US Navy chystá autonomní drony a "mateřské" ponorky

US Navy chystá autonomní drony a "mateřské" ponorky
, , aktualita
Americké námořnictvo chce využít moderní technologie ke svému prospěchu a chystá autonomní drony i jakési “mateřské” ponorky, které budou sbírat data a řídit další akce nejen pod mořskou hladinou, ale i ty na hladině.
K oblíbeným
reklama
USA je stát, který chce být připraven na jakýkoli ozbrojený konflikt. Není tedy divu, že se snaží vyvíjet moderní technologie nejen pro letectví a pozemní armádu, ale také pro námořnictvo. Chystá tak nasazení dvou nových dronů Orca Extra Large Unmanned Undersea Vehicle (XLUUV) a Large Diameter Undersea Unmanned Vehicle (LDUUV). Do výbavy US Navy se pak dostanou dva nové typy vozidel, které rozšíří její schopnosti. Výše zmíněné typ je nazýván UUV (Unmanned Undersea Vehicle), nebudou ale chybět ani USV (Unmanned Surface Vehicle), které budou operovat na hladině. Obě skupiny budou postupně integrovány do stávající flotily lodí a ponorek.
 
Boeing Echo Voyager
 
Základní ideou je, aby tato nová “vozidla” byla modulární a snadno upravitelná podle aktuálních požadavků. To znamená, aby byla schopna uvézt nějaký ten náklad, bylo možné vyměnit sonar nebo komunikační prvky za novější a lepší typy, namontovat sem zbraně. Drony by mohly být používány ke sledování nepřátel, lokalizaci i zneškodňování min, nebo sběru různých užitečných dat. Ta by se předávala hlavním ponorkám, jakýmsi mateřským lodím. Idea je taková, že později bude docházet k real-time komunikaci a koordinaci dronů. Na vývoji této komunikace, která má být svým fungováním jakousi podmořskou “GPS”, pracuje Darpa a BAE Systems.
 
Pokud jde o první zmíněný typ Orca XLUUV, tak ten už prošel všemi potřebnými testy a společnost Boeing už dostala od armády zakázku na výrobu čtyř kusů za 43 milionů USD. Je založen na dronu Echo Voyager, který je 15,5 metrů dlouhý, 2,6 metrů široký i vysoký a váží 50 tun. Dokáže se potopit do hloubky až 11000 stop (přes 3000 metrů) a umí překonat až 6500 námořních mil (přes 12000 km) na jeden palivový modul. Orca XLUUV se tak v mořích dokáže pohybovat měsíce, aniž by potřeboval jakoukoli interakci s člověkem. Díky tomu odpadnou potíže s nutností dopravovat lidi tam a zpět. Dokáže také pojmout náklad o délce až 10,3 metru o objemu 2000 krychlových stop (56,6 m3). Maximální rychlost činí 14,8 km/h. Pokud jde o LDUUV, tak zde se teprve dokončují první prototypy a první nasazení se plánuje až v letech 2020 a 2021.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík
Exoplaneta KELT-9b se řadí mezi horké Jupitery, ovšem ve skutečnosti má na svém povrchu i vyšší teplotu než některé hvězdy. Jde tak o dosud nejžhavější prostředí, jaké bylo kdy na cizím světě nalezeno a to má své důsledky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN
Společnost FriendlyElec přichází s další novinkou v podobě malých počítačů konkurujících známým Raspberry Pi. Tentokrát jde o NanoPi R2S, který je zajímavý nejen malými rozměry, ale také přítomností dvou portů GLAN.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem
Společnost EVGA si připravila novou verzi své klávesnice Z10, která disponuje pouze červeným podsvícením. Nyní tu máme EVGA Z10 RGB s barevným podsvícením, která byla ukázána už loni na Computexu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář