www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Test DDR5 na Alder Lake: vysoká propustnost, ale i latence kvůli Gear 4

Test DDR5 na Alder Lake: vysoká propustnost, ale i latence kvůli Gear 4
, , aktualita
Bude to právě Intel, kdo už konečně odstartuje éru pamětí DDR5, neboť ty budou podporovat chystané procesory Alder Lake. Nyní se můžeme už podívat na to, co asi tak může nová generace pamětí DDR RAM přinést. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se o test pamětí DDR5-6400, čili rychlejších modulů, které budou v rámci první generace patřit možná k tomu nejlepšímu, co budeme moci sehnat. Standard DDR5 jinak začíná už na 4800 MT/s. 
 
 
Díky @harukaze5719 se přitom můžeme podívat už na výsledky známého testu AIDA64, kde se ukázal procesor Core i5-12600K právě s DDR5-6400. Ty byly pochopitelně zapojeny ve dvou kanálech a mají nastavené časování 40-40-40-85 CR2, nad kterým bychom v případě DDR4 ohrnuli nos, ovšem jak je vidět i z tabulky našeho staršího článku, je růst hodnot časování společně s efektivní frekvencí je naprosto normální. Ostatně DDR4 mají také mnohem vyšší hodnoty CAS než DDR3 a CAS 40 v případě DDR5-6400 se dal očekávat. 
 
DDR5-6400
 
My si můžeme výsledky z testu srovnat třeba s tím, co ukázal náš test výkonu sestavy s různě taktovanými paměťmi DDR4. Nové DDR5 tu ukazují svou sílu především v celkové propustnosti, která se dostala až na 90 GB/s a dá se počítat s tím, že především díky tomu se bude moci konečně výrazně posunout výkon integrovaných grafických čipů a zvláště příští generace APU od AMD s RDNA 2 a podporou DDR5 by mohla být velice zajímavá. 
 
DDR4-3466
 
Na druhou stranu výrazně vzrostla latence, a to na 92,5 ns a pokud jde o paměti cache samotného procesoru, pak latence jsou velice podobné tomu, co předvádí Ryzen 5000, což platí i pro propustnost L1 cache a ještě srovnatelná, i když trošku slabší, je propustnost L2 cache nového Alder Lake. Pokud jde ale o L2 cache, ta už je na moderních Ryzenech výrazně rychlejší. Nicméně závěry budeme přeci jen dělat až na základě finálních verzí procesorů.
 
 
Je tu také otázka nastavení ohledně režimu Gear, přičemž sestava běžela konkrétně v novém Gear 4. K čemu ale slouží? Intel poprvé nabídl režimy Gear teprve v rámci platformy Rocket Lake, a to jako způsob pro podporu rychlých pamětí, ale za cenu vyšších latencí. Tyto procesory ale nabízí jen dva režimy: Gear 1 a 2, přičemž výchozí je ten první, kdy paměťový kontroler procesoru a RAM běží na stejné frekvenci, kdy je latence pochopitelně nejnižší. V Gear 2 je nastaven poměr frekvencí 1:2, aby se dalo dosáhnout vyšších taktů paměti i vyšší propustnosti, ale za cenu vyšší latence.
 
V praxi v herních testech je ale lepší spíše Gear 1, ale ten v testu Alder Lake použit nebyl a namísto toho tu máme Gear 4, v němž kontroler běží dokonce na pouhé čtvrtině taktu pamětí. To znamená, že bylo dosaženo vyšší propustnosti i latence a není jasné, proč byl nastaven daný režim. Je možné, že šlo jen o chybné nastavení, ale také se může ukázat, že kontroler v Alder Lake nemusí výše taktované paměti DDR5 zvládat. Ale to se zase vracíme k otázce, zda byl testován skutečně vyspělý vzorek procesoru, anebo takový, který ještě nemá vyladěný paměťový systém. 
 
V každém případě nám už jen přítomnost režimu Gear 4 ukazuje, že opravdu vysoce taktované paměti DDR5 by už kontroler nemusel zvládat ani v poměru 2:1, jinak by Intel takové nastavení nenabízel. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lilac vybral dalších 150 mil. USD na zrychlenou těžbu lithia ze solanky Lilac vybral dalších 150 mil. USD na zrychlenou těžbu lithia ze solanky
Elektromobilita i další mobilní zařízení využívající akumulátory stojí na dostupnosti stále zdražujícího se lithia. Společnost Lilac Solutions má ale systém, který by měl přinést velmi rychlou a relativně levnou i ekologickou metodu jeho extrakce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bývalý šéfdesignér Applu bude pracovat pro Ferrari Bývalý šéfdesignér Applu bude pracovat pro Ferrari
Jony Ive pracoval 27 let pro Apple, kde stál za designem mnoha produktů této značky. Před dvěma lety založil vlastní firmu LoveFrom a jedním z dalších zákazníků bude legendární automobilka Ferrari.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tchaj-wan chce v Indii postavit továrnu za 7,5 miliardy dolarů Tchaj-wan chce v Indii postavit továrnu za 7,5 miliardy dolarů
Dle listu Taiwan News se mezi zástupci Tchaj-wanu a Indie živě diskutuje o stavbě továrny, jakou by jistě ihned uvítali i evropští průmyslníci. Jde totiž o provoz pro výrobu čipů určených vedle 5G technologií i pro automotive.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lisa Su: nedostatek čipů přetrvá do druhého pololetí 2022, pak bude lépe Lisa Su: nedostatek čipů přetrvá do druhého pololetí 2022, pak bude lépe
Dle Lisy Su ze společnosti AMD budeme pociťovat nedostatek produktů založených na počítačových čipech ještě v první půli příštího roku a během druhé půle by už měl tento problém ustupovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Konzoli Steam Deck mizí z cesty překážky, EAC a BattlEye budou kompatibilní Konzoli Steam Deck mizí z cesty překážky, EAC a BattlEye budou kompatibilní
Nedávno jsme se podívali na téma kompatibility nejoblíbenějších her platformy Steam s konzolí Steam Deck, která má ještě letos dorazit na trh. A zjistili jsme, že pokud je nějaká hra nekompatibilní, pak za to zpravidla může anticheatovací ochrana.
Dnes, aktualita, Jan Vítek