www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ukázala se nová generace nafukovacích modulů pro vesmírné stanice

Ukázala se nová generace nafukovacích modulů pro vesmírné stanice
, , aktualita
Nákladové prostory raket jsou stísněné, a tak se zařízení vysílaná do vesmíru musí jim přizpůsobovat. Proto se řeší možnosti výstavby přímo na oběžné dráze anebo ve speciálních případech možnost nafouknutí modulů, což platí především pro stanice.
K oblíbeným
reklama
Nafukovací obytné části vesmírných stanic nejsou žádná novinka, stačí si vzpomenout na vyzkoušený modul BEAM, který byl připojen k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a nabídl její rozšíření přibližně o 16 metrů krychlových, což není špatné vzhledem k tomu, že celá ISS má 388 metrů krychlových obytného prostoru. I díky němu se dnes můžeme podívat na další verzi, která už může být velice užitečná v praxi pro výrazné rozšíření prostoru stanic, neboť dokáže sama o sobě vytvořit prostor o objemu kolem 300 metrů čtverečných. 
 
 
Nafukovací modul vypadá svým tvarem i texturou jako klubko příze s průměrem 8 metrů a už od prvního pohledu je zřejmé, jaký koncept zde byl využit. Vidět můžeme středový tubus, z nějž se pak rozšiřuje nafukovací část. A právě tubus či obecně trubkovitý tvar je pro vysílání do vesmíru pomocí raket pochopitelně prostorově nejefektivnější.
 
Jedná se o výsledek spolupráce NASA se Sierra Nevada Corporation. Tato společnost dostala zadání, aby přišla se zařízením, které z ISS udělá místo s výrazně větším prostorem pro žití a my tu máme prototyp. No a vzhledem k tomu, že se koukáme na habitat s tříčtvrtečním obytným prostorem aktuální ISS, lze si představit, jak moc stísněné to na ní je. Nicméně tento náš vjem trošku ovlivňuje fakt, že ono nafouknuté "klubko" je na výstavě v Johnsonově vesmírném centru položeno na zemi, takže jedna jeho strana je výrazně stlačena a jeví se menší, než by měla být. A pokud vám to pořád nesedí, pak možná proto, že ISS má sice obyvatelný prostor 388 metrů krychlových, ovšem celkový natlakovaný objem činí 916 (932 s BEAM) metrů, a to bez připojených lodí. 
 
 
Zařízení bylo vyvinuto v rámci programu NextSTEP-2, který by přinesl novou podobu nejen pro ISS, ale také pro další plánované stanice. Tím můžeme myslet i Lunar Gateway, ovšem ta je aktuálně plánovaná jako klasická, pevná či nenafukovatelná stanice s malým prostorem pro obyvatele. Díky takovéto nafukovací koblize by tak astronauti u Měsíce mohli přebývat v daleko důstojnějších podmínkách. 
 
 
Celé zařízení může být v jednom kuse vysláno do vesmíru třeba pomocí již existující rakety Falcon Heavy, zvládnout by to měl i připravovaný Vulcan od ULA a samozřejmě také Space Launch System agentury NASA. 
 
Pak už jen záleží na tom, jak bude modul ve vesmíru zařízen. Může se z něj udělat třípatrová obytná část či skladiště, případně také velký "skleník" pro pěstování rostlin. Není ale vůbec zaručeno, že toto zařízení bude nasazeno a pokud ano, pak může mít výrazně odlišnou podobu.
 
Zdroj: Ars Technica 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Analýza neúspěšného letu lodi Starliner je ukončena, odhalila řadu problémů Analýza neúspěšného letu lodi Starliner je ukončena, odhalila řadu problémů
Společnost Boeing má být jednou z firem, které pomůžou NASA v budoucnu vynášet astronauty do vesmíru na palubu Mezinárodní vesmírné stanice z území USA. Ukončená analýza neúspěšného letu lodi Starliner ale odhalila řadu problémů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Sony kupuje menšinový podíl v Epic Games, co tím sleduje? Sony kupuje menšinový podíl v Epic Games, co tím sleduje?
Společnost Sony se rozhodla investovat do firmy Epic Games, která je známá jednak díky úspěšnému titulu Fortnite, z nějž má příjmy, které jí pomohly rozjet i prodejní platformu Epic Games Store. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Colorful nabízí dvě levné desky s B550 Colorful nabízí dvě levné desky s B550
K celkové nabídce levnějších základních desek vybavených čipovou sadou AMD B550 se brzy přidají i dva nové modely firmy Colorful, které přijdou s cenovkou pod 130 dolarů. Jedná se o modely formátu Micro-ATX.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínský Zhaoxin se pustí do výroby samostatných GPU s využitím technologií S3 Čínský Zhaoxin se pustí do výroby samostatných GPU s využitím technologií S3
Před řadou let jsme v našich PC zcela běžně provozovali grafické karty s čipy S3 Trio či ViRGE, ale v éře 3D akcelerátorů se nakonec prosadily jiné firmy a samotná S3 ustoupila do pozadí. Nyní ale přichází Zhaoxin.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Rover Perseverance už sedí na raketě, startovat bude nejdříve za 3 týdny Rover Perseverance už sedí na raketě, startovat bude nejdříve za 3 týdny
Vypadá to, že vypuštění roveru Perseverance by už snad nemělo nic bránit. Startovní okénko se už za posledních deset dní neposunulo a samotný rover už čeká na raketě Atlas V pod aerodynamickým krytem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek