www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC zvyšuje objednávky EUV výrobních strojů

TSMC zvyšuje objednávky EUV výrobních strojů
, , aktualita
Společnost TSMC je zcela nepřekvapivě světově největším provozovatelem výrobních zařízení, která využívají extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) a nyní se dozvídáme, že má hlad po dalších. 
K oblíbeným
reklama
Společnost TSMC už dříve prozradila, že sama provozuje alespoň polovinu EUV strojů, které byly dosud ve světě instalovány a jsou používány. A je to logické, neboť TSMC je světově největší výrobce čipů na zakázku, který navíc už nabízí druhou generaci procesů založených na EUVL (7nm+ a 5nm). Právě 5nm proces zvaný N5 bude nejspíše ještě úspěšnější než 7nm N7 a TSMC na tom pracuje i tak, že podal objednávku na dalších alespoň 13 nových EUV strojů. Ty dnes nemůže dodat nikdo jiný než holandská firma ASML a půjde o typ Twinscan NXE. 
 
 
TSMC bude chtít v příštím roce alespoň 13, ale třeba až 17 nových Twinscan NXE, což dělá významnou část roční produkce firmy ASML, na jejíž produkty se už nyní stojí fronty. Přesný rozvrh dodání a instalace nových strojů pro firmu TSMC neexistuje a je vcelku zřejmé, že ta ráda sáhne po každém novém kusu, který bude v ASML zkompletován. 
 
Od TSMC také očekáváme, že během příštích měsíců se k N7+ a N5 přidá další proces využívající EUVL, a to N6 a později navíc výkonný N5P. Potřeba příslušných strojů Twinscan NXE se tak logicky zvýší, což má za následek i zvyšující se počet vrstev tvořených pomocí EUV záření. Ty jsou v případě úvodního procesu N7+ jen čtyři, zatímco nastupující N5 jich má už čtrnáct a od budoucího N3 (rok 2023) očekáváme více než 20 vrstev v nově tvořených čipech.
 
Naštěstí se také postupně zvyšuje i výkon či kapacita nových EUV strojů, ovšem vzhledem k počtu vrstev a aktuálnímu výkonu Twinscan NXE firma TSMC potřebuje pro jednu svou GigaFab s výstupem přes 100.000 waferů měsíčně alespoň 40 EUV strojů, samozřejmě pokud celá továrna má vyrábět čipy na příslušném procesu N3. Je tak zřejmé, že TSMC chce a bude chtít kupovat nové a nové stroje, ostatně právě minulý týden vedení firmy schválilo další výdaj 15,1 miliard dolarů, který půjde zčásti právě i na nákup nového vybavení továren, přičemž jeden moderní Twinscan NXE vyjde na cca 175 milionů dolarů.
 
Peníze však asi nejsou pro TSMC největší problém, zvláště když nemá nouzi o zákazníky. To samé však platí pro samotnou ASML, která je jediný výrobce EUV litografických strojů a její roční kapacita může po optimalizaci výroby dosáhnout až 50 kusů ročně. V tomto problémovém roce přitom ASML chce svým zákazníkům dodat na 35 nových kusů, přičemž celkový počet, které dodá na trh pro komerční využití, se tím vyšplhá jen na 83 (modely NXE:3350B, NXE:3400B a NXE:3400C počínaje rokem 2015). Čili TSMC jich má cca 40, i když záleží na tom, kolik z nich se opravdu dnes už používá, ostatně některé má i Intel, který ale komerční výrobu s EUV ještě nerozjel a Intel pochopitelně bude mít také zájem kupovat novou výbavu, aby byl připraven. 
 
Tím pravým vítězem je tu tak právě firma ASML, jejíž hlavní starost je nyní ta, jak zrychlit produkci či jak navýšit výrobní kapacitu nových modelů. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek