reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TSMC začalo plánovat výrobu pomocí post-2nm procesu

28.12.2021, Jan Vítek, aktualita
TSMC začalo plánovat výrobu pomocí post-2nm procesu
Spuštění výroby pomocí 3nm procesu N3 je v TSMC už nalinkované a dobrou představu má firma i o následovnickém 2nm procesu. Co bude ale dál? Samozřejmě se bude dále vyvíjet a zmenšovat, ale co konkrétního na Tchaj-wanu plánují? 
Jak jsme si právě dnes zopakovali, výroba procesem N3 začne snad už za necelý rok, ale pak bude ještě několik měsíců trvat, než budou dokončeny první wafery, které mají být připraveny pro Apple a Intel. Následovat pak bude 2nm proces N2, který bude pro TSMC dle jejího výkonného ředitele C.C. Weie představovat v roce 2025 tu nejpokročilejší technologii, přičemž ústředním zařízením pro výrobu pomocí N2 se má stát Fab 20 umístěná v Hsinchu Science Park.
 
 
Výstavba Fab 20 také teprve započne, a to dle plánu v příštím roce, aby byla dokončena v roce 2024 a mohla se v ní rozjet výroba 2nm procesem. 
 
Předseda Mark Liu také naznačil, že část 2nm produkce by se mohla nacházet také v Tchaj-čungu, což musí ve firmě ještě promyslet s tím, že je tlačí nedostatek volné půdy v Hsinchu. V Tchaj-čungu už TSMC provozuje (konkrétně v Central Taiwan Science Park) továrny Fab 15 a Advanced Backend Fab 5. Fab 15 je již starší továrna vyrábějící původně 28nm procesem, která byla vytvořena coby tzv. Gigafab, čili továrna s výstupem alespoň 100.000 waferů měsíčně. Později TSMC do Fab 15 instalovalo i linky pro proces N7+, který sám o sobě není tak významný, ovšem později by se mohla rozšířit právě i o 2nm proces N2, pokud v Hsinchu nebude dost prostoru. 
 
Ale i když to nedopadne, v Central Taiwan Science Park se mohou těšit na ještě něco lepšího, a sice výrobní technologie, která nastoupí až po N2, což dle starosty Tchaj-čungu má pro město představovat investice ve výši 29 až 36 miliard dolarů, respektive až 1 bilion NT$. 
 
A jaká technologie to má konkrétně být? Není moc překvapivé, že se v tomto ohledu budou alespoň co do označení krýt plány TSMC a Intelu, neboť půjde o 1,8nm proces. To odpovídá procesu Intel 18A, čili 18 Angstrom (jeden Angstrom představuje desetinu nanometru). Zatím nevíme, jak bude TSMC svůj proces nazývat, čili zda půjde o N1.8 či něco jiného, ale měl by vstoupit do masové produkce někdy v letech 2026 až 2027. 
 
Intel by tak někdy v tuto dobu mohl firmu TSMC předhonit, neboť sám plánuje spustit výrobu procesem 20A v první polovině roku 2024 a 18A má následovat hned potom. Ovšem to si pochopitelně žádá jednu maličkost, a sice aby Intel postupoval nastíněným tempem, ale to platí pro TSMC také. To těmito plány dokazuje přinejmenším jednu věc, a sice to, že si opravdu hodlá své nejpokročilejší procesy držet doma na Tchaj-wanu. 
 
Zdroj: TechTaiwan


reklama