www.svethardware.cz
>
>

V Libanonu skončil 24hodinový blackout

V Libanonu skončil 24hodinový blackout
, , aktualita
Téma blackoutu se poslední dobou zmiňuje čím dál častěji. Částečná přerušení dodávek elektrické energie zažívala nedávno Čína a problémem je to také v Libanonu. Ten zaznamenal dokonce celodenní výpadek.
K oblíbeným
reklama
Blackout je slovo, které poslední dobou slýcháme stále častěji. Dlouhodobý výpadek elektrické energie je strašákem, kterého se mnoho lidí obává zejména s přechodem na nepříliš stabilní obnovitelné zdroje. Když se do toho přidá ještě prosazování elektromobility a spolu s tím významné navýšení spotřeby (při plné elektromobilitě asi o polovinu), není divu, že se světem šíří velké obavy, byť elektromobilita může v některých ohledech paradoxně přispět i ke zvýšení odolnosti sítě. Zvyšuje nutnost budování velkokapacitních bufferů, menší buffery jsou i v nabíječkách, nemluvě o samotných autech ve funkci nízkokapacitního úložiště - V2G. Pokroky ve vývoji akumulátorů a zejména snižování jejich ceny usnadňuje a zlevňuje budování záložních úložišť. Nicméně riziko zde je a jak se zdá, není až tak malé. Kvůli kryptoměnám zaznamenali blackouty v Íránu, výpadky sužují také Čínu a poslední dobou má problém i Libanon. Ten o víkendu zaznamenal celodenní výpadek dodávek elektrické energie.
 
Libanon blackout
 
V případě Libanonu jde o vleklý problém spojený ze zdejší krizí. Země nemá dostatek paliva pro své největší elektrárny, kterými jsou především ty v Zahrani a Deir Ammar. Libanon už měsíce omezuje dodávky elektrické energie na několik hodin denně, tentokrát došlo k dlouhodobějšímu výpadku. Sobotní výpadek se stal mnohem delším než obvykle a úřady vydaly varování, že pravděpodobně nedojde k obnovení dodávek elektřiny do pondělí, a dokonce připustily, že blackout může trvat i několik dní.
 
Nakonec to nebylo tak dlouho a už v neděli byly dodávky obnoveny. Část paliva (6 milionů litrů) byla získána ze zásob armády, což má stačit na další 3 dny. Vláda uvolnila částku ve výši přes 2 mld. Kč po přepočtu na nákup paliva pro elektrárny (topné oleje), lidé se ale nadále budou muset občas spoléhat asi i na vlastní generátory, což ale platí pouze v případě, že se jim pro ně podaří sehnat palivo.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné
Mluvíme tu pochopitelně především o montážních systémech chladičů, které ale často bývají jejich nedílnou součástí, kterou ani nelze vyměnit. Konkrétně pak jde o dopad odlišné výšky procesoru nad základní deskou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe? PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe?
Herní konzole Sony PlayStation či Microsoft Xbox rozhodně nejsou vytvořeny s možností snadné výměny napájecího zdroje s nabídkou různých modelů, ovšem to neznamená, že taková výměna není možná. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64 AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX
Titul nejbohatšího člověka na planetě si opětovně uzmul Elon Musk a podle analytika banky Morgan Stanley by se mohl stát prvním bilionářem v historii. Neměla by to však být Tesla, která na tom bude mít lví podíl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh
Soukromá kosmická společnost Elona Muska SpaceX se svým prototypem SN20 posouvá vývoj kosmické lodi Starship opět kupředu. SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh svých motorů, čímž se otevřely dveře k dalším testům.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková