www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC: držíme 60 procent světové EUVL kapacity

TSMC: držíme 60 procent světové EUVL kapacity
, , aktualita
Společnost TSMC nedávno zveřejnila mnohé zajímavé informace, které jsme pokryli v řadě článků, ovšem dosud jsme se více nevěnovali jednomu tématu, a tím je extrémní ultrafialová litografie, čili EUVL. 
K oblíbeným
reklama
Tchaj-wanská TSMC je jasnou světově vedoucí firmou v oboru zakázkové výroby čipů a nyní se chlubí i svými možnostmi ohledně výroby pomocí extrémní ultrafialové litografie - EUVL. Ta nastoupila už v pokročilejší verzí 7nm procesu a ve větší míře začala být využívána v 5nm procesu, což už přineslo své ovoce. Už dříve se totiž o EUVL mluvilo jako o technologii, která bude moci výrazně usnadnit výrobu zredukováním celkového počtu kroků. Tím se dá i méně prostoru pro tvorbu defektů a právě nástup procesu N5 firmy TSMC na to ukazuje.
 
Novější procesy, a to platí obecně, budou EUVL využívat ještě intenzivněji, čili tato technologie se bude stále více rozšiřovat, i když dnes platí oproti klasické DUVL i ta nevýhoda v podobě nižší výrobní kapacity EUV strojů. Ta se pohybuje mezi 120 a 175 WPH (wafer za hodinu) a DUV stroje dosahují 275 WPH. Na druhou stranu, jeden krok EUV stroje ale dokáže nahradit čtyři kroky DUV stroje, takže efektivní kapacita výroby je v důsledku vyšší. I tak ale stále existuje snaha o další navýšení kapacity WPH. 
 
 
Grafy společnosti TSMC přitom udávají, že má ta ve svých továrnách celkem polovinu světové základny instalovaných a provozovaných EUV strojů, v níž je zatím relativně snadné se orientovat, neboť je dosud nabízí pouze jediná firma, a to holandská ASML. Z hlediska světové kapacity s ohledem na wafery to pak pro TSMC dělá dokonce cca 60 procent. 
 

 
Společnost ASML chce letos dostat na trh 35 moderních EUV strojů řady Twinscan a v příštím roce jich bude až 50, z nichž jistě podstatná část půjde opět do továren firmy TSMC a další jistě objednává Samsung a Intel, i když ten se chystá s EUVL teprve začít v rámci 7nm procesu. Firmě ASML se ale letos povedlo dostat na trh během první půlky roku jen 13 strojů, a to zvláště kvůli mimořádně slabému prvnímu kvartálu a důvod asi není třeba uvádět. 
 
Do konce tohoto roku by se v továrnách po celém světě mělo nacházet na 90 EUV strojů od ASML, ale nelze očekávat, že zhruba polovina z nich bude patřit firmě TSMC. Ostatně ta mluví o tom, že provozuje polovinu instalovaných strojů v provozu, takže nebere v potaz ty, které ve firmách jako Intel nebo i GlobalFoundries či SMIC čekají na využití. Podrobnosti ale nejsou známy a o Intelu se jen tuší, že už může mít v zásobě až deset EUV strojů. 
 
Jisté je to, že opravdu spokojena může být především společnost ASML, která má zajištěný odbyt na mnoho let dopředu. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře