Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

US Navy chystá autonomní drony a "mateřské" ponorky

4.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
US Navy chystá autonomní drony a "mateřské" ponorky
Americké námořnictvo chce využít moderní technologie ke svému prospěchu a chystá autonomní drony i jakési “mateřské” ponorky, které budou sbírat data a řídit další akce nejen pod mořskou hladinou, ale i ty na hladině.
USA je stát, který chce být připraven na jakýkoli ozbrojený konflikt. Není tedy divu, že se snaží vyvíjet moderní technologie nejen pro letectví a pozemní armádu, ale také pro námořnictvo. Chystá tak nasazení dvou nových dronů Orca Extra Large Unmanned Undersea Vehicle (XLUUV) a Large Diameter Undersea Unmanned Vehicle (LDUUV). Do výbavy US Navy se pak dostanou dva nové typy vozidel, které rozšíří její schopnosti. Výše zmíněné typ je nazýván UUV (Unmanned Undersea Vehicle), nebudou ale chybět ani USV (Unmanned Surface Vehicle), které budou operovat na hladině. Obě skupiny budou postupně integrovány do stávající flotily lodí a ponorek.
 
Boeing Echo Voyager
 
Základní ideou je, aby tato nová “vozidla” byla modulární a snadno upravitelná podle aktuálních požadavků. To znamená, aby byla schopna uvézt nějaký ten náklad, bylo možné vyměnit sonar nebo komunikační prvky za novější a lepší typy, namontovat sem zbraně. Drony by mohly být používány ke sledování nepřátel, lokalizaci i zneškodňování min, nebo sběru různých užitečných dat. Ta by se předávala hlavním ponorkám, jakýmsi mateřským lodím. Idea je taková, že později bude docházet k real-time komunikaci a koordinaci dronů. Na vývoji této komunikace, která má být svým fungováním jakousi podmořskou “GPS”, pracuje Darpa a BAE Systems.
 
Pokud jde o první zmíněný typ Orca XLUUV, tak ten už prošel všemi potřebnými testy a společnost Boeing už dostala od armády zakázku na výrobu čtyř kusů za 43 milionů USD. Je založen na dronu Echo Voyager, který je 15,5 metrů dlouhý, 2,6 metrů široký i vysoký a váží 50 tun. Dokáže se potopit do hloubky až 11000 stop (přes 3000 metrů) a umí překonat až 6500 námořních mil (přes 12000 km) na jeden palivový modul. Orca XLUUV se tak v mořích dokáže pohybovat měsíce, aniž by potřeboval jakoukoli interakci s člověkem. Díky tomu odpadnou potíže s nutností dopravovat lidi tam a zpět. Dokáže také pojmout náklad o délce až 10,3 metru o objemu 2000 krychlových stop (56,6 m3). Maximální rychlost činí 14,8 km/h. Pokud jde o LDUUV, tak zde se teprve dokončují první prototypy a první nasazení se plánuje až v letech 2020 a 2021.