www.svethardware.cz
>
>
>

Trh s PC se dále propadá, dosáhne už konečně dna?

Trh s PC se dále propadá, dosáhne už konečně dna?
, , aktualita
Dle jistých známek to prý vypadá, že trh s počítači PC má brzy dosáhnout svého dna, od nějž by se mohl odrazit. To se sice říká už dlouho, ale podívejme se alespoň, jaké jsou ony nové známky.
K oblíbeným
reklama
V posledních letech jsme se od různých analytiků mohli dozvědět, že trh s PC se brzy vzpamatuje, nebo že bude dále prudce klesat, případně že bude klesat, ale už ne tak výrazně a v dohledné době se ustálí. Nyní se tak mluví právě o vyrovnání jeho pádu a odražení se ode dna, což ale nemá platit pro společnost Apple a její počítače.
- starší graf Gartneru předpovídající prodeje PC -


Nejnovější data společnosti Gartner, na jejíž předpověď jsme se podívali už v dubnu, udávají, že v druhém čtvrtletí tohoto roku trh v porovnání se stejným čtvrtletím minulého roku klesl o 5,2 procenta. To je z celkového hlediska další výrazný pokles, ovšem jde o trh v Severní Americe, který se začíná vzpamatovávat. Trh s PC také značně poznamenala ekonomická a politická nestabilita v řadě regionů. Z tohoto hlediska tak nejde ani tak o nezájem o nová PC, jako spíše o to, že třeba v Jižní Americe nyní řeší daleko ožehavější problémy než nákup nových počítačů.

V Severní Americe se tak prodalo za uplynulý kvartál 15,2 milionů počítačů, což je 1,4% meziroční nárůst, přičemž pro tento kvartál Gartner také předpovídá pozitivní trend. V Evropě ale trh s PC dále klesal, a to o 4,3 procenta, přičemž budoucí výsledky mají být navíc negativně ovlivněny přípravou na vystoupení Velké Británie z EU a z toho vyplývajícího poklesu hodnoty libry a eura. Střední východ, Afriku a Asii potkal pokles 6,3 %, ale to není nic proti Jižní Americe, kde byl pokles dokonce pětinový. Není divu, když ve Venezuele nyní řeší spíše to, aby měli čím naplnit žaludky.

Trh s PC tak z velké části doplácí na celosvětovou nestabilitu, ale který trh ne? Dosud ale také platilo to, že když začne nakupovat nová PC Severní Amerika, ostatní regiony se k ní brzy přidají. Z toho by mohlo těžit především Lenovo jako světově největší prodejce počítačů PC. To dodalo nějakých 13,2 milionů počítačů za poslední kvartál, přičemž druhá firma v pořadí, americká HP, si svou pozici mírně vylepšila, ale stále čínské Lenovo neohrožuje (i když by brzy mohlo) a třetí v pořadí je Dell, taktéž s nárůstem prodaných kusů. O čtvrté místo bojují společnosti Asus, Acer a Apple, která je také počítána mezi prodejce PC, ačkoliv tradičně tím myslíme IBM PC především se systémy Windows.

Právě společnost Apple zaznamenala prudký pokles prodejů Macbooků a Maců a ze šesti největších výrobců zaznamenala zdaleka největší propad.

Zdroj: Gartner
reklama
Nejnovější články
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz? Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?
Už za pouhé čtyři dny nám Lisa Su představí nové 7nm procesory Ryzen 3000 a doufejme také karty s GPU Navi. Nové procesory tak už musí někde být testovány a lze očekávat, že nejnovější informace už mohou mít reálný podklad.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa
Administrativa Donalda Trumpa nařídila ukončení spolupráce americkým firmám s čínskou společností Huawei kvůli obchodní válce a obavám z různých forem špionáže. Spolupráci tak ukončilo dokonce i britské ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů