www.svethardware.cz
>
>
>

Trh s PC se dále propadá, dosáhne už konečně dna?

Trh s PC se dále propadá, dosáhne už konečně dna?
, , aktualita
Dle jistých známek to prý vypadá, že trh s počítači PC má brzy dosáhnout svého dna, od nějž by se mohl odrazit. To se sice říká už dlouho, ale podívejme se alespoň, jaké jsou ony nové známky.
K oblíbeným
reklama
V posledních letech jsme se od různých analytiků mohli dozvědět, že trh s PC se brzy vzpamatuje, nebo že bude dále prudce klesat, případně že bude klesat, ale už ne tak výrazně a v dohledné době se ustálí. Nyní se tak mluví právě o vyrovnání jeho pádu a odražení se ode dna, což ale nemá platit pro společnost Apple a její počítače.
- starší graf Gartneru předpovídající prodeje PC -


Nejnovější data společnosti Gartner, na jejíž předpověď jsme se podívali už v dubnu, udávají, že v druhém čtvrtletí tohoto roku trh v porovnání se stejným čtvrtletím minulého roku klesl o 5,2 procenta. To je z celkového hlediska další výrazný pokles, ovšem jde o trh v Severní Americe, který se začíná vzpamatovávat. Trh s PC také značně poznamenala ekonomická a politická nestabilita v řadě regionů. Z tohoto hlediska tak nejde ani tak o nezájem o nová PC, jako spíše o to, že třeba v Jižní Americe nyní řeší daleko ožehavější problémy než nákup nových počítačů.

V Severní Americe se tak prodalo za uplynulý kvartál 15,2 milionů počítačů, což je 1,4% meziroční nárůst, přičemž pro tento kvartál Gartner také předpovídá pozitivní trend. V Evropě ale trh s PC dále klesal, a to o 4,3 procenta, přičemž budoucí výsledky mají být navíc negativně ovlivněny přípravou na vystoupení Velké Británie z EU a z toho vyplývajícího poklesu hodnoty libry a eura. Střední východ, Afriku a Asii potkal pokles 6,3 %, ale to není nic proti Jižní Americe, kde byl pokles dokonce pětinový. Není divu, když ve Venezuele nyní řeší spíše to, aby měli čím naplnit žaludky.

Trh s PC tak z velké části doplácí na celosvětovou nestabilitu, ale který trh ne? Dosud ale také platilo to, že když začne nakupovat nová PC Severní Amerika, ostatní regiony se k ní brzy přidají. Z toho by mohlo těžit především Lenovo jako světově největší prodejce počítačů PC. To dodalo nějakých 13,2 milionů počítačů za poslední kvartál, přičemž druhá firma v pořadí, americká HP, si svou pozici mírně vylepšila, ale stále čínské Lenovo neohrožuje (i když by brzy mohlo) a třetí v pořadí je Dell, taktéž s nárůstem prodaných kusů. O čtvrté místo bojují společnosti Asus, Acer a Apple, která je také počítána mezi prodejce PC, ačkoliv tradičně tím myslíme IBM PC především se systémy Windows.

Právě společnost Apple zaznamenala prudký pokles prodejů Macbooků a Maců a ze šesti největších výrobců zaznamenala zdaleka největší propad.

Zdroj: Gartner
reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek