www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tiger Lake na 4,4 GHz i GTX 1660 Ti se ukazuje v NUC 11 Extreme

Tiger Lake na 4,4 GHz i GTX 1660 Ti  se ukazuje v NUC 11 Extreme
, , aktualita
Vypadá to, že procesory Intel Tiger Lake přeci jen budou i desktopové, respektive použité i v malých desktopech třídy Intel NUC. Jeden takový se totiž nyní ukázal v databázi 3DMarku a pracoval na 4,4 GHz. 
K oblíbeným
reklama
Máme tu tak prototyp dosud neznámého modelu NUC 11 Extreme, který bude využívat jeden z procesorů Intel Tiger Lake-U, čili úspornou mobilní verzi nové 10nm generace. To se ostatně dalo očekávat, neboť Intel běžně ve svých NUC využívá mobilní verze procesorů, na rozdíl od desktopových. Ty by ostatně nevyhovovaly kvůli svým rozměrům (nutno přičíst patici) a vysoké spotřebě, i když zrovna v případě NUC 11 Extreme by to nemusela být nepřekonatelná překážka.
 
 
Jde totiž o to, že dané NUC mělo ve výbavě také grafický čip GeForce GTX 1660 Ti, takže evidentně není tak malé jako obvykle (půdorys cca 10 x 10 cm). Očekávat můžeme spíše následující zpracování (objem skříně cca 1,35 litru) a to by jistě již krom samostatné grafiky případně zvládlo pojmout i desktopový procesor. Nicméně bude to mobilní Tiger Lake-U se 4 fyzickými a 8 logickými jádry, přičemž takty 2,3 až 4,4 ještě nelze brát jako konečné. TDP uvedeno nebylo, ale už nějakou dobu se mluví o maximální hodnotě 28 W, ovšem běžně by mělo jít spíše o 15 W. 
 
 
Dále je tu otázka využití grafické výbavy. Tiger Lake-U ponesou už iGPU dvanácté generace, čili Xe, které samo o sobě nemá být vůbec špatné a očekává se, že si bude vyměňovat údery i s moderními AMD Renoir. Je pak otázka, zda v NUC vybaveném kartou GeForce GTX 1660 Ti bude takové iGPU jako jistě nezanedbatelná část celého CPU bez užitku, anebo bude k něčemu využitelné. Mohlo by za dGPU zaskočit ve 2D režimu, což by ale jednak asi nepřineslo podstatné úspory spotřeby, stejně by se nevyužil jeho potenciál a měli bychom tu další potenciální zdroj problémů při přepínání mezi grafikami. Anebo by obě GPU mohla spojit síly v rámci moderních API, ale zde je zase problém ten, že takové kombo se dá využít velice zřídka. 
Nejspíše tak bude moci majitel NUC 11 Extreme s touto výbavou na iGPU prostě zapomenout a vesele využívat GTX 166 Ti, která se svými 1536 CUDA jádry generace Turing jistě nabídne mnohem vyšší výkon, který bude pohodlně stačit i pro AAA hry ve Full HD a slušné kvalitě. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Včera, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře