USA chtějí vrátit výrobu čipů na svou půdu, připravuje se 25 miliard USD
7.8.2020, Jan Vítek, aktualita
Pokud jde o výrobní technologie a jejich vývoj, Spojené státy jednoznačně patří mezi nejlepší země světa, což dokazuje i to, jaké páky měly na přesvědčení firmy TSMC k ukončení spolupráce s Huawei. Výroba ovšem pokulhává.
Spojené státy tak už dávno nejsou velmoc s ohledem na výrobu počítačových čipů, ostatně v tomto ohledu továrny na jejich území vyprodukují jen 12 procent celosvětové produkce. Ta je tak většinou umístěna v asijských zemích (Tchaj-wan, Japonsko, Čína, Jižní Korea), nicméně Američané dále ovládají vývoj výrobních technologií a nástrojů. To dokazuje i ten fakt, že společnost TSMC byla donucena ukončit spolupráci s HiSilicon či Huawei vzhledem k tomu, že používá výbavu amerických firem.
Spojené státy si už vyjednaly výstavbu 5nm továrny v Arizoně, kterou provede společnost TSMC, ale to by mohl být leda začátek změn, o něž Američané mají dle Financial Times (via TechPowerUp) zájem.
Politická reprezentace USA má také starost o Intel vzhledem k jeho problémům s vývojem výrobních procesů, kvůli nimž už nyní evidentně zaostává za TSMC i Samsungem.
Právě proto se nyní objevil nový zákon, který bude schvalovat Senát a Sněmovna reprezentantů. Půjde o výrazné podpoření domácí produkce počítačových čipů s pobídkami v celkové možné výši 25 miliard dolarů, které mohou padnout také na vývoj pokročilých technologií. Tento plán podporuje zvláště republikán John Cornyn (Texas) a demokrat Chuck Schumer (New York), což jsou zcela nepřekvapivě zástupci států, které mají nejvyšší podíl na výrobě v USA.
Zpráva také uvádí, že dle předpokladů by měly pobídky pokrýt 20 až 30 procent celkové ceny výstavby moderní továrny, pokud mají být USA zemí, o níž budou firmy uvažovat.