www.svethardware.cz
>
>
>

Tesla začala nabízet své solární tašky, na kolik přijdou?

Tesla začala nabízet své solární tašky, na kolik přijdou?
, , aktualita
Využití střešní krytiny pro zisk elektrické energie ze slunečního záření zní naprosto logicky a příhodně. Však jde o plochu, která přímo vybízí k využití a my se nyní už můžeme podívat, co v tomto ohledu nabízí Tesla a SolarCity.reklama
Tesla k tomu říká, že její řešení bude cenově velice dostupné, takže co více bychom si měli přát, než levné řešení, které nám zajistí energii zdarma? Tak jednoduché to ale samozřejmě nebude už jen kvůli tomu, že energii v domácnosti potřebujeme spíše už v době, kdy slunce zapadlo, a tak bude k soběstačnosti zapotřebí také nějaké řešení pro její průběžné ukládání. To mohou zajistit již známé domácí baterie Powerwall také od Tesly, ale o nich nyní řeč nebude.

Solární tašky od Tesly byly představeny už v minulém roce a nyní firma společně se SolarCity svorně tvrdí, že jsou již k předobjednání a že výsledná střecha bude celkově i levnější než střecha z normálních tašek. To ale neplatí pro levné asfaltové šindele nebo jiná nízkonákladová řešení. Při předobjednání také bude nutné jako zálohu složit 1000 dolarů, aby byla žádost přijata.

Tesla také připravila kalkulačku založenou na Google Sunroof, která ze satelitních snímků, 3D modelů a slunečního svitu v dané oblasti určí, jaký potenciál vaše střecha skrývá. Ta bohužel zatím není určena pro ČR, ačkoliv jiné evropské země tu jsou. Kalkulačka také přímo započítává i cenu 14kWh Powerwall, i když tu si nakonec se střechou objednávat není třeba. A pak je započítávána návratnost v průběhu 30 let, které mají tašky dle záruky vydržet. Následující výpočet uvádí, že ve výsledku nás může střecha i s baterií díky bezplatně získané energii a úlevám na dani stát jen 1100 dolarů, ale to je pochopitelně jen odhad.

Tiskovka firmy Tesla uvádí, že solární střecha nás bude stát v průměru 21,85 USD na čtverečnou stopu (zhruba desetina m2), takže čistě v přepočtu na naše kolem 5300 Kč za čtv. metr. To v případě, že je aktivní pouze třetina střechy, což znamená, že jen třetina tašek sbírá energii (42 USD na čtv. stopu) a dvě třetiny nemají solární články (11 USD). Z ulice mají přitom oba typy tašek vypadat zcela stejně.

Elon Musk uvádí, že nejdříve se k taškám dostanou zákazníci v USA, a to už letos a od příštího roku bude následovat Velká Británie a další evropské země. Postupem času také budou k dispozici další designové verze tašek, ale nám stejně nezbývá než čekat, zda se její nabídka dostane také do ČR a za jakých podmínek.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
Roboti od LG pomohou cestujícím na letišti v Soulu Roboti od LG pomohou cestujícím na letišti v Soulu
Společnost LG na začátku tohoto roku předvedla několik svých robotů a dva z nich byli určeni pro použití na letištích. Nyní se LG rozhodlo nasadit své roboty na letiště v jihokorejském Soulu, aby pomáhali cestujícím. 
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Mladík našel bug v systému budapešťské MHD, místo odměny na něj poslali policii Mladík našel bug v systému budapešťské MHD, místo odměny na něj poslali policii
18letý mladík si hrál s objednávacím systémem jízdenek maďarského dopravce BKK v Budapešti. Mohl si koupit lístek za libovolnou cenu. Chybu okamžitě nahlásil, nicméně místo díků na něj ráno zaklepala policie a podrobila výslechu. 
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
Microsoft otočil, Malování tu zůstane Microsoft otočil, Malování tu zůstane
Včera se objevila zpráva o konci oblíbeného i nenáviděného Malování ve Windows, čili aplikaci MS Paint. Ta měla zmizet s nástupem velké podzimní aktualizace systému Windows 10, ale Microsoft se zřejmě poddal vlně odporu. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký
Mark Papermaster, CTO společnosti AMD, se v interview pro EE Times rozpovídal o budoucích procesorových architekturách Zen 2 a Zen 3, které představují také přechod na 7nm technologie. To znamená i využití EUV. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk zjistil, že jeho velkolepé plány na vyslání lidí na Mars jsou přeci jen až moc ambiciózní a oznámil, že budou přepracovány, aby odpovídaly realitě. Dotkne se to i připravované rakety, jejíchž 42 motorů bylo poněkud příliš. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  9 komentářů