu
V databázi výsledků benchmarku SiSoft Sandra se objevil procesor AMD Ryzen 5 2600, logický následovník procesoru Ryzen 5 1600. Dozvíme se tak už jeho takty, které byly dosud v případě 12nm procesorů Ryzen záhadou. 
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek
Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února
Intel dosud nedostal na trh všechny procesory z generace Coffee Lake, ale vypadá to, že se dalších kousků dočkáme v polovině února. Vedle toho bychom se ale také už konečně měli dočkat základních desek s čipsety B360, H370 a H310.
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta
Microsoft už v únoru vypustí do světa hru Age of Empires: Definitive Edition, čili řádně graficky přepracovaný původní titul. Vedle toho se může celkem sto tisíc registrovaných hráčů těšit na betu, která bude k dispozici ještě v lednu.
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek
"Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla "Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla
Okna představují celkově obrovskou plochu, která by mohla být využita lépe než pro osvětlení interiéru. Pracuje se na průhledných solárních článcích, ale také na oknech pokrytých nanočásticemi železa, které mohou sbírat tepelnou energii. 
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435 Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435
Intel si připravil dvě nové kamery RealSense, které dokáží snímat okolí ve 3D, čili s hloubkovým vjemem. Jde o RealSense D415 a D435, jež mají našim počítačům přidat 3D vizi v reálném čase. 
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek