www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC: držíme 60 procent světové EUVL kapacity

TSMC: držíme 60 procent světové EUVL kapacity
, , aktualita
Společnost TSMC nedávno zveřejnila mnohé zajímavé informace, které jsme pokryli v řadě článků, ovšem dosud jsme se více nevěnovali jednomu tématu, a tím je extrémní ultrafialová litografie, čili EUVL. 
K oblíbeným
reklama
Tchaj-wanská TSMC je jasnou světově vedoucí firmou v oboru zakázkové výroby čipů a nyní se chlubí i svými možnostmi ohledně výroby pomocí extrémní ultrafialové litografie - EUVL. Ta nastoupila už v pokročilejší verzí 7nm procesu a ve větší míře začala být využívána v 5nm procesu, což už přineslo své ovoce. Už dříve se totiž o EUVL mluvilo jako o technologii, která bude moci výrazně usnadnit výrobu zredukováním celkového počtu kroků. Tím se dá i méně prostoru pro tvorbu defektů a právě nástup procesu N5 firmy TSMC na to ukazuje.
 
Novější procesy, a to platí obecně, budou EUVL využívat ještě intenzivněji, čili tato technologie se bude stále více rozšiřovat, i když dnes platí oproti klasické DUVL i ta nevýhoda v podobě nižší výrobní kapacity EUV strojů. Ta se pohybuje mezi 120 a 175 WPH (wafer za hodinu) a DUV stroje dosahují 275 WPH. Na druhou stranu, jeden krok EUV stroje ale dokáže nahradit čtyři kroky DUV stroje, takže efektivní kapacita výroby je v důsledku vyšší. I tak ale stále existuje snaha o další navýšení kapacity WPH. 
 
 
Grafy společnosti TSMC přitom udávají, že má ta ve svých továrnách celkem polovinu světové základny instalovaných a provozovaných EUV strojů, v níž je zatím relativně snadné se orientovat, neboť je dosud nabízí pouze jediná firma, a to holandská ASML. Z hlediska světové kapacity s ohledem na wafery to pak pro TSMC dělá dokonce cca 60 procent. 
 

 
Společnost ASML chce letos dostat na trh 35 moderních EUV strojů řady Twinscan a v příštím roce jich bude až 50, z nichž jistě podstatná část půjde opět do továren firmy TSMC a další jistě objednává Samsung a Intel, i když ten se chystá s EUVL teprve začít v rámci 7nm procesu. Firmě ASML se ale letos povedlo dostat na trh během první půlky roku jen 13 strojů, a to zvláště kvůli mimořádně slabému prvnímu kvartálu a důvod asi není třeba uvádět. 
 
Do konce tohoto roku by se v továrnách po celém světě mělo nacházet na 90 EUV strojů od ASML, ale nelze očekávat, že zhruba polovina z nich bude patřit firmě TSMC. Ostatně ta mluví o tom, že provozuje polovinu instalovaných strojů v provozu, takže nebere v potaz ty, které ve firmách jako Intel nebo i GlobalFoundries či SMIC čekají na využití. Podrobnosti ale nejsou známy a o Intelu se jen tuší, že už může mít v zásobě až deset EUV strojů. 
 
Jisté je to, že opravdu spokojena může být především společnost ASML, která má zajištěný odbyt na mnoho let dopředu. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů