Jedná se o test pamětí DDR5-6400, čili rychlejších modulů, které budou v rámci první generace patřit možná k tomu nejlepšímu, co budeme moci sehnat. Standard DDR5 jinak začíná už na 4800 MT/s.

Díky @harukaze5719 se přitom můžeme podívat už na výsledky známého testu AIDA64, kde se ukázal procesor Core i5-12600K právě s DDR5-6400. Ty byly pochopitelně zapojeny ve dvou kanálech a mají nastavené časování 40-40-40-85 CR2, nad kterým bychom v případě DDR4 ohrnuli nos, ovšem jak je vidět i z tabulky našeho staršího článku, je růst hodnot časování společně s efektivní frekvencí je naprosto normální. Ostatně DDR4 mají také mnohem vyšší hodnoty CAS než DDR3 a CAS 40 v případě DDR5-6400 se dal očekávat.

My si můžeme výsledky z testu srovnat třeba s tím, co ukázal náš test výkonu sestavy s různě taktovanými paměťmi DDR4. Nové DDR5 tu ukazují svou sílu především v celkové propustnosti, která se dostala až na 90 GB/s a dá se počítat s tím, že především díky tomu se bude moci konečně výrazně posunout výkon integrovaných grafických čipů a zvláště příští generace APU od AMD s RDNA 2 a podporou DDR5 by mohla být velice zajímavá.

DDR4-3466
Na druhou stranu výrazně vzrostla latence, a to na 92,5 ns a pokud jde o paměti cache samotného procesoru, pak latence jsou velice podobné tomu, co předvádí Ryzen 5000, což platí i pro propustnost L1 cache a ještě srovnatelná, i když trošku slabší, je propustnost L2 cache nového Alder Lake. Pokud jde ale o L2 cache, ta už je na moderních Ryzenech výrazně rychlejší. Nicméně závěry budeme přeci jen dělat až na základě finálních verzí procesorů.

Je tu také otázka nastavení ohledně režimu Gear, přičemž sestava běžela konkrétně v novém Gear 4. K čemu ale slouží? Intel poprvé nabídl režimy Gear teprve v rámci platformy Rocket Lake, a to jako způsob pro podporu rychlých pamětí, ale za cenu vyšších latencí. Tyto procesory ale nabízí jen dva režimy: Gear 1 a 2, přičemž výchozí je ten první, kdy paměťový kontroler procesoru a RAM běží na stejné frekvenci, kdy je latence pochopitelně nejnižší. V Gear 2 je nastaven poměr frekvencí 1:2, aby se dalo dosáhnout vyšších taktů paměti i vyšší propustnosti, ale za cenu vyšší latence.
V praxi v herních testech je ale lepší spíše Gear 1, ale ten v testu Alder Lake použit nebyl a namísto toho tu máme Gear 4, v němž kontroler běží dokonce na pouhé čtvrtině taktu pamětí. To znamená, že bylo dosaženo vyšší propustnosti i latence a není jasné, proč byl nastaven daný režim. Je možné, že šlo jen o chybné nastavení, ale také se může ukázat, že kontroler v Alder Lake nemusí výše taktované paměti DDR5 zvládat. Ale to se zase vracíme k otázce, zda byl testován skutečně vyspělý vzorek procesoru, anebo takový, který ještě nemá vyladěný paměťový systém.
V každém případě nám už jen přítomnost režimu Gear 4 ukazuje, že opravdu vysoce taktované paměti DDR5 by už kontroler nemusel zvládat ani v poměru 2:1, jinak by Intel takové nastavení nenabízel.