www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ukázala se nová generace nafukovacích modulů pro vesmírné stanice

Ukázala se nová generace nafukovacích modulů pro vesmírné stanice
, , aktualita
Nákladové prostory raket jsou stísněné, a tak se zařízení vysílaná do vesmíru musí jim přizpůsobovat. Proto se řeší možnosti výstavby přímo na oběžné dráze anebo ve speciálních případech možnost nafouknutí modulů, což platí především pro stanice.
K oblíbeným
reklama
Nafukovací obytné části vesmírných stanic nejsou žádná novinka, stačí si vzpomenout na vyzkoušený modul BEAM, který byl připojen k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a nabídl její rozšíření přibližně o 16 metrů krychlových, což není špatné vzhledem k tomu, že celá ISS má 388 metrů krychlových obytného prostoru. I díky němu se dnes můžeme podívat na další verzi, která už může být velice užitečná v praxi pro výrazné rozšíření prostoru stanic, neboť dokáže sama o sobě vytvořit prostor o objemu kolem 300 metrů čtverečných. 
 
 
Nafukovací modul vypadá svým tvarem i texturou jako klubko příze s průměrem 8 metrů a už od prvního pohledu je zřejmé, jaký koncept zde byl využit. Vidět můžeme středový tubus, z nějž se pak rozšiřuje nafukovací část. A právě tubus či obecně trubkovitý tvar je pro vysílání do vesmíru pomocí raket pochopitelně prostorově nejefektivnější.
 
Jedná se o výsledek spolupráce NASA se Sierra Nevada Corporation. Tato společnost dostala zadání, aby přišla se zařízením, které z ISS udělá místo s výrazně větším prostorem pro žití a my tu máme prototyp. No a vzhledem k tomu, že se koukáme na habitat s tříčtvrtečním obytným prostorem aktuální ISS, lze si představit, jak moc stísněné to na ní je. Nicméně tento náš vjem trošku ovlivňuje fakt, že ono nafouknuté "klubko" je na výstavě v Johnsonově vesmírném centru položeno na zemi, takže jedna jeho strana je výrazně stlačena a jeví se menší, než by měla být. A pokud vám to pořád nesedí, pak možná proto, že ISS má sice obyvatelný prostor 388 metrů krychlových, ovšem celkový natlakovaný objem činí 916 (932 s BEAM) metrů, a to bez připojených lodí. 
 
 
Zařízení bylo vyvinuto v rámci programu NextSTEP-2, který by přinesl novou podobu nejen pro ISS, ale také pro další plánované stanice. Tím můžeme myslet i Lunar Gateway, ovšem ta je aktuálně plánovaná jako klasická, pevná či nenafukovatelná stanice s malým prostorem pro obyvatele. Díky takovéto nafukovací koblize by tak astronauti u Měsíce mohli přebývat v daleko důstojnějších podmínkách. 
 
 
Celé zařízení může být v jednom kuse vysláno do vesmíru třeba pomocí již existující rakety Falcon Heavy, zvládnout by to měl i připravovaný Vulcan od ULA a samozřejmě také Space Launch System agentury NASA. 
 
Pak už jen záleží na tom, jak bude modul ve vesmíru zařízen. Může se z něj udělat třípatrová obytná část či skladiště, případně také velký "skleník" pro pěstování rostlin. Není ale vůbec zaručeno, že toto zařízení bude nasazeno a pokud ano, pak může mít výrazně odlišnou podobu.
 
Zdroj: Ars Technica 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty? Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?
AMD nás před týdnem svým představením nových Radeonů založených na slabší verzi Navi zrovna moc nepotěšilo. V podstatě představilo jen jednu desktopovou kartu a jednu mobilní a my se nedozvěděli ani podrobnosti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM
AMD v poslední době najelo na OEM vlnu. V srpnu byly představeny grafické karty Radeon RX 600, což jsou opět Polaris a nedávno jsme se dozvěděli o dvou nových OEM procesorech Ryzen, z nichž je jeden navíc pouze pro Čínu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc
Microsoft Flight Simulator byl naposledy vypuštěn na trh ve verzi X, která nastoupila už v roce 2006 a později nastoupila jeho Steam verze, která je sice podstatně mladší, ale technicky jen o málo vyspělejší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky
Už je to pěkná řádka let, co se řešila role Microsoftu při vývoji počítačových klávesnic. Tato firma přitom jejich funkčnost výrazně ovlivnila, i když tu byly i jiné faktory. Nyní Microsoft navazuje na svou starou roli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super
Společnost Inno3D na svých stránkách několikrát zmínila grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti Super, na niž zatím čekáme marně. Nyní se to týká prodejní akce na podporu GeForce RTX a GTX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek